Skip to content

Kėdainių rajono savivaldybė dar nepasiruošusi įdiegti Šeimos kortelę

 Kėdainių rajono savivaldybė dar nepasiruošusi įdiegti Šeimos kortelę

Valdžia žada, kad jau po metų daugiavaikės ir neįgalų asmenį slaugančios šeimos gaus vadinamąją Šeimos kortelę. Tai nėra naujiena ir ją turi daugelis užsienio šalių, pavyzdžiui, Ispanija, Vokietija, Lenkija, Prancūzija, Estija, Latvija. Tokią kortelę turi ir 4 Lietuvos savivaldybės – Alytaus miesto, Alytaus rajojo, Varėnos rajojo ir Rokiškio rajono.

Po metų tokia kortele jau turėtų naudotis ir Kėdainių rajone gyvenančios daugiavaikės bei neįgalų asmenį auginančios šeimos, tačiau kol kas dar neaišku, kaip mūsų rajono savivaldybė prisidės prie Šeimos kortelės programos. Kol kas dar nežinia, kokios specialios nuolaidos bei specialios naudos bus pasiūlytos mūsų krašto žmonėms. Už tai atsakingi savivaldybės specialistai laukia poįstatyminių aktų, kurie tiksliau apibrėžtų, ką reikėtų daryti.

Vieninga sistema naudingiauKaip savivaldybė konkrečiai prisidės prie Šeimos kortelės programos, pasak Donato Stelmoko, dar kol kas nėra aišku. Asmeninio archyvo nuotr.

Kaip sakė Socialinės apsaugos ir darbo ministro (SADM) patarėja Kristina PAULIKĖ, Šeimos kortelė – ministro nustatyta tvarka išduotas dokumentas, kuriame įrašytas šeimos kortelės turėtojo vardas, pavardė, kortelės identifikacinis numeris arba į išmanųjį įrenginį atsisiunčiama mobilioji Šeimos kortelės programa.

Tokioje kortelėje bus „patalpintos“ įvairios nuolaidos prekėms, paslaugoms ir kitos privilegijos, skirtos numatytai grupei žmonių.

„Šioje socialiai atsakingoje programoje dalyvauti bus kviečiamas tiek privatus, tiek viešasis sektorius, – kalbėjo ministro patarėja. – Dėl pastarojo sektoriaus nuolaidų spręs atsakingos institucijos ir/ar steigėjai teisės aktų nustatyta tvarka.

Su verslu vyks derybos tiek valstybės, tiek savivaldybių mastu. Valstybės mastu derybas vykdys SADM įgaliota institucija, o savivaldybių teritorijose dėl nuolaidų turės susitarti pačios savivaldybės.“

Kėdainių rajono savivaldybė, pasak Socialinės paramos skyriaus vyriausiojo specialisto Donato STELMOKO, kaip ir dauguma kitų savivaldybių, rėmė Šeimos kortelės atsiradimo idėją, tačiau kol kas dar nieko nenuveikė, kad būtų pasiskubinta ją suteikti kėdainiečiams.

„Labai džiaugiamės, kad pagal priimtą įstatymą bus sukurta vieninga informacinė sistema, pagal kurią visoje Lietuvoje bus išduodamos vienodos formos šeimos kortelės, – kalbėjo savivaldybės atstovas. – Šeimos tokia kortele galės pasinaudoti visos šalies teritorijoje. Todėl Kėdainių rajono savivaldybei yra naudingiau prisijungti prie vieningos kuriamos sistemos nei inicijuoti atskirą savo tvarką kaip tai padarė kelios kitos savivaldybės.“

Kaip prisidės, dar nežino

Anot D. Stelmoko, tikimasi, kad minėtoje programoje dalyvaus daugelis įmonių ir įstaigų, kurios daugiavaikėms ar neįgalų asmenį auginančioms šeimoms galės pasiūlyti specialias nuolaidas.

„Šioje programoje gali dalyvauti visos savivaldybės įstaigos ir organizacijos, privačios įmonės, nevyriausybinės organizacijos. Tikimės, kad tiek savivaldybės, tiek valstybinės, tiek privačios įstaigos ir įmonės gausiai dalyvaus šioje programoje“, – sakė specialistas.

[quote author=“Aut. past.“]Šiuo metu Kėdainių rajono savivaldybėje yra apie 700 daugiavaikių ir apie 200 neįgalius asmenis globojančių šeimų.[/quote]

Kaip savivaldybė konkrečiai prisidės prie minėtos programos, pasak pašnekovo, dar kol kas taip pat nėra aišku.

