Kėdainiečių laukia apklausa. Ar ji bus objektyvi?
Bemaž metus savivaldybei nesusitariant su daugiabučių namų gyventojais dėl to, kas turėtų tvarkyti šių namų aplinką, tvarkymo darbais kol kas rūpinasi seniūnija. Tačiau taip bus neilgai. Aplinką netrukus vis tiek turės tvarkyti patys gyventojai. Šį kartą valdininkai tikina žmonėms neprimesiantys savo sprendimų ir atsiklausiantys gyventojų, kaip jie patys norėtų tvarkyti aplinką ir kokie jos plotai turėtų būti priskirti kiekvienam daugiabučiui. Tačiau, pasirodo, tuos norus valdininkams galės išreikšti ne visi gyvenantys daugiabučiuose, tad savivaldybės organizuojama gyventojų apklausa jau dabar kelia nemažai abejonių.
Optimalus variantas?
„Pasirinkta atrankinė gyventojų apklausa apklausos dalyvių būstuose. Ji leidžia racionaliais ištekliais apklausti visos savivaldybės teritorijos gyventojus ir susidaryti tam tikrą nuomonę. Tai – racionaliausias apklausos būdas – jį įstatymiškai pasiūlė rajono meras. Mero potvarkiu bus sudaryta komisija, paruošti planai, apklausos metodologija, o už patį apklausos vykdymą bus atsakingas administracijos direktorius“, – sako savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Dalius Ramonas.
Jau dabar aišku, kad atliekant šią apklausą, nuomonę galės pareikšti tik dalis gyventojų, kurie bus atrinkti atsitiktiniu būdu, o daugiabučių namų aplinkos tvarkymo taisyklių privalės laikytis visi.
Abejoja objektyvumu
Daugiabučių namų bendrijų iniciatyvinės grupės vadovas Viktoras Gruzdevas neslepia, kad tokia savivaldybės organizuojama apklausa jau dabar kelia nemažai abejonių.
„Mes labai abejojame, kad ši apklausa, inicijuojama mero, bus objektyvi. Apklausoje dalyvaus atsitiktinai parinkti gyventojai. Kaip mums aiškino – pagal turimus dokumentus bus apklausiamas kas trečias, ar kas penktas žmogus. Jeigu jo apklausti nepavyks, bus apklausiami kiti gyventojai.
Abejojame tokios apklausos objektyvumu, todėl parašysime savivaldybei raštą, kad, jei mums nebus leista dalyvauti apklausoje, mes norėsime būti įtraukti į stebėtojų gretas, kad savo akimis galėtume matyti, kaip yra gaunama ir apdorojama apklausos informacija“, – sakė daugiabučių namų bendrijų iniciatyvinės grupės vadovas.
[quote author=“V. Gruzdevas“]Buvo pasigirdę kalbų, kad savivaldybė nori samdyti įmonę, kuri atliktų gyventojų apklausą. Tačiau ne paslaptis, kad tokios paslaugos nepigiai atsieina, tad mes, daugiabučių bendrijų atstovai, pasakėme, kad tai būtų biudžeto lėšų švaistymas ir už tą lėšų švaistymą kažkas turės atsakyti. Kadangi mes pasisakėme kategoriškai, po kelių savaičių šios idėjos buvo atsisakyta. Taigi bus sutaupyta pinigų, ir tai jau yra pliusas – apklausą atliks savivaldybės darbuotojai.[/quote].
Apklaus ir tuos, kurių taisyklės neliečia
Paklaustas, kodėl abejoja tokios apklausos objektyvumu, V. Gruzdevas neslepia – rajono valdantieji pasirinko lengviausią ir paprasčiausią variantą, tačiau apklausoje dalyvaus net ir tie, kuriems tos taisyklės – visai nė motais.
„Jeigu rajono administraciją iš tikrųjų domintų gyventojų nuomonė, tai jie pasižiūrėtų apklausų rengimo aprašą. Ketvirtą punktą komiteto posėdžiuose aš esu aptaręs. Ten teigiama, kad apklausos teritorija parenkama atsižvelgiant į tai, kokios teritorijos gyventojams yra aktualūs apklausai teikiami klausimai.
Visiems, rodos, yra aišku, kad apklausa apie daugiabučiams namams priskirtas teritorijas ir yra aktuali tik daugiabučių namų gyventojams. Nuosavų namų gyventojams tos aplinkos tvarkymo taisyklės nė motais – jie nuomoja arba turi teritoriją, jiems priklausančią nuosavybės teise. Ir jie valdo tą žemę ir joje daro ką nori. O daugiabučių namų gyventojai prižiūrėti ir tvarkyti žemę turėtų, nors jokių teisių į ją negautų. Taigi mes labai abejojame, kad ši apklausa, inicijuojama mero, bus objektyvi.
Apklausoje dalyvaus atsitiktinai parinkti gyventojai. Kaip mums aiškino – pagal turimus dokumentus bus apklausiamas kas trečias, ar kas penktas žmogus. Jeigu jo apklausti nepavyks, bus apklausiami kiti gyventojai – na, kažkokia sistema bus“, – kalbėjo V. Gruzdevas.
Apklausa jau buvo
Kas keisčiausia – apklausa dėl aplinkos tvarkymo taisyklių jau buvo vykdoma. Pačioje ginčo pradžioje, beveik prieš metus, buvo apklausti 48 daugiabučiai namai. Dauguma jų pasisakė prieš tokias taisykles. Tačiau tuomet padarytas darbas reikšmės kažkodėl neturi.
„Tokia apklausa administracijos direktoriaus pavedimu jau buvo vykdoma – pirminiame etape, kuomet buvo sprendžiamas šis klausimas, kai buvo suburta darbo grupė. Administracijos direktoriaus pavaduotojas Antanas Pavolis su keletu savivaldybės darbuotojų aplakė 48 daugiabučius namus. Iš jų 33 pasisakė prieš taisykles, bet jas ir toliau bandoma mums įpiršti“, – kalbėjo V. Gruzdevas.
Priešina gyventojus
Iniciatyvinė grupė atkreipia dėmesį, kad valdžia nesibodi priešinti daugiabučių namų ir nuosavų namų gyventojų.
„Nuosavų namų gyventojams daugiabučių namų gyventojai piešiami kaip tinginiai. Esą kodėl nuosavo namo gyventojas turi prižiūrėti žemę, mokėti mokesčius, o štai daugiabučio gyventojai nei mokesčių nemoka, nei nesitvarko?
O juk daugiabučiai namai tvarkosi – ir šluojama, ir žolė šienaujama, ir medžiai genimi. Mokant mokesčius turime papildomą eilutę už namo priežiūrą, tačiau kažkam to neužtenka. Konfliktas ir prasidėjo dėl to, kad to kažkam neužteko ir daugiabučiams priskyrė tuos plotus, kurių nebuvo kam kitam priskirti. Po Tarybos posėdžio mes ir diskutavome – jeigu daugiabučiams namams nepriskirs tų plotų, kam jie atiteks? Taigi ir paaiškėjo reikalo esmė – nėra kam priskirti tų plotų. Dėl to visokiais būdais norima tas teritorijas įpiršti daugiabučiams“, – savo nuomonę dėstė V. Gruzdevas.
Užkirto kelią lėšų švaistymui?
Visoje šioje istorijoje dėl gyventojų apklausos, pasak V. Gruzdevo, kol kas yra pasiektas tik vienas geras dalykas – užkirstas kelias lėšų švaistymui.
„Buvo pasigirdę kalbų, kad savivaldybė nori samdyti įmonę, kuri atliktų gyventojų apklausą. Tačiau ne paslaptis, kad tokios paslaugos nepigiai atsieina, tad mes, daugiabučių bendrijų atstovai, pasakėme, kad tai būtų biudžeto lėšų švaistymas ir už tą lėšų švaistymą kažkas turės atsakyti. Kadangi mes pasisakėme kategoriškai, po kelių savaičių šios idėjos buvo atsisakyta. Taigi bus sutaupyta pinigų, ir tai jau yra pliusas – apklausą atliks savivaldybės darbuotojai“, – pasidžiaugė V. Gruzdevas.