Titaniško darbo rezultatas – ikonografinis leidinys

 Titaniško darbo rezultatas – ikonografinis leidinys

Šiais laikais plačiojoje visuomenėje mažai kur galima sužinoti apie mūsų krašto prosenovės žmonių gyvenimą. 

Daugelis mūsų tikriausiai net neįsivaizduoja apie tolimų lietuvių protėvių garbintus dievus, jų išvaizdos ypatumus, senųjų lietuvių aukas dievybėms ar kitoms paslaptingoms būtybėms. 

Pasirodė įdomus

Tačiau kėdainiečiui Robertui Markevičiui mitologinis pasaulis pasirodė tiek įdomus, kad palengva nuvedė prie titaniško darbo rezultato. 

Į mitologijos pasaulį prieš daugel metų pasinėręs kraštietis, ne vienerius metus gilinęsis į senovės baltų mitologiją bei konsultavęsis su šios srities žinovais, sudarė lietuvių ikikriščioniškosios religijos deives, dievus ir kitas mitines būtybes pristatantį ikonografinį rinkinį „Lietuvių, prūsų dievai ir mitinės būtybės“.

Praturtins literatūrą

Paskutinis kraštiečio didžiausias troškimas dabar – noras profesionalių specialistų komandos sukurtą leidinį, kuris neabejotinai praturtins itin negausią šiuo klausimu literatūros sritį ir taps puikia pažintine priemonė, išleisti ir pristatyti visai plačiajai visuomenei. 

Nebuvo lengva

Knygos sudarytojo teigimu, yra nemažai rašytinių šaltinių, mūsų tautos etiologinių sakmių, stebuklingų pasakų, padavimų, dainų, iš kurių galima įsivaizduoti, kaip atrodė lietuviškos mitinės būtybės. 

Tačiau dėl per abstraktaus jų įvardijimo atkurti mitinių būtybių atvaizdus nebuvo lengva. 

„Viename Lietuvos krašte mitinės būtybės buvo įsivaizduojamos vienaip, kitame – kitaip. Dievybių įvaizdžius kiekvienas gali įsivaizduoti kitaip, kritikuoti.

Todėl pristatant piešinius, nedrįstama teigti, kad lietuvių mitinės būtybės buvo būtent tokios. 

[quote author=“R. Markevičius“]Yra nemažai rašytinių šaltinių, mūsų tautos etiologinių sakmių, stebuklingų pasakų, padavimų, dainų, iš kurių galima įsivaizduoti, kaip atrodė lietuviškos mitinės būtybės, tačiau dėl per abstraktaus jų įvardijimo atkurti mitinių būtybių atvaizdus nebuvo lengva.[/quote]

Tai – XXI amžiaus žmogaus ieškojimų, konsultacijų su šios srities specialistais, apmąstymų rezultatas“, – pabrėžia R. Markevičius. 

Leidinyje – 40 iliustracijų

„Lietuvių garbintų mitinių būtybių buvo per du šimtus. Leidinyje pateikiamos esmingiausios, pagrindinės, reljefiškiausios. 

Iš pradžių buvo sukurti keturiasdešimt aštuonių dievų ir mitinių būtybių piešiniai, tačiau dėl nepagrįstumo aštuonių mitinių personažų buvo atsisakyta.

Iš viso knygą sudaro 40 iliustracijų, 37 iš jų reprezentuoja senovės lietuvių ir 3 – prūsų svarbiausiąsias mitologines būtybes, kurios leidinyje suskirstytos į grupes atsižvelgiant į humanitarinių mokslų daktarės Daivos Vaitkevičienės rekomendacijas. 

Jų drabužiai, avalynė, papuošalai, ginklai, įvairūs rankose laikomi daiktai, taip pat simboliai ant mitinių būtybių drabužių gimė analizuojant įvairius VI–XIV amžiaus istorinius šaltinius“, – sako knygos sudarytojas.

Daug konsultavosi

Bandydamas atkurti mitinių būtybių įvaizdžius R. Markevičius konsultavosi su akademike Regina Volkaite-Kulikauskiene. 

