Karpinių galerija džiugins savivaldybės lankytojus ir darbuotojus

 Karpinių galerija džiugins savivaldybės lankytojus ir darbuotojus

Ketvirtadienį Kėdainių rajono savivaldybės antrame aukšte atidaryta kraštietės, tautodailininkės, auksarankės kūrėjos Albinos Mackevičienės meninių karpinių iš popieriaus paroda „Vasaros etiudai“. Baltame fone įrėmintas net dvidešimt vienas klasikinės juodos spalvos ir įspūdingo dydžio kūrėjos darbas Kėdainių rajono savivaldybėje reprezentuos senąsias lietuvių liaudies tradicijas ir mūsų krašto žmonių talentus.    

Naujausių autorės darbų paroda tiesiai į Kėdainių rajono savivaldybę pargabenta iš Lietuvos Respublikos Seimo II rūmų parodų galerijos, kur buvo eksponuojama nuo šių metų birželio 18 iki 30 dienos. 

Parodos atidarymą kuravo LR Seimo Pirmininko pavaduotojas Arvydas Nekrošius. Renginyje dalyvavo ir Josvainių bendruomenė bei rajono vadovas Valentinas Tamulis. Sužavėtas parodos, meras ir pakvietė Albiną Mackevičienę eksponuoti savo darbus rajono savivaldybėje. Tam, kad išryškinti kūrėjos karpinių didingumą ir ornamentiką, kabinant parodą teko pasirūpinti ir skaistesniu 2-ojo savivaldybės aukšto koridoriaus apšvietimu. 

Kuo beužsiimtų autorė, jai viskas sekasi, net ir namų statyba, tačiau karpiniai yra labiausiai kūrėją reprezentuojantys darbai. 

Savitas, stambokas ir aiškus karpinių braižas leidžia atskirti autorės kūrybą tarp kitų meistrų darbų.

Savo darbuose A. Mackevičienė išlaiko geometrinę liaudies meno ornamentiką ir tautinę tematiką. 

Buitiniai karpiniai, atvirukai ir kiti darbeliai per ilgus metus Albinos Mackevičienės kūryboje išaugo iki įspūdingų paveikslų. 

Dailininkės temos neišsemiamos kaip ir Dievo kūrinija. Iki šiol moterį įkvepia gamta, liaudies papročiai, tautos charakteris ir žmonių būdo bruožai, kurie skleidžiasi per kasdienes veiklas. 

Iš senųjų tradicijų mus pasiekęs karpinių menas turi magišką galią, jei kūrėjas sugeba ją šiuolaikiškai perteikti ir užkoduoti. Būtų per paprasta sakyti, kad Albina Mackevičienė karpo. Paėmusi juodą popieriaus lapą menininkė įgudusia ranka žirklutėmis mums išbraižo subtilų jausmų pasaulį, sukuria įkvepiantį gyvybės medį ar augalinį motyvą ir taip padalina linkėjimus: sėkmės, laimės, geros nuotaikos, įkvėpimo, darnos. 

Mūsų kraštietė, josvainietė, pedagogė ir dailininkė Kėdainių krašto dailės draugijos pirmininkė Albina Mackevičienė meniniais karpiniais iš labai trapios medžiagos – popieriaus – užsiima jau daugiau kaip 40 metų. Savo darbus moteris eksponuoja respublikinėse ir Kėdainių krašto parodose. Dalyvauja respublikiniuose karpinių meistrų pleneruose. A. Mackevičienė 1989 ir 2015 metais dalyvavo ir pasaulio karpinių iš popieriaus parodose kartu su kitais autoriais atstovavusiais daugiau kaip 15 šalių. O 2007 metais A. Mackevičienė tapo ir respublikinio konkurso „Lietuviškas suvenyras“ laureate. 2009 visuomenei buvo pristatytas įspūdingas 28,43 m x 41,5 cm x 11,79 m2 ploto Josvainių vidurinės mokyklos Albinos Mackevičienės mokinių karpinys „Mano tėviškė“. Jis buvo skirtas Lietuvos vardo tūkstantmečiui paminėti ir siekė tapti nauju Lietuvos rekordu.

Albina Mackevičienė gimė Krasnojarsko krašte, tremtinių iš Lazdijų rajono šeimoje. Vaikystę moteris praleido Lazdijų rajone, Nemajūnų kaime. Iš sodybos kiemo, įsikūrusios ant didžiausio apylinkės kalno, atsiverianti nuostabi Dzūkijos gamtos panorama menininkę pakerėjo nuo pat vaikystės. Didelę įtaką kūrybinei saviraiškai darė ir mėgstanti kurti rankdarbius mama. Per žiemą namuose taukšėjo audimo staklės. Mama pati mėgo ir mokė savo dukteris siuvinėti, peltakiuoti, verpti, megzti, nerti, velti veltinius, lieti žvakes ir nuolat kurti grožį jų mylimuose tėviškės namuose. 

Vėliau, jau studijuodama tuometiniame Vilniaus valstybiniame pedagoginiame institute, Albina lankė Airytės Sapranavičienės vadovaujamą dailės studiją. Dar vaikystėje pamėgusi karpyti snaiges, moteris čia, savo studijų metais, sustiprino savo gebėjimus, išsamiai susipažino su karpinių menu ir pasinėrė į jį. 1980 metais, įgijusi matematikos mokytojos specialybę, Albina atvyko dirbti į Josvainius, o po dviejų metų įstojo į Vilniaus dailės akademijos neakivaizdinį skyrių studijuoti taikomosios dailės ir braižybos. Taip atvėrė sau kelią į profesionalias žinias ir gilų pažinimą.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video