Karantinas smūgiavo rajono verslui

 Karantinas smūgiavo rajono verslui

Kai kurios įmonės tarsi išsitrynė iš žemėlapio

Paskelbtas karantinas stipriai smūgiavo visos šalies verslui. Kėdainių verslininkai taip pat jau skaičiuoja nuostolius ir suka galvas, kaip padedant Vyriausybei, išlaikyti darbuotojus jų neatleidžiant. 

Uždarytos šalies sienos, sustojęs turizmas ir primygtinės rekomendacijos žmonėms likti namuose, pirmiausia ir stipriausiai kirto viešbučių veiklai. Su dideliais iššūkiais susiduria ir maitinimo įstaigos. Vienos jau susiveržė diržus ir tikisi, kad netrukus karantinas baigsis ir gyvenimas grįš į įprastas vėžes, kiti verslą optimizuoja, dar kiti kuriam laikui užsidaro taip mėgindami sumažinti patiriamus nuostolius.

„Grėjaus namo“ viešbutyje šiuo metu gyvena Vokietijos pilietis, kuris į Kėdainius buvo atvykęs ilgam laikui darbo reikalais. / A. Kasparavičiaus nuotr. Gyvena vokietis

Štai Kėdainiuose veikiančiuose viešbučiuose šiuo metu vis dar gyvena keletas žmonių. Tiesa – skaičiai kuklūs.

„Grėjaus name“ gyvena Vokietijos pilietis, kuris atvyko į Kėdainius darbo reikalais dar vasario pradžioje. Kol kas jam teks pasinaudoti mūsų krašto sventingumu, mat namo grįžti jis negali.

„Kiek anksčiau šis gyventojas norėjo, kad leistume atvykti jo žmonai, tačiau mes neleidome – pasaulyje jau buvo paaštrėjusi situacija dėl koronaviruso. Taigi jis gyvena vienas.

Žmogus čia atvykęs ilgam laikui, tiesa, mes nežinome, ar jis dar turi darbų ir yra reikalingas įmonėje, ar tiesiog laukia, kol sienos vėl bus atidarytos ir bus saugu grįžti namo. 

Svečias apgyvendintas atskirame korpuse, maistas jam netiekiamas, mūsų personalas su juo kontakto neturi.

Šiaip situacija kebli. Dabar tas pats, kas mūsų išvis nėra. Esame tarsi išsitrynę iš verslo žemėlapio. Neturime nė vieno naujo kliento ir negalime jų turėti. 

Tiesa, norėjo estai visai neseniai trumpam pas mus atvažiuoti, bet mes rašėme jiems, kad nevažiuotų. Matyt, jie ir nespėjo jau – sienos užsidarė. 

Balandžio 10 dienai dar turime rezervacijų, bet nežinia dar kuo viskas baigsis“, – kalbėjo „Grėjaus namo“ vadovė Lena Petrulienė.

„Novus Rex“ restoranas paslaugas pritaiko prie šiandienos poreikių – ėmė veikti sukurta maisto užsakymo į namus platforma. / A. Kasparavičiaus nuotr. Yra ir daugiau svečių

Tuo tarpu „Novus Rex“ viešbutyje gyvena kiek daugiau žmonių.

„Seni gyventojai išvažiavo – darbo tikslais į Kėdainius atvykę inžinieriai spėjo išvykti namo. Juos turėjo pakeisti kiti inžinieriai, tačiau užsidarius sienoms, jie nebeatvyko. 

O šiuo metu turime gyventojų, kurie pagal iš anksto suplanuotas sutartis atvyko į viešbutį. Jie lietuviai, taip pat darbo reikalais čia yra, ir ligos proveržis, matyt, darbo reikalams įtakos neturi – tad kaip buvo planuota iš anksčiau, taip jie ir atvyko“, – pasakojo „Novus Rex“ vadovas Mantas Mikliušas. 

Kavinėje-viešbutyje „Raganė“ taip pat gyvena du gyventojai.

