Skip to content

Kas iš rajono politikų dirba, o kas tik reklamuojasi?

 Kas iš rajono politikų dirba, o kas tik reklamuojasi?

Penktadienį vykusiame rajono tarybos posėdyje nestigo ne tik rajono gyventojams priimtų reikalingų sprendimų, bet ir viešo vietinių politikų asmeninių santykių aiškinimosi. Tarybos nariai net daugiau kaip valandą nesugebėjo patvirtinti darbotvarkės. Įsivėlę į diskusiją apie demokratiją, postringavo apie skaidrumo ir atvirumo būtinybę, o kai kurie net ir akiplėšiškai drįso ieškoti palyginimo tarp Kėdainių ir Baltarusijos, kas, savaime suprantama, įžeidė daugumą rajono tarybos narių. Bet, kaip vienas iš jų išsireiškė – kokia valdžia bebūtų, Kėdainiuose visuomet atsiranda „gelbėtojų“, kurie visa gerkle rėkia, kad čia – mažai demokratijos ir neva tik jie vieni žino, kaip ir ką padaryti, kad miestas ir rajonas būtų „išgelbėtas“. Tik nuo ko jį reikia „gelbėti“, kai nėra nei karo, nei okupacijos, o valdžia yra ne kas kita, kaip pačių žmonių išrinkta? Panašu, kad kai kurie politikai galimai gali būti užsimoję „gelbėti“ žmones nuo savęs pačių. 

Meras Valentinas Tamulis: „Kėdainiuose demokratija išties didelė, jei vien dėl darbotvarkės patvirtinimo rajono tarybos nariai diskutuoja daugiau kaip valandą.“ Asmeninio archyvo nuotr. Susikibo dėl komiteto posėdžių transliavimo

Minėta diskusija kilo rajono merui Valentinui Tamuliui pasiūlius iš darbotvarkės išbraukti klausimą dėl tarybos reglamento keitimo, kurio sprendimo projektą, numatantį, kad būtų tiesiogiai transliuojami ne tik rajono tarybos, bet ir komitetų posėdžiai, pateikė politikos naujokė Karolina Štelmokaitė.

„Dar kovo 9 dieną mano potvarkiu buvo sudaryta darbo grupė naujam savivaldybės tarybos veiklos reglamento projektui parengti.  

Šis pasiūlymas dėl komitetų posėdžių transliavimo taip pat bus įtrauktas į naują reglamentą, todėl nematau dabar prasmės kažkokius pavienius punktus kaip atskirus sprendimus priiminėti atskirai kiekviename tarybos posėdyje.

Iš principo reikia peržiūrėti visą reglamentą, kuris yra pasenęs ir neatitinka šių gyvenimo realijų, šiandieninės situacijos. Daug ką tenai reikia keisti, todėl siūlau ne po vieną sprendimo projektą atskirais punktais ir šokinėjant keisti, o tvarkyti ir priimti visą dokumentą. Juolab kad šiandien pas mus demokratija veikia pilnai ir yra užtikrinamas Vietos savivaldos įstatymo laikymasis“, – sakė meras V. Tamulis

Jis akcentavo, kad reglamentą jau baigia parengti jo paties sudaryta darbo grupė, kuri atsižvelgs į visus siūlymus ir netrukus tarybos nariams pateiks svarstyti visą dokumentą, apibrėžiantį politikų darbą savivaldoje. 

Beje, šis dokumentas jau būtų buvęs parengtas, jei ne dėl koronaviruso paskelbta ekstremali situacija, dėl kurios reikėjo priiminėti kur kas skubesnius sprendimus. Būtent dėl to ir buvo pratęsta darbo grupės veikla. 

[quote author=”Aut. past.”]Nors opozicija ir šaukia, kad reikia skaidrumo ir atvirumo, pačios opozicijos vadovaujamuose komitetuose nesibodima vengti net uždarų posėdžių, tai ką jau kalbėti apie viešas jų transliacijas…[/quote]

Kai kurie galimai vaidino nieko nežinantys

Toks mero pareiškimas taryboje sukėlė kai kurių politikų kone spektaklį. 

Atsirado ne vienas aiškinantis, kad nei apie reglamento keitimą, nei apie jo pakeitimus darančią darbo grupę nieko iki šiol nežinojo ir piktinosi, kad ši darbo grupė neva iki šiol nieko nedirbo, o sukruto tik tuomet, kai gavo K. Štelmokaitės parengtą sprendimo projektą.

Panašu, kad kai kurių politikų atminties neatgaivino ir priminimas, kad informacija, jog Kėdainių rajono savivaldybės taryboje bus keičiamas dar 2011 metais patvirtintas pasenęs reglamentas, pagal kurį dirba rajono tarybos nariai, jiems visiems žinoma jau gerokai daugiau kaip pusmetį.

Dar praėjusių metų vasarą ir rudenį visiems politikams tarybos sekretorė po du kartus išsiuntinėjo pranešimus ir raginimus kiekvienam pateikti savo pastebėjimus ir pasiūlymus, tačiau nė vienas politikas, išskyrus kelis iš didžiausios frakcijos „Mūsų krašto sėkmei“, nepasivargino to padaryti. 

Be to, ir meras V. Tamulis ne vieno posėdžio metu yra akcentavęs, kad yra ruošiamas reglamento pakeitimo projektas ir priminė, kad laukia pasiūlymų.

Dabar, kai visi darbo grupės nariai jau gavo pirminį reglamento projektą, staiga kai kurie politikai pateikė savo siūlymus ne reglamento keitimui, o atskiru sprendimo projektu.  

Kodėl teikiamas atskiras sprendimo projektas, o ne pasiūlymai, gerai pagalvojus, juk savaime suprantama. 

Padirbėjus kartu su visais ir pateikus savo pasiūlymus, padarysi konkretų darbą, kurį ir turi padaryti politikas, bet toks darbas nebus itin viešas ir pateiktas kaip atskiras sprendimas. 

[quote author=”A. Ardavičius”]Aktyvumas nebūtinai reiškia kokybišką darbą, visokių variantų būna.[/quote]

Vadinasi, dėl dėmesio ir asmeninės reklamos politikams galimai tiesiog labiau apsimoka teikti atskirus sprendimo projektus. 

Matyt, kur kas naudingiau pateikti atskirą sprendimo projektą, kad ir dėl kokio vieno reglamento punkto – tuomet visi apie tai gali net daugiau kaip valandą diskutuoti, nepriklausomai nuo to, sprendimas priimamas ar ne. 

Dėmesys – garantuotas, o kadangi tarybos posėdžiai yra tiesiogiai transliuojami, tai ir puiki galimybė pasireikšti prieš rinkėjus, tai kam dar vargintis teikiant savo siūlymus, kai tarybos sekretorė to prašo net ne vieną kartą?

Ne mažiau keista ir tai, kad sprendimą dėl reglamento keitimo siūlo priimti valstiečiai ir žalieji, kurie praėjusią kadenciją taip pat kurį laiką dirbo valdančioje daugumoje, tik tuomet jie kažkodėl reglamento keitimo klausimo nekėlė ir, matyt, demokratijos bei viešumo organizuojant tiek komitetų, tiek tarybos posėdžius užteko.

Karolina Štelmokaitė: „Aš nesuprantu, ar mes čia dabar iš Kėdainių darom Baltarusiją?“  Algimanto Barzdžiaus / „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr. Liko šokiruota

Mero pasiūlymas nesvarstyti K. Štelmokaitės siūlomo sprendimo projekto sulaukė audringos reakcijos.

„Aš esu absoliučiai šokiruota jūsų pasiūlymo. Ar jūs suprantate, kad dabar yra karantinas? Kad žmonės negali viešai stebėti šitų posėdžių, atimama yra jų teisė, jų konstitucinė teisė stebėti komitetų posėdžius. Tie posėdžiai gali būti stebimi ir pagal reglamentą, bet dabar tai pažeidinėjama. Mano pasiūlymas buvo susijęs su šita ekstremalia situacija, su tuo, kad mes leistume kuo greičiau, kuo skubiau ištaisyti šitą demokratinę spragą. 

Aš siūliau ne kartą, kad ta transliacija būtų vykdoma, pats sakėte, kad atsižvelgsite. Prie ko čia tas reglamento taisymas? 

Jūsų komisija baigė darbą, pagal jūsų įsakymą balandžio mėnesio pradžioj turėjo būti pateikti pataisymai dėl reglamento. Prisiminėt reglamentą tiktai pamatę mano pasiūlymus. 

Jūs nematėte, kiek žmonių pasirašė peticiją, kurią paleidau prieš 48 valandas? Iš 1 500 žmonių, kurie matė šią peticiją, pasirašė 300, kad būtų kuo skubiau suteikta jiems teisė stebėti komitetų posėdžius. 

Aš nesuprantu, ar mes čia dabar iš Kėdainių darom Baltarusiją? Tai aš nežinau – Jūs man prašau pasakykite, kokiu būdu, mere, kėdainiečiai gali šiuo metu dalyvauti ir viešai stebėti posėdį taip, kaip yra numatyta mūsų reglamente?“ – klausė K. Štelmokaitė.