„Sunku atsakyti, nes nėra priimti poįstatyminiai teisės aktai. Jie suteiktų  daugiau aiškumo, kokia bus Šeimos kortelės programa, – kalbėjo savivaldybės atstovas. – Taip pat nėra aiškus ir programos finansavimas. Savivaldybės Tarybai bus teikiami sprendimų projektai dėl lengvatų teikimo atskirose įstaigose.“

D. Stelmoko duomenimis, šiuo metu Kėdainių rajono savivaldybėje yra apie 700 daugiavaikių ir apie 200 neįgalius asmenis globojančių šeimų.

Jurgita Špokienė sakosi esanti pakankamai socialiai atsakinga, todėl nemato prasmės dalyvauti specialiose programose. Asmeninio archyvo nuotr.Žinančių apie kortelę dar mažuma

Nors Kėdainių rajono savivaldybė džiaugiasi ir sveikina naują idėją, tačiau dauguma kalbintų verslininkų teigia negirdėję apie būsimą naujovę, todėl komentuoti būsimą naujovę išdrįso tik nedidelė jų dalis.

Siuvimo įmonės „Jurgvilė“ vadovė Jurgita ŠPOKIENĖ prisipažįsta negirdėjusi apie minėtą ministerijos programą. Tačiau dalyvauti joje kol kas taip pat nenusiteikusi, nes, anot jos, gerus darbus daryti galima ir be specialių kortelių.

„Aš ir taip turiu kelias šeimas, kurioms padedu. Pavyzdžiui, pasiuvu uniformą ar suteikiu kokią nuolaidą už siuvimą, – kalbėjo pašnekovė. – Taip pat turiu prisiėmusi vienos mergaitės globą. Tad tikrai nematau prasmės dar dalyvauti kažkokiose papildomose programose. Manau, esu ir taip pakankamai socialiai atsakinga.“

UAB „Kėdbusas“ komercijos direktorius Vygantas Vanagas prisipažino apie Šeimos kortelę girdėjęs tik iš nuogirdų ir priimti kažkokius sprendimus, anot jo, dar yra per anksti. UAB „Kėdbusas“ komercijos direktorius Vygantas VANAGAS prisipažino apie Šeimos kortelę girdėjęs tik iš nuogirdų ir priimti kažkokius sprendimus dėl būsimų nuolaidų, anot jo, dar yra per anksti.

„Kalbant apie tolimąjį susisiekimą, kol kas nesame priėmę jokių sprendimų. Kol kas vyksta tik diskusijos. Tai – ateities klausimas, – kalbėjo įmonės komercijos direktorius.“ Panaši situacija, pasak V. Vanago yra ir su miesto autobusais.

„Dėl miesto autobusų nuolaidų spręsti yra ne mūsų kompetencija, – sakė pašnekovas. – Šį klausimą kuruoja savivaldybė. Kaip ji nuspręs, mes taip ir vykdysime. Tačiau mano asmenine nuomone, būtų gražu prisidėti prie minėtos socialiai atsakingos programos.“ Šiuo metu UAB „Kėdbusas“ teikia nuolaidas neįgaliems, pensinio amžiaus asmenims, moksleiviams. Taip pat Kėdainių autobusuose galioja ir Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) kortelė.

Kiek reikės šeimos kortelių, dar neaišku

Ministro patarėja K. Paulikė teigė, kad Šeimos kortelės skyrimo, išdavimo ir keitimo tvarką nustatys SADM, o visas šias nuostatas įgyvendins jos įgaliota institucija.

„Visa ši tvarka bus parengta ateinantį rudenį, – tikino pašnekovė. – Kas ir kaip dalins korteles, dar nesame numatę, tačiau jau svarstomi keli variantai.“

Jei šioje programoje dalyvaus įvairūs prekybos centrai, ar tai nebus tiesiog kažkokių nuolaidų perkėlimas iš vienos kortelės į kitą?

„Su šalies mastu veikiančiomis įmonėmis vyks derybos ir sieksime, kad verslas elgtųsi sąžiningai ir atsakingai“, – užtikrino ministro patarėja.

Anot jos, kortelė galios tol, kol šeima neprapras kortelės gavėjo statuso. Tačiau, kiek tokių kortelių iš viso reikės, pašnekovės pasakyti negalėjo.

„Apie kortelės gavėjus detalią informaciją pradėsime rinkti rudenį, prieš pradedant rengti kortelės skyrimo, išdavimo ir keitimo tvarką, – sakė K. Paulikė. – Šeimos kortelės įstatymas įsigalios nuo kitų metų liepos 1 d. Nuo šios datos ir bus pradėtos dalinti kortelės.“

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video