„Viešbutyje turime pastovius du gyventojus, tad jie ir lieka gyventi toliau čia. Buvo dar Baltarusijos pilietis, tačiau, kiek žinau, jis jau išvykęs. Mūsų gyventojai yra lietuviai.

Naujų gyventojų kol kas neatsiranda“, – komentavo „Raganės“ vadovė Daiva Gronskienė.

„Smilgos“ viešbučio direktorė šiuo metu atostogauja, todėl apie šio viešbučio užimtumą žinių nepavyko gauti.

Maisto tiekimo iššūkiai

Štai restoranai ir kavinės į maisto tiekimą priversti žiūrėti kūrybingai. Tiesa, kai kurie pasirinko verslą kol kas uždaryti. Tarp tokių – ir „Raganės“ viešbutis-kavinė.

„Dar savaitės pradžioje šaldytais virtinukais išsinešti prekiavome, bet nuo trečiadienio kavinė bus visai uždaryta“, – patikino D. Gronskienė. 

Karantino laikotarpiui visai užsidarančios pranešė ir kai kurios kitos kavinės ir restoranai. Tarp jų ir  skanaus maisto namai „Uršulė“, kuri veiklą stabdo iki kovo 30 dienos, ir restoranas „Yin Yang“, kuris nedirbs iki kovo 31-osios ir netieks maisto vežimo paslaugų bei „Beneto karčiama“.

Kai kurie pasirinko verslą kol kas uždaryti. Tarp tokių – ir „Raganės“ viešbutis-kavinė. / A. Kasparavičiaus nuotr. Tuo tarpu „Grėjaus namo“ restoranas, nors virtuvės visai ir neuždaro, bet daug vilčių į maisto tiekimą kėdainiečiams į darbus ar į namus nededa.

„Virtuvė šiuo metu nedirba. Turėjome produktų ir pagaminto maisto išsinešti, tai savaitės pradžioje nupirko keturias porcijas. Bet tai juokingas skaičius… 

Didmiesčiuose tie, kas teikia išsinešimo ir maisto tiekimo į namus paslaugas, klesti, o pas mus mažame miestelyje situacija kitokia. 

Visgi viliamės, kad gal po kurio laiko gyventojai užsinorės to maisto į namus ar išsinešti“, – vylėsi L. Petrulienė.

Kai kurios kitos maisto tiekimo įmonės greitai persiorientavo ir pasiliko tik maisto tiekimo į namus, darbą ar išsinešimo paslaugas.

Kavinės ir maisto tiekimo įmonės „Aušrūta“, „Sveikos mitybos partneris“, „Dainiaus užeiga“ maistą ir toliau  pristato į namus ar darbovietę.

Kavinė „Kavamanija“ pirmadienį ir antradienį dar prekiavo kava išsinešimui, tik laukti jos reikėjo lauke, kad būtų išvengta žmonių būriavimosi patalpos viduje.  Vis dėlto antradienio vakarą priimtas sprendimas kavinės veiklą stabdyti iki karantino pabaigos. 

„Toks sprendimas buvo jau anksčiau priimtas. Savaitės pradžioje dar galėjome desertus išsiprekiauti, pasiūlyti kavos į namus. Tačiau ir tos dvi dienos parodė, kad Kėdainių senamiestis ištuštėjęs, visi namuose. Mes taip pat solidariszuojamės, ir darbuotojai saugiau jaučiasi galėdami pralaukti šį pavojingą laiką namuose“, – kalbėjo Benas Cechanavičius, kavinės vadovas.  

Restorano „Novus Rex“ vadovas suskubo verslą optimizuoti ir greitai sukūrė internetinę platformą, kuri leis gyventojams išsirinkti norimą maistą ir gauti jį be tiesioginio kontakto su darbuotojais.