Politikos naujokė gavo atkirtį

V. Tamulis atkirto: „Neklaidinkite visuomenės – darbo grupės parengti naujam reglamento projektui darbas yra pratęstas, o į jūsų pasiūlymą bus atsižvelgta sudarant naują reglamentą.“

K. Štelmokaitė, dažnai mėgstanti akcentuoti ir vertinti kitų etiškumą, netrukus sulaukė ir dar vieno atsako į savo „etišką“ Kėdainių ir Baltarusijos paralelę.

Rajono tarybos narys Alvydas Ardavičius politikos naujokei sakė: „Mane labai įžeidė ir turbūt daugumą kėdainiečių, kad mūsų Kėdainius pavadinote Baltarusija. 

Žinoma, iš Belgijos žiūrint, tai gal mes ir Baltarusija, nors aš galvoju, kad pas mus demokratijos tikrai ne mažiau nei Belgijoje. 

Tiesiog mane tai žeidžia kaip asmenį – gimiau, užaugau Kėdainiuose ir save laikau demokratišku žmogumi.“

[quote author=”Aut. past.”]K. Štelmokaitė, dažnai mėgstanti akcentuoti ir vertinti kitų etiškumą, netrukus sulaukė ir dar vieno atsako į savo „etišką“ Kėdainių ir Baltarusijos paralelę.[/quote]

K. Štemokaitė sureagavo į pastabą, kad didelę laiko dalį ji praleidžia Belgijoje.

„Visų pirma aš ne iš Belgijos, o iš Lietuvos, jūsų žiniai“, – mestelėjo kolegai politikė ir vėl pradėjo aiškinti, kad apie reglamento keitimui suburtą darbo grupę sužinojo tik praėjusią savaitę, kuri, jos žiniomis, nė karto nebuvo susirinkusi.

Vicemeras Paulius Aukštikalnis priminė, kad tarybos nariai turi ne tik teisę diskutuoti, bet ir pareigą patys rengti ir siūlyti sprendimo projektus, taip pat koreguoti tuos, kuriuos savivaldybė pateikia.  Algimanto Barzdžiaus / „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr. Melavo?

Meras V. Tamulis atrėmė, kad į šią darbo grupę yra įtraukta ir K. Štelmokaitės atstovaujamos frakcijos narė Adelė Štelmokienė, todėl negalėjo būti nežinoma, kad tokia darbo grupė veikia ir laukia pasiūlymų. Jis tokį K. Štelmokaitės pareiškimą pavadino netiesa. 

Panašu, kad tuomet pareigą pasiteisinti pajuto ir pati A. Štelmokienė: „Kad aš nežinojau, tai galbūt aš žinojau, šito aš negaliu paneigti, bet, kad darbo grupė nė karto nebuvo susirinkusi, nevykdė jokios veiklos, kurios pirmininkas yra Paulius Aukštikalnis, gerbiamas mere, o tai jūsų įstatymų potvarkių vicemeras nevykdo? Ir kad turėjo būti iki balandžio 11 dienos viskas suformuluota. Nevykdo jūsų potvarkių?“

Išdėstė, kas padaryta

Merui patikinus, kad jo potvarkiai yra vykdomi, vicemeras P. Aukštikalnis paaiškino, kas, kaip ir kada padaryta.

„Ar žinot, koks buvo prioritetas nuo kovo 16 dienos? Gyventojų sveikatos ir saugumo klausimai.

O šis potvarkis, kaip ir daug kitų, buvo atidėti vėlesniam laikui. Ar čia kažkoks siurprizas atidėti potvarkį? Dabar tuo potvarkiu darbo grupės darbas pratęstas iki gegužės 12 dienos. 

Ir tas koregavimas reglamento jau pusmetį trunka. Gavom pasiūlymų iš teisininkų, iš administracijos, iš kontrolierės, iš LR Vyriausybės atstovo – toks kaip ir auditas buvo darytas mūsų reglamentui, tad norisi išbaigt ir padaryt tą reglamentą iki pat galo. Taip pat ir mano siūlymų jame buvo įdėta. 

Visą balandžio mėnesį karantino metu aktyviai buvo įsitraukęs į tą mūsų darbą ir mūsų juristas Dalius Ramonas, savivaldybės administracijos darbuotojai. 

Parengėme pirminę reglamento redakciją, kurią gegužės 4 dieną persiuntėm visiems darbo grupės nariams ir kuriems tik beliko perskaityt, susipažinti su tokiu darbiniu reglamento variantu bei pateikti savo pastabas. 

