Kalanetika: kas, kaip ir su kuo „valgoma“?

 Kalanetika: kas, kaip ir su kuo „valgoma“?

„Natūralu, kad po pametinukų gimdymo, mano kūnas aptingo. Trejus metus aktyviai nesportavau, treniruočių pati nebevedžiau ir pajutau, kad prasidėjo nugaros skausmai, o ir pati ėmiau darytis „pakrypusi“. Dingo lankstumas. Supratau, kad tai tęstis nebegali, kad atėjo metas kažko imtis. Norėjosi pabėgti nuo triukšmo, ramiai pasimankštinti, nepersitempti, pailsėti pačiai ir mintis pailsinti. Aerobika nebetraukė – juk su pametinukais mergaite ir berniuku bei dar vyresnėliu dešimtmečiu „aerobikos“ netrūko namuose. Mane pasiekė informacija apie sveiką mankštą, apie plastinės gimnastikos rūšį – kalanetiką. Susiradau kalanetikos mokyklą Vilniuje, tą pačią dieną pasiskambinau ir užsiregistravau. Intuityviai pajutau, kad tai – mano ir man. Štai taip ir atradome viena kitą. Aš – kalanetiką, o kalanetika – mane“, – šypteli Raminta LINEVIENĖ (32), už rankutės į Kėdainius paskui save atsivedusi naujovę šiame mieste – kalanetiką.

Kėdainietė Raminta Linevienė kalanetikos treniruotes gimtajame mieste veda dukart per savaitę.Balerinos mankštą dievina damos visame pasaulyje

Jungtinėse Amerikos Valstijose atsiradusi ir visame margame pasaulyje paplitusi prieš daugiau nei tris dešimtis metų, į Lietuvą kalanetika atkeliavo tik prieš gerą dešimtmetį. Į Kėdainius ši plastinės gimnastikos rūšis pasibelsti užgaišo – krašto moterys, Ramintos padedamos, iš arčiau pažinti ją pradėjo tik prieš metus.

„Kalanetiką praėjusio amžiaus devintojo dešimtmečio pradžioje sukūrė amerikietė Callan Pinckney. Ji – buvusi balerina, charizmatiška, aktyvi moteris, keliavusi po visą pasaulį. Sustabdžiusi profesinę veiklą, ji pajuto, kad šlyja sveikata, ėmė augti svoris, prasidėjo stiprūs nugaros ir sąnarių skausmai. C. Pinckney, norėdama padėti sau, sukūrė kalanetiką – plastinės gimnastikos rūšį – su baleto, pilateso, jogos elementais, – pasakoja R. Linevienė, vienintelė kalanetikos instruktorė Kėdainių krašte. – Anot specialistų, ši mankšta – netgi „karališka“, mat ji – puikus būdas atjaunėti ne vieneriais metais, pagerinti savijautą ir sumažinti svorį. Kalbama, jog netgi Didžiosios Britanijos karališkosios šeimos moterys ar Holivudo žvaigždės ją pamėgusios.“

Sportas lydi nuo mažumės

Kėdainietė R. Linevienė aktyvų gyvenimo būdą propagavo jau nuo vaikystės. Penkiolika metų Raminta šoko sportinius šokius: pradžioje – „Vilnies“ sportinių šokių klube Kėdainiuose, vėliau – „Midos“ klube Kaune. Po to likimas ją nuvedė į Jungtinę Karalystę.

[quote author=“R. Linevienė“]Su pametinukais mergaite ir berniuku bei dar vyresnėliu dešimtmečiu „aerobikos“ netrūko namuose.[/quote]