„Maitinimo paslaugų apimtis sumažinome, tačiau veiklos nesustabdėme. Nuo pirmadienio ryto jau kuriame greituoju būdu elektroninę platformą, kurioje bus galima užsisakyti maistą ir gauti jį bekontakčiu būdu. Teikiame maisto tiekimo paslaugą į namus, į darbovietę, galima iš mūsų restorano maistą pasiimti išsinešti. 

Reikia verslą gelbėti – juk čia ir darbuotojai, ir kreditoriai, su kuriais reikės atsiskaityti.

Reikia imtis veiksmų. Personalas permetamas iš tiesioginio bendravimo su klientais į kitas darbo sritis – žinoma, su jų pritarimu. 

Negalima palikti Kėdainių gyventojų be maisto, manau, klientų tikrai bus. Daug kas neturi laiko, noro gamintis maisto namie, parduotuvių lankymas ribotas, tad galimybė gauti pagamintą maistą į namus, manau, atrodo patraukliai. Taip pat ir kainas mažiname, kad būtų paslauga prieinamesnė“, – apie pokyčius versle pasakojo M. Mikliušas.

[quote author=“Aut. past.“]Verslas į susidariusią situaciją reaguoja skirtingai – vieni susiveržia diržus ir tikisi, kad netrukus stagnacija baigsis, kiti verslą optimizuoja, dar kiti kuriam laikui užsidaro, taip mėgindami sumažinti patiriamus nuostolius.[/quote]

Dirba tik dalis darbuotojų

Daugumoje įmonių pakito ir dirbančių darbuotojų skaičius. 

Dalis žmonių, ypač tų, kurie turi mažus vaikus, nuo darbo galės pailsėti. Kai kurie kiti dirba einamus darbus, kai kuriems pagal Vyriausybės nutarimą bus fiksuojamos pravaikštos, už kurias dalinai sumokės įmonė, kitą dalį mokės valstybė.

„Skubos tvarka pakoregavome grafikus ir tie, kurie nori ir gali dirbti, dirba, o tie, kurie negali dirbti, kol kas leidžia laiką namuose.

Aišku, nėra apyvarta superinė, skaičiai liūdnoki, bet moralinė būklė kolektyve puiki. Dirbame ir stengiamės, kitaip ir būti negali!“ – kalbėjo „Novus Rex“ vadovas. 

„Kai kurie darbuotojai atostogoms išėjo savaitei. Visgi nelaimė bendra, bandysime kažkaip kartu spręsti ir finansines bėdas.

Valstybė dabar žada prastovą užrašius sumokėti 60 proc. atlyginimo, įmonė mokėtų 40 proc. Smagu, kad valstybė žada nepamiršti darbuotojų, bet verslas paliekamas suktis, kaip išmano. 

Situacija sunki, tai kol kas mes tvarkomės, remontuojamės – virtuvę tvarkome, plyteles naujas dedame, tvarkomės šaldytuvus, na, užsiimame tokiais darbais“, – apie karantino kasdienybę pasakojo L. Petrulienė. 

Karantinuosis

Tuo tarpu „Raganės“ vadovė turi ir didesnio nerimo – įmonės buhalterė grįžta iš užsienio ir turės 14 dienų saviizoliuotis.

„Buhalterė mano užsienyje, kai grįš, karantinuosis.

Kiti darbuotojai, kurie turi atostogų, jas naudoja. Anksčiau išėjo viena darbuotoja, kuri turi mažus vaikučius. Manau, kad pagal Vyriausybės planą mokėsime prastovas – 40 proc. 

Nenorime prarasti žmonių, turime gerus darbuotojus ir tikrai nenorime imtis kažkokių drastiškų veiksmų. 

Bet faktas, kad maitinimo įstaigos verčiasi sunkiai ir kažin ar turi tiek finansų, kad į priekį keliems mėnesiams galėtų darbuotojams algas sumokėti. 

Na, bet visi darbuotojai labai geranoriški, tad dabar tiesiog belieka sukąsti dantis ir išlaukti“, – kalėjo D. Gronskienė. 

 

  

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content