O jas gavę ir susisteminę, nuotoliniu būdu kviesime visos darbo grupės pasitarimą gegužės 12–14 dienomis. 

O ką tas pasitarimas būtų davęs be jokio pirminio reglamento parengimo?“ 

Į šį vicemero klausimą nesiteikė atsakyti nei darbo grupės veikla besipiktinusi A. Štelmokienė, nei K. Štelmokaitė, nei aktyviai šiuo klausimu diskutavę opozicijos atstovai.

Alvydas Ardavičius: „Mane labai įžeidė ir turbūt daugumą kėdainiečių, kad mūsų Kėdainius pavadinote Baltarusija. Žinoma, iš Belgijos žiūrint, tai gal mes ir Baltarusija, nors aš galvoju, kad pas mus demokratijos tikrai ne mažiau nei Belgijoje.“  Algimanto Barzdžiaus / „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr. Siūlė transliuoti ir visų komisijų posėdžius

Tuo tarpu rajono tarybos narė Aušrelė Kaminskienė pasiūlė nenuvertinti ir įvairiose komisijose dirbančių tarybos narių darbo: „Sakykit prašau, o tai tarybos nariai dirba tik savo komitetuose? Kodėl mes pamirštame visas komisijas? Kiek tarybos nariai dalyvauja komisijų darbe? 

Aš esu ir Verslo, ir Socialinių reikalų, ir Narkotikų kontrolės, ir Etikos komisijoje, ir Kauno teritorinių ligonių kasų stebėtojų taryboje. Tai pasakykite, tai yra nedarbas? Darbas yra tik komitetuose ir tik jį reikia transliuoti? 

Tai tada tikrai teiksiu pasiūlymą, kad būtų transliuojamos ir visos komisijos.“

Tačiau toks A. Kaminskienės siūlymas sunkiai įmanomas, nes nors opozicija ir šaukia, kad reikia skaidrumo ir atvirumo, pačios opozicijos vadovaujamuose komitetuose nesibodima vengti net uždarų posėdžių, tai ką jau kalbėti apie viešas jų transliacijas…

Neseną pavyzdį priminė ir tarybos narė Nijolė Naujokienė: „Dieve duok, kad tą atvirumą, kurį demokratinės valstybės įstatymai mums leidžia, mes išnaudotume.

Kad nebūtų taip, kaip Etikos komisijos posėdžiuose. 

Nijolė Naujokienė: „Tikrai gerbiu Etikos komisijos darbą, ypač jo pirmininko darbą. Labai gerbiu ir vertiniu ypač jo teiginį, kad informaciją geriausia perduoti iš lūpų į lūpas.“ Giedrės Minelgaitės-Dautorės / „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.  Norėjau pabūti ir pasiklausyti, kaip vyksta Etikos komisijos posėdis. Norėjau tai padaryti ne tik kaip eilinis gyventojas, bet galų gale kaip žmonių rinkta tarybos narė, kaip buvusi viena iš savivaldybės vadovų, kaip kai kas labai mėgsta akcentuoti ir girtis – jau šį kartą ir aš tai paminėsiu, bet buvau kartu su kitais tarybos nariais išprašyta iš Etikos komisijos posėdžio. Ir net ne vienam šios komisijos nariui sakant, kad posėdžiai yra uždaryti, jūs neturite teisės dalyvauti tuose posėdžiuose.

Va štai čia ir yra visos demokratijos pagrindinė problema, bėda ir gėda.“

Etikos komisijai vadovaujantis liberalas Saulius Sinickis suskubo teisintis: „Komisiją sudaro 9 komisijos nariai, įskaitant pirmininką, tai ir buvusi rajono vadovė turėtų žinoti, kad sprendimus priima visa komisija ir sprendimus uždarus posėdžius daryti taip pat priima visi komisijos nariai, tai prašau gerbti komisijos darbą ir komisijos sprendimus.“

[quote author=”Aut. past.”]Jauna politikė leido suprasti, kad tarybos nario pareigos apima daugiau nei pareiga porą kartų per mėnesį dalyvauti komitetų ir tarybos posėdžiuose, grįžus iš darbovietės užsienyje.[/quote]

Tačiau N. Naujokienė patikino: „Tikrai gerbiu Etikos komisijos darbą, ypač jo pirmininko darbą. Labai gerbiu ir vertiniu ypač jo teiginį, kad informaciją geriausia perduoti iš lūpų į lūpas.“