„Išvykus kūnas instinktyviai reikalavo sporto, mat sportas visuomet užėmė ypatingą vietą mano gyvenime. Prisijungiau prie mėgėjų šokio kolektyvo emigracijoje, – prisimena R. Linevienė. – Tačiau galiausiai nusprendžiau grįžti į Lietuvą ir siekti savo svajonės, kuri mane lydėjo jau nuo tada, kuomet pati vaikštinėjau mokyklos koridoriais: tapti trenere, kūno kultūros mokytoja. Tad vos tik grįžusi į gimtąją šalį, kibau į studijas pedagoginiame universitete, kurias užbaigsiu kitąmet, ir pradėjau krimsti mokslus „Aeromix“ fitneso mokykloje sostinėje, kurioje įgijau aerobikos, pilateso trenerės sertifikatus, o kalanetikos trenerės – „Adit“ mokykloje. Ir dabar nuolat dalyvauju įvairiuose seminaruose ir kursuose. Savaime suprantama, kad pasirinkęs šią sritį privalai nuolat tobulintis, pildyti žinių bagažą. Kad ir pats kuo daugiau žinotum, ir žmogui paaiškinti galėtum. Juk negali pasakyti: „Va, prisižiūrėjau vaizdo įrašų internete, prisiskaičiau, tai dabar jau esu treneris“. Toks žmogus nėra treneris. Patį pirmą klausimą išgirdęs pasimestų. Būtini profesionalų vedami kursai ir seminarai.“

Ir sportas, ir relaksacija

Kalanetika – sveika mankšta, naudinga žmogui, padedanti atsikratyti nugaros, kaklo, galvos skausmų. Kuo gi ji taip patraukė trijų vaikų – vienuolikos ir trejų berniukų ir keturmetės mergaitės – mamą kėdainietę Ramintą?

„Tai – mankšta, turinti baletiškumo, šokėjiškumo, jogos, pilateso elementų. Netgi šio to iš kineziterapijos ir pilvo šokio „prieskonių“. Daug moteriško charakterio, plastiškų judesių, tiesios laikysenos, lankstumo, dubens įtraukimo, skambant ramiai muzikai. Lėti švelnūs judesiai, pulsavimo technika, pasitempimas, ramus kvėpavimas suteikia ramybės jausmą viduje, pakylėjimą, kūno laisvę. Tai mane labai patraukė. Gal ir sportinių šokių laikus priminė? – šypteli R. Linevienė. – Kalanetika – itin efektyvi giliųjų raumenų treniruotė, atliekant statiškus tempimo pratimus. Ši mankšta naudinga raumenims, sąnariams, nervų sistemai, širdžiai, imuninei sistemai, virškinimui, hormoninei sistemai, reguliariai mankštinantis, palaikomas visų sistemų darbas. Treniruotės metu moterys atsipalaiduoja, gali pamiršti problemas, susikoncentruoti į save čia ir dabar. Kalanetika, kaip ir joga ar pilatesas, priskiriama prie sąmoningų mankštų. Išeina po treniruotės damos atsipalaidavusios, tarsi po šokių treniruotės. Grakščios ir dar su šypsenomis veiduose!“

[quote author=“aut. past.“]Kalbama, jog netgi didžiosios Britanijos karališkosios šeimos moterys ar Holivudo žvaigždės yra pamėgusios kalanetiką.[/quote]

Raminta Linevienė kalanetikos veiksmingumu susižavėjo prieš kiek mažiau nei dvejus metus. Supratusi, jog tai – jai skirta veikla, nieko nelaukusi kibo į mokslus, tapo trenere, ir dabar šios mankštos paslaptimis dalijasi su moterimis Kėdainiuose ir Kaune. Klausimų dar kyla, bet pamėgti spėjo

Ne paslaptis, jog Kėdainių mieste sportinių veiklų pasirinkimas yra, švelniai tariant, gausus. O visoje toje galybėje pasirinkimų, anot R. Linevienės, kalanetikai pirmenybę teikia tos dailiosios lyties atstovės, kurios nemėgsta intensyvaus sporto. Tos, kurios nemėgsta nuovargio jausmo, dusulio, nemėgsta šuoliuoti, bėgioti ar paprasčiausiai negali sportuoti aktyviai dėl įvairių sveikatos sutrikimų.

Paklausta, kaip per pastaruosius metus jai sekėsi kraštietes supažindinti ir pripratinti prie kalanetikos, R. Linevienė prasitaria – nuolat augantis susidomėjimas ją ypatingai džiugina.

