Turguje – pomidorų, agurkų ir paprikų daigelių rojus
Centrinė Kėdainių turgavietė, esanti Janušavos aikštėje, trečiadienį skendėjo įvairių daigelių jūroje. Kiekvienas sodininkas, daržininkas ar šiaip žemės mylėtojas čia tikrai galėjo įsigyti įvairiausių rūšių augalų. Beje, patys prekiautojai sako, kad daigelių kainos spėriai krinta, tad jei dar nespėjote jų įsigyti, artimiausiomis turgaus dienomis keliaukite į turgavietę.
Šiltnamiuose jau galima sodinti
Turgavietė bei jos prieigos trečiadienio rytą nusidažė žalia spalva, mat didžioji dauguma prekybininkų prekiavo pomidorų, agurkų ar paprikų daigais. Tai tokios daržovės, kurias jau drąsiai galime sodinti ir auginti plėvele dengtame šiltnamyje.
Šių daržovių daigelių kainos turguje trečiadienio rytą svyravo: pigiausius daigelius prekybininkai siūlė po 30 centų už vienetą, na, o brangiausi kainavo po 80 centų už vienetą.
Kainą lemia sėkla ir rūšis
„Kainą lemia ir tai, kokia sėkla buvo pirkta, kokia rūšis pomidoro, agurko ar paprikos.
Jei už sėklą augintojas mokėjo brangiai, tai natūralu, kad augalas bus labai kokybiškas ir už jį prekybininkas prašys daugiau. Jei sėklos pigios, tai ir už daigelius daug negausit. Kaina priklauso nuo rūšies.
Pas bobutes galima gauti daigelių ir labai nebrangiai, o mes, truputį rimtesni augintojai, auginame rimtesnes daržoves, tad ir prašome daugiau“, – juokėsi augalų daigais prekiaujantis Adolfas.
[quote author=“Aut. past.“]Patys prekiautojai sako, kad daigelių kainos spėriai krinta, tad jei dar nespėjote įsigyti daigų, artimiausiomis turgaus dienomis keliaukite į turgavietę.[/quote]
Išvaizda, išvaizda…
Turguje taip pat labai svarbi ir augalo prekinė išvaizda. Pasirodo, kad nuo išvaizdos priklauso ir daigelio kaina.
„Kuo daigas stambesnis, kuo jis tvirtesnis ir kuo žalesnis – tuo jis geresnis, tad natūralu, kad bus ir brangesnis. Jei labai laibas, jis bus pigesnis.
Nors dabar pats prekybos pikas, daugelis prekybininkų jau leidžia kainas.
Įsivaizduokit, pirmų daigelių kainos siekė net pusantro euro už vienetą, po to krito iki euro, o dabar jau tik centai.
Kainos sparčiai krinta žemyn, tad dabar pats laikas žmonėms įsigyti įvairių daigelių šiltnamiui. Gerų ir kokybiškų daigų dabar galima įsigyti už pusę euro“, – dėstė prekybininkas.
Negaili patarimų
Turgaus prekiautojai žodžio kišenėje tikrai neieško ir negaili pirkėjams patarimų.
„Į nešildomus šiltnamius agurkai sodinami nuo gegužės pradžios, o jei pavasaris šaltas, tai tik gegužės viduryje ar net pabaigoje.
Prieš sodinant agurkus į duobelę, reikėtų įpilti šilto vandens.
Agurkai iki žydėjimo laistomi retai, bet gausiai. Tuomet jie mažiau auga, bet sukrauna daugiau žiedų.
Žydintys ir pradėję megzti vaisius augalai laistomi dažnai, bet po mažiau.
Derėjimo metu agurkai gausiai laistomi šiltu vandeniu pirmoje dienos pusėje“, – aiškina prekybininkai.
Pomidorai ir paprikos
Pomidorai ir paprikos auginami labai panašiai. Skirtumas tik tas, kad vienas augalas užauga iki pusės metro aukščio, o kitas – iki pusantro ar net dviejų metrų.
„Svarbiausias rodiklis, pagal kurį sprendžiama, kada sodinti daigus į šiltnamį, yra dirvos temperatūra.
Daigų sodinimo laikas taip pat priklauso nuo šiltnamio dangos ir vietos, kurioje stovi statinys. Nuspręsti, kada sodinti daigus į šiltnamį, padės dirvos termometras.
Pomidorų daigus į šiltnamį sodinkime, kai dirvos temperatūra 10 cm gylyje ne žemesnė kaip 15 laipsnių. Į nešildomus šiltnamius pomidorai sodinami gegužės mėnesį.
Saldžiąsias paprikas sodinkime gegužės pabaigoje–birželio pradžioje“, – pataria ūkininkas Adolfas.
Keletas patarimų
Dauguma sodininkų įvairias šiltnamio daržoves – agurkus, pomidorus, paprikas – augina viename šiltnamyje. Ar tai gerai?
„Agurkams reikia didelės oro ir dirvos drėgmės, nes jų šaknys išsidėsčiusios dirvos paviršiuje. Pomidorai, skirtingai nei agurkai, reikalauja mažesnės oro drėgmės šiltnamyje, jie lengviau pakenčia drėgmės trūkumą dirvoje. Jų šaknys geriau išsivysčiusios ir įsiskverbusios giliau į dirvą negu agurkų, todėl juos reikėtų laistyti rečiau, bet gausiau.
Jei visas daržoves auginate viename šiltnamyje, jas kažkaip reikėtų atitverti vienas nuo kitų, kad „nesusipyktų“ jos“, – pataria daržininkas.