Skip to content

Kėdainiuose daugėja ligonių

 Kėdainiuose daugėja ligonių

Kokie ligonių srautai kasmet užplūsta Kėdainių sveikatos priežiūros įstaigas? Kaip gerinamos pacientų priėmimo ir gydymo paslaugos mūsų rajone? Apie tai kalbamės su Kėdainių PSPC direktore Audrone Rimkevičiene ir Kėdainių ligoninės direktoriumi Stasiu Skauminu.

Tikrintis profilaktiškai – ne įprotis

Kėdainių PSPC mieste ir kaimų ambulatorijose iš viso yra prisirašę 47 tūkst. gyventojų. Deja, apie 4 000 jų nedrausti privalomuoju sveikatos draudimu. Per praėjusius metus turintieji privalomąjį sveikatos draudimą PSPC apsilankė 300 tūkst. kartų.Kėdainių PSPC direktorė Audronė Rimkevičienė ragina kraštiečius aktyviau tikrintis profilaktiškai./ G. Minelagitės nuotr.

„Skaičius atrodo labai įspūdingas, – pastebi direktorė A. Rimkevičienė. – Bet tai buvo 91 proc. vaikų, taigi 9 proc. išvis neapsilankė, ir per 70 proc. suaugusiųjų. Kalbėdami apie vaikus, galime paskaičiuoti, kiek iš jų apsilankė dėl profilaktinės patikros. Gaila, bet tik 71 proc. Tad likusieji nepasitikrino profilaktiškai. Dar liūdniau, kad pas odontologus profilaktiškai pasitikrinti dantų atėjo tik 61 proc. vaikų.

Susidaro įspūdis, jog mūsų pacientai ateina tik tada, kai juos ištinka bėda ir nėra susirūpinę, kaip ligų išvengti.

Kviesčiau pagalvoti, ką padaryti, kad sirgtume rečiau. Epidemija baigėsi ir kol dar neprasidėjo pavasario lauko darbai, ateikite pasitikrinti profilaktiškai, aktyviai dalyvaukite valstybės apmokamose prevencinėse programose, kurios atneša labai daug naudos.“

Šešios programos

Rimkevičienė primena, kad valstybė finansuoja šešias prevencines programas. Dalis jų skirtos ankstyvai vėžio diagnostikai.

„Ankstyvose stadijose diagnozuotas vėžys tikrai yra pagydomas ir žmogus sėkmingai gyvena bei dirba toliau“, – akcentuoja PSPC direktorė.

Pernai aktyviausiai tikrinosi moterys, dalyvavusios Gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių programoje. Šia kartą per trejus metus pasinaudoti gali 25–60 metų moterys. Jų pasitikrino 90,13 proc.

Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa skirta 50–69 metų vyrams ir vyrams nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu. Programa pasinaudoti galima kartą per 2 metus. Tai padarė daugiau nei pusė – 51,70 proc.

Atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio finansavimo programa skirta 50–69 metų moterims. Ja pasinaudoti yra galimybė kartą per 2 metus. Pasitikrino tik 32,40 proc.

Valstybė kviečia dalyvauti ir nemokamoje Storosios žarnos vėžio prevencinėje programoje, skirtoje 50–75 metų asmenims. Programa pasinaudoti galima kartą per dvejus metus. Pernai tai padarė 35,07 proc. visų turėjusių galimybę.

[quote author=”A. Rimkevičienė”]Modernėjančios paslaugos turėtų pagerinti aptarnavimo kokybę. Elektroninį receptą pacientai sutiko gana palankiai. Tikimės, kad ir kitas e.sveikatos paslaugas jie priims taip pat.[/quote]

Širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai siūloma programa apima 40–55 metų vyrus ir 50–65 metų moteris. Pasitikrinti galima kartą per metus. Programa pasinaudojo vos 31,97 proc. asmenų.

Pasyviausiai naudojamasi Vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programa, skirta 6–14 metų vaikams. Ja pasinaudojo vos 13,68 proc.

Aptarnavimas modernėja

A. Rimkevičienės nuomone, PSPC sąlygos pacientams yra neblogos. Gruodį miesto įstaigoje pradėta rašyti elektroninius receptus. Dabar tokius receptus jau rašo ir kaimo ambulatorijų gydytojai. Artimiausiu metu įstaiga planuoja pradėti rašyti ir elektroninius siuntimus.

[quote author=”A. Rimkevičienė”]Susidaro įspūdis, jog mūsų pacientai ateina tik tada, kai juos ištinka bėda ir nėra susirūpinę, kaip ligų išvengti.[/quote]

„Modernėjančios paslaugos turėtų pagerinti aptarnavimo kokybę. Elektroninį receptą pacientai sutiko gana palankiai. Tikimės, kad ir kitas e.sveikatos paslaugas jie priims taip pat“, – viliasi A. Rimkevičienė.

Paklausa vis auga

Pernai kraštiečiai gausiai varstė ir Kėdainių ligoninės duris. Sudėjus tiek stacionaro, tiek poliklinikos skaičius, pernai įstaiga sulaukė ne mažiau kaip 150 tūkst. apsilankymų. Pasak ligoninės direktoriaus S. Skaumino, paslaugų poreikis nuolat auga, ypač ambulatorinių. Nedidėja tik stacionaro paslaugų poreikis. Mat numatyta mažesnė kvota. Stacionare per metus gydosi 7 000–7 500, per 1 000 pacientų dar gydosi Slaugos skyriuje. Ambulatorinės pagalbos statistika – 140 tūkst. apsilankymų poliklinikoje, taip pat labai didėja dieninės chirurgijos, dienos stacionaro paslaugų skaičiai. Dienos stacionare pacientai gydyti 12 tūkst. kartų, dieninės chirurgijos paslauga teikta 1 000 kartų, reabilitacijos – irgi apie 1 000.Kėdainių ligoninės direktorius Stasys Skauminas pastebi, kad įstaigos paslaugų poreikis kasmet auga./ G. Minelgaitės nuotr.

„Taigi stacionarinės pagalbos skaičius nedidėja, bet ją pakeičiame kitomis formomis. Sakykim, dienos stacionaro paslauga. Galbūt kai kuriems ligoniams taip net patogiau. Jie atvažiuoja, gauna tą pačią pagalbą ir gali nakčiai grįžti namo“, – dėmesį atkreipia S. Skauminas.

Ligoninėje – savaitę

Bendrai vienas pacientas ligoninėje vidutiniškai išguli apie septynias dienas.

„Dienos chirurgijos pacientas ligoninėje praleidžia parą – atvažiuoja, jam atliekama operacija ir jis keliauja namo. O štai kai kuriuose psichiatrijos skyriuose ligoniai praleidžia dvi–tris savaites. Terapijos skyriaus ligoniai praleidžia apie devynias dienas, traumatologijos – keturias“, – skaičius pateikia direktorius.

Daug kas atnaujinta

„Gero nebūna per daug, – kalbėdamas apie ligoninės palatų būklę sako S. Skauminas. – Bet iš principo ligoninė, išskyrus laboratorijos ir stomatologijos korpusą, jau daugmaž yra renovuota, neskaičiuojant nervų ligų skyriaus. