Koks likimas laukia ligoninės akušerijos skyriaus?
Kėdainių ligoninė nemažai investavo į Akušerijos-ginekologijos skyriaus atnaujinimą ir sutvarkymą. Įgyvendintas Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programos finansuotas projektas, kurio metu skyrius ne tik buvo aprūpintas moderniausia technika, bet ir darbuotojai gilino savo žinias kvalifikacijos kėlimo kursuose. 2016 metais skyriaus medikai buvo pripažinti vienais geriausių šalyje. Ir vis dėlto ligoninėje pagimdomų mažylių skaičius kasmet vis mažėja. Kokios to priežastys bei kuo tai gresia skyriaus veiklai?
Kabo Damoklo kardas
Veikiausiai neatsiras norinčių ginčytis, kad tokio skyriaus turėjimas rajone – itin svarbus ir reikšmingas aspektas, prisidedantis prie aukštesnio gyvenimo lygio vertinimo rajone. Daugumai moterų žinojimas, kad mažylį galima saugiai pagimdyti netoli namų, ramina – nereikia rūpintis tolimomis kelionėmis į kito miesto ligoninę, baimintis, kad neplanuotai prasidėjus gimdymui dar lauktų ilgas kelias iki medikų rankų.
[quote author=“Aut. past.“]Sveikatos apsaugos ministerija reikalauja, kad per metus skyriuje būtų mažiausiai 270 gimdymų – tik tokiu atveju ligonių kasos apmokėtų teikiamas paslaugas.[/quote]
Vis dėlto centrinė valdžia negailestinga. Jau ilgą laiką visoje Lietuvoje kasmet mažėjant gimstamumui, reikalavimai ligoninėms išlieka tokie patys. O reikalavimų neįgyvendinantiems skyriams grasinama uždarymu.
Sveikatos apsaugos ministerija reikalauja, kad per metus skyriuje būtų mažiausiai 270 gimdymų – tik tokiu atveju ligonių kasos apmokėtų teikiamas paslaugas.
Kėdainių ligoninė, kadaise sulaukdavusi ir 1 000 mažylių per metus, paskutiniu metu turi tenkintis gerokai kuklesniais skaičiais. Per praeitus metus ligoninėje pagimdytas 201 mažylis, o nuo skaudaus kirčio ligoninei ir visam rajonui kol kas saugo minėta Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programa bei pastangas dedantys rajono valdantieji ir patys medikai.
Skatina rinktis savo ligoninę
Kėdainių ligoninės direktorius Stasys Skauminas neslepia – jei ir toliau taip drastiškai mažės gimdymų skaičius, ateitis nusimato liūdna. Tačiau rankų nenuleidžia – priešingai, stengiasi pritraukti daugiau gimdyvių paruošę projektą, pagal kurį gimdyvės gauna vertingus kūdikio kraitelius. Tiesa, kadangi projektas yra būtent ligoninės, o ne savivaldybės, kraitelius gauna tik tos mamytės, kurios gimdo būtent Kėdainių ligoninėje.
„Pernai turėjome 201 gimdymą, kai pagal SAM reikalavimus reikėjo mažiausiai 270-ies. Gimdymų skaičius yra kasmet mažėjantis, per paskutinius ketverius metus gimdymų atitinkamai buvo 201, 209, 271, 307. Žvelgiant viso rajono mastu, apie pusė gimdymų būna mūsų ligoninėje, ketvirtis – užsienyje, dar ketvirtis kitų miestų ligoninėse.
Iš tiesų ateities perspektyvos niūrokos. Visoje Lietuvoje gimstamumas mažėja, rajone taip pat. Maža to, mes neturime kaip prisitraukti daugiau gimdyvių iš aplinkinių rajonų.
Kitos ligoninės gali prisitraukti gimdyves iš aplinkinių rajonų, kuriuose akušerijos skyrių jau nebėra. Tarkime, Jonava gali pritraukti gimdyvių iš Kaišiadorių, Ukmergės gali prisitraukti iš Molėtų, Širvintų rajonų, Panevėžys – iš Anykščių, Raseiniai – iš Kelmės.
[quote author=“Aut. past.“]Kėdainių ligoninė, kadaise sulaukdavusi ir 1 000 mažylių per metus, paskutiniu metu turi tenkintis gerokai kuklesniais skaičiais. Per praeitus metus ligoninėje pagimdytas 201 mažylis.[/quote]
O aplink mus – Jonava, Kaunas, Ukmergė, Panevėžys. Visi turi savo akušerijos skyrius“, – kalbėjo ligoninės direktorius.