„Aišku, pradžioje buvo visko, o ir dabar vis dar pasitaiko. Klausia moterys: „Kas, kas taip? Kombodžika? Kolonetika?“. Visaip paklausia, bet tame nėra nieko blogo, nes daug kas tiesiog nežino, kas toji kalanetika. Domisi: ar tai panašu į jogą, ar tai panašu į pilatesą? Stengiuosi paaiškinti, jog tai – labai moteriška mankšta. Vyrukų teko turėti tik vieną kitą, bet jie galiausiai pasuko į vyriškesnes sporto šakas. O kalanetika tinka ir raumenims stiprinti, ir laikysenai, kūno linijai, talijai, kojoms dailinti. Svarbiausia – ji padeda atsikratyti įvairių skausmų, – teigia R. Linevienė. – Kalanetikos treniruotei tereikia kilimėlio ir vandens buteliuko. Tačiau dargi kalanetika man žavi tuo, jog treneris turi didžiulę laisvę improvizuoti. Naudoju ir kamuoliukus, ir svarelius, ir lazdas. Prigalvoju, kaip viską paįvairinti, kad kiekviena treniruotė būtų vis kitokia.“

[quote author=“R. Linevienė“]Pradėkime nuo to, kad svorio metimui 80 proc. įtakos turi taisyklinga, subalansuota mityba.[/quote]

Naudinga ir svorio metimui

Na, o ar kalanetika, anot instruktorės Ramintos, šiais laikais, kuomet mesti svorį tapo kone mados reikalas, padeda tirpdyti lašinukus?

„Pradėkime nuo to, kad svorio metimui 80 proc. įtakos turi taisyklinga, subalansuota mityba. Jeigu valgysite neteisingai, svorio nenumesite. Dažnai sulaukiu klausimo: „Ar lankydama treniruotes numesiu svorio?“. Niekuomet nemeluoju ir sakau, kad pirmiausia reikia žiūrėti, ką valgote. Na, o sportas greta subalansuotos mitybos, žinoma, labai smarkiai prisideda, – „Rinkos aikštei“ pasakoja R. Linevienė. – Kalanetikos treniruotėse svoris krenta užtikrintai, be jokių piliulių ar kitų „gudrybių“, ir jau po kelių treniruočių akivaizdžiai tvirtėja raumenys. Matote, šios mankštos metu kiekvienas pratimas atliekamas vieną minutę. Jo metu atliekamas pulsavimo efektas, raumuo suspaudžiamas ir įtempiamas, į kraujagysles priteka mažiau kraujo ir medžiagų. Tuomet riebalai spaudžiamame raumenyje tirpsta efektyviai, sparčiai, tokiu būdu sukuriama efektyvi jėgos treniruotė. Galiu patikinti, jog yra kas veikti atliekant kalanetikos pratimus vien su savo svoriu.“

Pataria įsiklausyti į savo kūną

Anot kėdainietės R. Linevienės, atliekant tempimo pratimus, būtina klausytis savo kūno: nepersitempti, kvėpuoti, susikoncentruoti į pratimo metu tempiamą raumenį. Tik tuomet pajuntamas lengvumas, atsipalaidavimas, o po treniruotės damos išeina lyg ant sparnų.

[quote author=“R. Linevienė“]Klausia moterys: „Kas, kas taip? Kombodžika? Kolonetika?“. Visaip paklausia, bet tame nėra nieko blogo, nes daug kas tiesiog nežino, kas toji kalanetika.[/quote]

„Reikia prisiminti, kad ne visi gali sportuoti aktyvų sportą. Tam žmogus turi būti visiškai sveikas. Jeigu tik yra kokių stuburo problemų, reikėtų vengti šuoliukų, didelės apkrovos stuburui. Ir visuomet klausyti, ką sako jūsų treneris ar instruktorius, nes netaisyklingai sportuodami daugiau žalos nei naudos sau padarysite, – įsitikinusi R. Linevienė. – Džiaugiuosi, kad į kalanetikos užsiėmimus moterys ir dukreles savo atsiveda. Tai rodo, kad mamos rūpinasi ne tik savo sveikata, bet ir rodo puikų pavyzdį savo dukroms, ypač šiais technologijų laikais, kuomet fizinis aktyvumas ypač sumažėjęs. Reguliariai mankštintis rekomenduoju visiems žmonėms, nepaisant jų amžiaus, nes treniruočių pastovumas duoda teigiamų rezultatų gyvenimo kokybei.“

1 Komentaras

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video