Streikuojančius prisiminė tik tada, kai jie jau apsisprendė nebestreikuoti
Šviesioji gimnazija ir Juozo Paukštelio progimnazija streikavo daugiau kaip dvi savaites. Per tą laiką meras nebuvo nuvykęs nė į vieną streikuojančią mokyklą, o štai praėjusį trečiadienį, panašu, kad pavėluoto jo dėmesio sulaukė abiejų mokyklų streikuojantys pedagogai. S. Grinkevičius į susitikimą su mokytojais susiruošė po to, kai praėjusią savaitę jis kartu su kitų savivaldybių merais sulaukė Premjero Sauliaus Skvernelio įpareigojimų.
Vyriausybės vadovas paragino merus imtis priemonių rajonuose, kad streikuojančiose mokyklose būtų užtikrintas ugdymo procesas ir nenukentėtų vaikai. Meras S. Grinkevičius į streikuojančias mokyklas ir atvyko po tokio Ministro Pirmininko raginimo, tačiau paaiškėjo, kad jau po laiko – jam atvykus, abiejose mokyklose vaikų ugdymo procesas vyko: Juozo Paukštelio progimnazijos mokytojai pamokas veda jau nuo gruodžio 4 dienos, o Šviesiosios gimnazijos pedagogai pasikeisdami dirbo jau gruodžio 3 dienos. Abi mokyklos patvirtino oficialiai streiką nutraukiančios nuo gruodžio 10 dienos.
Kiekvienas stumia nuo savęs
Pasinaudoję susitikimo su rajono vadovu proga, pedagogai kalbėjo ne tik apie streiką, bet ir apie kitus jiems aktualius klausimus. Štai socialiniams pedagogams norėjosi išsiaiškinti, kodėl jiems nesumokama už papildomą darbą ir kas dėl to kaltas – ministerija ar savivaldybė.
„Mokytojams apmokama už dalyvavimą posėdžiuose, komisijose, o švietimo pagalbos specialistams už tai visiškai nemokama, nors jie visur privalo dalyvauti.
Mes kreipėmės į Švietimo ir mokslo ministeriją (ŠMM) ir mums buvo pasakyta, kad mokyklose turi būti sudaryti švietimo pagalbos darbuotojo papildomo darbo sąrašai: už pavėžėjimus, nemokamo maitinimo organizavimą, dalyvavimus visuose posėdžiuose. Ir rajono savivaldybės atstovai turi kreiptis į ŠMM dėl papildomų lėšų skyrimo už šiuos darbus. Tai kyla klausimas – kuris nuo kurio (ŠMM ar rajono savivaldybė – aut. past.) stumdo pinigus ir kuris iš tikrųjų mums mokės?“ – teiravosi Juozo Paukštelio progimnazijos socialinė pedagogė.
Švietimo ir kultūros skyriaus vedėjas Julius Lukoševičius paaiškino, kad savivaldybių asociacija yra pasirašiusi susitarimą su ŠMM dėl 10 mln. eurų skyrimo.
Vyriausybė gruodžio 3 dieną pasitarime irgi tam pritarė. Tad papildomi darbai socialiniams pedagogams turėtų būti apmokami iš šių lėšų. Tačiau J. Lukoševičius akcentavo, kad tiek pinigų neužteks, nes jų reikia dvigubai daugiu – 20 mln., tad Kėdainių rajono savivaldybė kitais metais turėtų gauti tik pusę reikalingos sumos.
„Vis dėlto ministerija sako, kad jeigu mes surašytume poreikį pinigų už papildomą darbą, tai jūs (savivaldybė) lyg ir turėtumėt juos gauti“, – neatlyžo mokytoja, tačiau į tokią jos pastabą nei J. Lukoševičius, nei meras nieko konkretaus neatsakė.
Savivaldybė pinigų neturi
Šviesiojoje gimnazijoje su meru susitikę mokytojai paaiškino jam tikrąsias streiko priežastis ir paprašė mokytojų atlyginimų didinimui papildomo finansavimo iš rajono savivaldybės.
„Mes nebūtume išsigandę atlyginimų sumažėjimo, buvome apie tai įspėti. Bet kai viešai pradėjo meluoti, kaltinti mus, mokytojus, kad esame veltėdžiai, neatlaikėme. Kaip neatlaikėme ir dėl tų 300 mln.
Kai pakėlė mokytojų atlyginimą 10 procentų, buvo skirti 49 mln. Tai kiek reikėtų milijonų, kad būtų 20 proc. pakeltas atlyginimas mokytojams? Manau, kad reikėtų daugiausia 100 mln., o ne 300 mln. kaip dabar yra sakoma.
Kai kurios savivaldybės pedagogams sugebėjo 20 proc. atlyginimus pakelti. Tai gal ir mūsų savivaldybė rastų galimybę mokytojams padidinti atlyginimus 20 proc. ar bent 5 proc.?“ – klausė Šviesiosios gimnazijos matematikos mokytoja.
[quote author=“S. Grinkevičius“]Jei savivaldybė prisidėtų 10 proc., tai išeitų apie 600 tūkst. eurų per metus. Tai jau labai daug, žinant tai, kad mes neturim pinigų net ir Europinių projektų finansavimui.[/quote]
Tačiau nieko paguodžiančio šiuo klausimu meras mokytojams negalėjo pasakyti: „Deja, kol mes neturim patvirtinto biudžeto, negaliu nieko pasakyti.
Jei savivaldybė prisidėtų 10 proc., tai išeitų apie 600 tūkst. eurų per metus. Tai jau labai daug, žinant tai, kad mes neturim pinigų net ir Europinių projektų finansavimui“, – sakė S. Grinkevičius.
Ugdymo procesas vyko normaliai
Šviesiosios gimnazijos direktorė Violeta Liutkienė pabrėžė, kad mokykloje ugdymo procesas net ir streiko metu vyksta normaliai.
„Pirmąją streiko savaitę 5–6 dienos buvo tos dienos, kurios skirtos prailginti mokslo metus. Mes per jas užsiėmėm įvairia veikla, o atidirbsime birželį. Sudėtingiau buvo 2–3 dienas, kai vedėm po 3–4 pamokas. Mokytojams noriu padėkoti, nes nors jie ir negauna pinigų, jie veda mokiniams konsultacijas, dirba nuotoliniu būdu. Taigi mokiniai neatsiliks“, – sakė V. Liutkienė.
Rūpėjo ir stogas, ir priestato statybos
Abiejose mokyklose nuo streiko ir pinigų galiausiai buvo pereita prie aktualiausių ūkiškų reikalų.
Juozo Paukštelio progimnazijos ūkvedys merą rėmė prie sienos dėl kiauro mokyklos stogo ir sakė, kad jam suremontuoti reikia 9,5 tūkst. eurų, o štai Šviesiosios gimnazijos mokytojams rūpėjo gimnazijos priestato likimas.
S. Grinkevičius mokytojams aiškino, kad jau gavo iš ŠMM raštą, kuriame nurodyta, kad priestato finansavimas galimas tik nuo 2021 metų.
„Galiu pasakyti, kad tai bus objektas, kuris kels didelį galvos skausmą. Savivaldybės statybos skyrius perskaičiavo šio objekto vertę. 2014 m. jo vertė buvo per 3 mln., dabar perskaičiavo – per 5 mln. Ir ministerija kalba, kad tokie objektai kaip gimnazijos priestato statybos, 40 proc. turės būti finansuojami savivaldybės lėšomis“, – aiškino meras.