Sąlygos puikios
Tiesa, S. Skauminas sako, kad pasitaiko, jog į Kėdainių ligoninę gimdyti atvyksta net iš didmiesčių. Mamos, kurių nėštumas sklandus, pasirenka gimdyti mažesnių miestų ligoninėse, mat didmiesčiuose, tenka pripažinti, neretai gimdymai vyksta konvejerio principu. Savo ruožtu čia mamos ne tik gauna žymiai daugiau dėmesio ir rūpesčio, bet ir patogesnes sąlygas nemokamai.
„Skyrius yra visiškai atnaujintas, suremontuotas. Įranga visa supirkta 2012–2014 metais iš ES lėšų. Pas mus viskas kaip nauja, puikiai funkcionuoja, be to, vis papildome arsenalą.
Vietų turime sočiai, todėl mamos gali nemokamai kaip karalienės palatoje gulėti po vieną. Ir joms ramiau, ir vyras gali būti kartu, padėti, miegoti – būti šalia pirmosiomis mažylio gyvenimo dienomis. Sąlygos yra puikios. Palatos puikiai įrengtos, viskas patogiai išdėstyta. Kiekviena palata turi atskirą sanitarinį mazgą“, – privalumus vardija ligoninės vadovas.
Skyriuje yra dvi gimdymo palatos – viena didesnė, kita mažesnė. Tiesa, joje gimdyti tektų ekstra atveju, jei likimas sudėliotų taip, kad dvi mamos gimdyti imtų vienu metu. Tačiau paprastai taip nebūna.
Pagrindinėje gimdymo palatoje yra didžiulė vonia, kurioje gimdyvės gali būti sąrėmių metu, gimnastinis kamuolys, sėdmaišis lūkuriuojančiam vyrui. Ligoninė turi ir visą reikalingą įrangą silpnesnių mažylių priežiūrai – anksčiau termino gimusiems mažyliams čia gali būti suteikiama visokeriopa pagalba, skyriaus specialistams nuolat palaikant ryšį su Kauno klinikų medikais. Tiesa, būna atvejų, kuomet dėl itin sudėtingų situacijų mažylį gali tekti pervežti į Kauno klinikas, tačiau tokių atvejų būna išties retai.
[quote author=“D. Kaminskas“]Kol kas skyrių saugoja jame įgyvendinta Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programa. Iki 2022 metų skyriaus uždaryti nebūtų galima, tad yra dar dveji metai, kai situacija gali pagerėti.[/quote]
„Rinkos aikštės“ žurnalistams lankantis skyriuje tuo metu naujagimius sūpavo dvi mamos. Abi vienareikšmiškai džiaugėsi puikia priežiūra, gražiomis, šviesiomis palatomis.
„Čia mano trečias mažylis, visus gimdžiau Kėdainiuose ir labai džiaugiuosi. Rūpinasi puikiai, gimdymo metu sulaukiau visokeriopos pagalbos, ir dabar, jei ko reikia – personalas čia pat. Smagu ir kad vyras gali būti kartu, miegoti vienoje palatoje, ir viskas nemokama“, – kalbėjo prieš porą dienų mažylį pagimdžiusi kėdainietė.
Kita mama taip pat pasakoja lankiusis pas vietos akušerius viso nėštumo metu ir džiaugiasi turinti galimybę gimdyti savo mieste. Be to, privačios erdvios palatos leidžia ramiai ir saugiai jaustis pirmomis mažylio gyvenimo dienomis – kai nereikia jaudintis, jog lankysis nepageidaujami svečiai, ar saldų miegą sutrukdys kito mažylio verksmas.
Stengiasi išsaugoti
Neseniai su SAM viceministre susitikęs rajono vicemeras Paulius Aukštikalnis, taip pat savivaldybės Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto vadovai Alfredas Hofmanas ir Aušrelė Kaminskienė bei Seimo narys, ilgus metus Akušerijos skyriuje dirbęs ir jam vadovavęs Darius Kaminskas kalbėjosi apie skyriaus išsaugojimo galimybes. Dialogas užmegztas, rajono problemos nušviestos, tad tikimasi palankių rezultatų.
„SAM viceministrei buvo įdomu ir naudinga iš rajono lygmens politikų išgirsti, su kokiomis problemomis susiduria savivalda sveikatos priežiūros srityje. Dalijomės matymais ir pastebėjimais kaip ministerijos priimti sprendimai veikia praktikoje.