Akcentavo, kad svarbu dirbti ne du kartus per mėnesį

Gitana Kaupienė: „Bet jei Karolina ir toliau ketina dirbti Briuselyje ir atvykti porą kartų į Kėdainius, aš tai vadinčiau, pykit nepykit, ponia Karolina, tai jūsų asmeninė reklama greitai darant įvairias apklausas, greitai darant ir pateikiant įvairius sprendimus, o paskui prašant iš karto atsakymų. Tai nėra darbas.“  Algimanto Barzdžiaus / „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr. Tarybos naujokė Gitana Kaupienė taip pat antrino kolegei A. Kaminskienei, tikindama, kad tarybos nario darbas svarbus ne tik pačioje taryboje ir komitetuose, bet yra ir kur kas platesnis.

Jauna politikė leido suprasti, kad tarybos nario pareigos apima daugiau nei pareiga porą kartų per mėnesį dalyvauti komitetų ir tarybos posėdžiuose, grįžus iš darbovietės užsienyje.

„Jeigu Karolina ketina ir toliau gyventi Lietuvoje, ir dirbti visavertį šitą darbą visose darbo grupėse, žinoma, ir komisijose, tai labai sveikintina. 

Bet jei Karolina ir toliau ketina dirbti Briuselyje ir atvykti porą kartų į Kėdainius, aš tai vadinčiau, pykit nepykit, ponia Karolina, tai jūsų asmeninė reklama greitai darant įvairias apklausas, greitai darant ir pateikiant įvairius sprendimus, o paskui prašant iš karto atsakymų. Tai nėra darbas. 

Mes čia dirbam kiekvieną dieną. Gal mes ir kitaip dirbame nei jūs kalbate apie demokratiją, bet mes sprendžiame tokias tikrai žemiškas problemas, bet kiekvieną dieną.“ 

Aušrelė Kaminskienė pasiūlė nenuvertinti ir įvairiose komisijose dirbančių tarybos narių darbo. Algimanto Barzdžiaus / „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr. Žodžiais kibo į atlapus

Tokios kolegės pastabos sulaukusi K. Štelmokaitė neliko jai skolinga ir išnaudojo dar vieną puikią progą pasireklamuoti: „Žinot, Gitana, aš labai daug laiko investuoju į tarybos darbą ir savo šeimos asmeninių pinigų, esu labai aktyvi tarybos narė. Duok Dieve, kad nors pusę jūs būtumėt tiek aktyvi.“

Nustebintas tokio apsižodžiavimo A. Ardavičius tarstelėjo: „Aktyvumas nebūtinai reiškia kokybišką darbą, visokių variantų būna.“

Demokratijos žaidimai užsitęsė

Po tokių diskusijų meras V. Tamulis pasidžiaugė, kad Kėdainiuose demokratija išties didelė, jei vien dėl darbotvarkės patvirtinimo rajono tarybos nariai diskutuoja daugiau kaip valandą. 

[quote author=”N. Naujokienė”]Nemanau, kad čia vieta aiškintis, kas aktyvesnis, kas mažiau aktyvus, kas geresnis, kas labiau įžeis vienas kitą, kas mažiau, nuo to, kas jausis geriau ar kas blogiau.  Manau, kad turėtume palaikyti truputėlį aukštesnę mūsų bendravimo kultūrą.[/quote]

Tuo tarpu buvusi merė N. Naujokienė sustatė viską į vietas: „Tikrai vyksta ilgoka diskusija ir ryškėja visa eilė akcentų.

Pirmiausia nemanau, kad čia vieta aiškintis, kas aktyvesnis, kas mažiau aktyvus, kas geresnis, kas labiau įžeis vienas kitą, kas mažiau, nuo to, kas jausis geriau ar kas blogiau. 

Manau, kad turėtume palaikyti truputėlį aukštesnę mūsų bendravimo kultūrą. 

Tik niekada nenorėčiau sutikti, kad pas mus nėra skaidrumo, atvirumo. 

Kalbėkime atsakingai naudodami sąvokas. Galbūt mes siekiame daugiau atvirumo, o tai, kad atvirumas ir skaidrumas yra garantuojamas, tai garantuojama ir per Vietos savivaldos įstatymą, kurio besąlygiškai laikomasi ir kurio visos nuostatos yra surašytos tarybos reglamente.“

Po visų diskusijų nutarta kol kas nesvarstyti sprendimo dėl rajono tarybos komitetų posėdžių tiesioginės transliacijos ir šį klausimą teikti tarybai jau artimiausiu metu, kai bus tvirtinamas naujas rajono tarybos reglamentas.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video