Dronų savininkai – nebaudžiami?

Nuolat populiarėjantys dronai (nuotoliniu būdu valdomos skraidyklės) iš karo žvalgybai skirtų prietaisų, nuosaikėjant jų kainai plačiai paplito ir kitose gyvenimo srityse. Vis pingančiais bepiločiais orlaiviais dabar pramogai ar darbui dažnai naudojasi ir mūsų kraštiečiai.
Paprastai tokie dronai turi įmontuotas vaizdo fiksavimo kameras, kuriomis skrydžio metu filmuojama ar fotografuojama aplinka. Būtent dėl jų neretai pažeidžiamas gyventojų privatumas. Į „Rinkos aikštę“ atskubėjusi kėdainietė teiravosi, ar tokių skraidyklių naudotojai turi laikytis kokių nors taisyklių, kokios sankcijos taikomos už jų pažeidimą.
„Su šeima gyvenu nuosavame name tankiai apgyvendintame gyvenamųjų namų kvartale. Vieną dieną ramiai laiką leidžiant namų terasoje išvydau po kiemą, o vėliau visai palei namų langus skraidantį vadinamąjį droną. Tai išvydusi labai supykau bei sunerimau. Ko tas daiktas čia skraido? Juk jie visi yra su kameromis – kodėl kažkas įsiveržia į mūsų privačią erdvę, stebi, ką mes veikiame, žvalgosi pro mūsų langus. Ką gali žinoti, kokiais tikslais ta skraidykė po kiemą zuja? Ar dronų savininkai nepažeidžia įstatymų? Ar aš turėjau teisę tą droną numušti – protarpiais jis skraidė gana neaukštai – šalia pirmo aukšto langų?“ – klausia skaitytoja.
Atsakymo kreipėmės į rajono savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėją teisininką Dalių Ramoną. Valdininkas informavo, kad šalyje vis labiau populiarėjant bepiločiams orlaiviams dar 2014 metais buvo priimtos tokių skraidyklių naudojimo taisyklės. Jose numatoma, kur ir kaip jomis galima naudotis, o Administracinių nusižengimų kodekse – taip pat ir sankcijos už jų pažeidimus.
„Vykdyti skrydžius bepiločiu orlaiviu Lietuvos Respublikos oro erdvėje galima teritorijose, kuriose tokių skrydžių nedraudžia vietos savivaldybė, be to, jie privalo būti vykdomi laikantis nustatytų sąlygų bei reikalavimų. Taigi kiekviena savivaldybė yra patvirtinusi savas teritorijas, virš kurių draudžiami tokių orlaivių skrydžiai. Suprantama, jos yra numatytos ir Kėdainiuose. Tačiau visiems bepiločių orlaivių valdytojams galioja ir bendros taisyklės. Jos numato, kad bepiločio orlaivio valdytojas jį visuomet privalo matyti vizualiai, įžiūrėti jos skrydžio kryptį bei padėtį, tačiau bet kokiais atvejais orlaivis negali nuo fizinio valdytojo buvimo vietos nutolti toliau kaip 1 000 m, taip pat jis privalo išlaikyti minimalų 50 metrų atstumą nuo visų rūšių transporto priemonių, statinių ir pašalinių žmonių. Dar draudžiama viršyti maždaug 120 metrų nuo žemės paviršiaus aukštį, išskyrus tuos atvejus, kai yra gautas išankstinis Civilinės aviacijos administracijos leidimas. Atskiri apribojimai bepiločių orlaivių skrydžiams yra taikomi aplink šalies oro uostų teritorijas.
Tad akivaizdu, kad į jūsų skaitytojos kiemą įsiveržusio bepiločio orlaivio valdytojas pažeidė tokių orlaivių naudojimo taisykles. Jei pažeidėjas yra fizinis asmuo, už šį pažeidimą jam grėstų bauda nuo 100 iki 580 eurų, jei juridinis – 300–1 150 Eur. Numušti droną nebūtų teisėta, todėl geriau kreiptis į teisėsaugos institucijas, kurios išnagrinėjusios situaciją galėtų pritaikyti pažeidėjui tam tikras sankcijas“, – pataria teisininkas.
SVARBU!
Kėdainių rajono savivaldybės Tarybos patvirtinti bepiločių orlaivių skraidymo zonos Kėdainių rajono savivaldybės teritorijoje, virš kurių yra draudžiamas bepiločių orlaivių skrydžių vykdymas:
UAB „Lukoil Baltija“ teritorija,
AB „Lifosa“ teritorija,
Kėdainių autobusų stoties teritorija,
Geležinkelio stoties teritorija,
VšĮ Kėdainių PSPC teritorija,
VšĮ Kėdainių ligoninės teritorija,
Kėdainių rajono savivaldybės ikimokyklinio ugdymo įstaigų teritorija (išskyrus ugdymo įstaigos reikmėms),
Kėdainių rajono savivaldybės bendrojo ugdymo įstaigų teritorija (išskyrus ugdymo įstaigos reikmėms),
Kėdainių rajono savivaldybės neformaliojo švietimo mokyklų teritorija (išskyrus mokykloms reikmėms),
Kėdainių arenos teritorija,
Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kėdainių rajono policijos komisariato teritorija,
Kėdainių rajono apylinkės teismo teritorija,
Masinių renginių metu. Šis draudimas negalioja specialiosioms tarnyboms ir renginio organizatoriams.