Iškėlėme klausimą dėl Kėdainių ligoninės teikiamų paslaugų plėtros galimybių bei esamų paslaugų išlaikymo miesto ir kaimo žmonėms, kad ligoninė galėtų teikti visas tokias paslaugas, kurios buvo teikiamos iki šiol. Susitikimo metu ypač daug dėmesio skyrėme Kėdainių ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriaus perspektyvų temai.
Uždarius šį skyrių dėl per mažo gimdymų skaičiaus ne tik moterys negaus reikiamos ir dažnai labai skubios paslaugos savo rajono ligoninėje, bet ir prarasime labai kvalifikuotus akušerius, kurie pagal galiojančius įstatymus turės persikvalifikuoti.
Persikvalifikavimas, panašu, gali kainuoti gana solidžią pinigų sumą: 1 asmeniui tai kainuotų apie 3 000–5 000 eurų.
Be to, nereikia pamiršti, kad Kėdainių rajonas yra gana didelis rajonas ir atokesnės gyvenvietės nuo miesto centro, kuriame yra ligoninė, yra nutolusios per 30 kilometrų. Jau ir taip yra gana toli atvykti iki miesto centro. O įsivaizduokime, kas būtų, jei, tarkime, iš Gudžiūnų miestelio moteriai reikėtų vykti gimdyti į Kauną. Taigi, matyčiau nelygias sąlygas. Tokiu atveju rajono žmonės būtų diskriminuojami dėl medicininių paslaugų gavimo“, – komentavo P. Aukštikalnis.
Situacija ypač jautri
Akušerijai beveik pusę savo gyvenimo atidavęs Seimo narys Darius Kaminskas neslepia – ši tema jam ypač jautri. Bėda, jog visoje Lietuvoje gimstamumas mažėja kasmet, gana daug Lietuvos piliečių pasaulį išvysta ir kitose pasaulio šalyse.
[quote author=“D. Kaminskas“]Tai ypatingai jautri situacija, man kaip gydytojui, tiek metų ten dirbusiam, vadovavusiam skyriui. Mano pusė gyvenimo praktiškai ten atidirbta.[/quote]
„Kol kas skyrių saugoja jame įgyvendinta Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programa. Iki 2022 metų skyriaus uždaryti nebūtų galima, tad yra dar dveji metai, kai situacija gali pagerėti. Tačiau jei gimdymų skaičius nepasieks nustatyto lygio, paprasčiausiai už šias paslaugas ligonių kasos nemokės ir bus, kaip Lazdijuose – ten dar buvo bandoma saugoti skyrių, savivaldybė kažkiek dengė finansines skyles, tačiau galiausiai skyrių vis tiek teko uždaryti.
Jei skyrius bus uždarytas, aukščiausio lygio akušerės turės persikvalifikuoti. Vyresnio amžiaus specialistams tai gali būti keblu. Nors praktiškai medikų kompetencijos aukščiausio lygio, pagal ES numatytą tvarką, vis tiek reikia perkvalifikavimo kursų. Tai kainuos ir laiko, ir pinigų.
Kai aš pradėjau dirbti Kėdainiuose, akušerijos skyriuje gimdydavo apie 700 moterų per metus, o rugpjūčio mėnesį skyrius būdavo uždaromas dezinfekcijai, tai dar apie 50 gimdymų nuplaukdavo.
Dabar skaičiai visai kitokie. Tiesa, situacija tokia pati visoje Lietuvoje. Kiek tenka bendrauti su kolegomis iš Kauno, ten, kur gimdymų būdavo 1 000, dabar jau tik 700 per metus.
Tai ypatingai jautri situacija, man kaip gydytojui, tiek metų ten dirbusiam, vadovavusiam skyriui.
Mano pusė gyvenimo praktiškai ten atidirbta“, – kalbėjo D. Kaminskas.
Seimo narys pabrėžia, kad demografinės problemos yra žymiai gilesnės. Senėjanti visuomenė, mažėjantis gimstamumas suka užburtą problemų ratą – mažėja vaikų, kurie eina į ugdymo įstaigas, tenka ir jas uždarinėti, o specialistai netenka darbo. Kaip ši situacija keisis artimiausiu metu ir koks likimas lauks Kėdainių akušerijos skyriaus, daug kas priklausys ir nuo rajono vadovų, ir nuo šalies sveikatos politikos.
[#gallery=2309#]