„Leidiniui skirti piešiniai ruošti pagal senovės lietuvių mitologijos tyrinėtojo Algirdo Juliaus Greimo leidinius ir atvirukų rinkinius „Baltų gentys VI–IX, IX–XII amžiai“. 

Galutinai pagonybės dievybių įvaizdžiai sukurti bendradarbiaujant su pagrindiniu šio darbo konsultantu profesoriumi, gamtos mokslu daktaru Libertu Klimka, humanitarinių mokslų daktarais Gintaru Beresnevičiumi ir D. Vaitkevičiene. Daug padėjo ir profesorė Angelė Vyšniauskaitė“, – prisidėjusius prie knygos sudarymo proceso vardija R. Markevičius.

Perpiešė ne kartą

Leidinio iliustracijomis pagal surinktą medžiagą pasirūpino tautodailininkas Arvydas Matelis ir dailininkė Laima Skerstonaitė, kurių dėka, perpiešiant dievybes ir mitinius personažus keturis penkis kartus, dievai ir mitinės būtybės įgavo realistišką, žmogiškąjį pavidalą. 

Sudėjo teorines žinias

Anot knygos sudarytojo, didis rezultatas pasiektas tik profesionalių, savo sritį puikiai išmanančių specialistų komandos, kuri stipriai prisidėjo prie knygos kūrimo ir padėjo atskleisti šią sudėtingą ir taip mažai informacijos viešumoje turėjusią temą, dėka. 

Į knygą R. Markevičius sukomplektavo įsivaizduojamų dievų bei mitologinių būtybių atvaizdus, taip pat, remdamasis surinkta medžiaga, į leidinį lietuvių ir anglų kalba sudėjo ir tai, kas buvo teoriškai žinoma apie mitologiją. 

Perskaitė publikaciją

Šitiek triūso ir pastangų pareikalavusį darbą R. Markevičius įvardija kaip tikrų tikriausią atsitiktinumą. 

[quote author=“Aut. past.“]Iš pradžių buvo sukurti keturiasdešimt aštuonių dievų ir mitinių būtybių piešiniai, tačiau dėl nepagrįstumo aštuonių mitinių personažų buvo atsisakyta. Šiuo metu R. Markevičiaus leidinį sudaro 40 iliustracijų, 37 iš jų reprezentuoja senovės lietuvių ir 3 – prūsų mitologines būtybes, kurios leidinyje suskirstytos į grupes.[/quote]

„Kartą vartydamas šalies spaudą, atsitiktinai perskaičiau publikaciją apie plungiškę Rūtą Kavaliauskienę, kuri mėgo drožti angelus, rūpintojėlius, dievus, deives ar kitas mitines būtybes. 

Kadangi moteris tą darė remdamasi mokslininkais, jų atradimais ir kartais ne visada tiksliai savo darbą atlikdavo, kilo noras susipažinti su skulptore.

Galima sakyti, kad mūsų pažintis tapo tarsi motyvacija, paskatinusia mane plačiau, giliau pažvelgti į lietuviškąjį mitologijos pasaulį, stipriau ir nuodugniau susipažinti su šio pasaulio personažais“, – apie netikėtai kilusį norą pradėti domėtis mitologija užsimena R. Markevičius.

Sulaukė įvertinimo

Džiugu, jog R. Markevičius susilaukė labai palankaus žymių Lietuvos mitologų bei etninės kultūros žinovų įvertinimo.

Telieka palinkėti, kad atsirastų rėmėjas, kuris patikėtų šiuo istorijos mėgėjams, mokiniams, studentams ar tiems, kuriems įdomi mūsų etnokultūros istorija, jos raida,  skirtu leidiniu ir prisidėtų prie jo išleidimo. 

O iki tol su R. Markevičiaus knygoje viešpataujančiais lietuvių ir prūsų protėvių garbintais dievais bei pagrindinėmis mitinėmis būtybėmis galėsite susipažinti „Rinkos aikštės“ numeriuose.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content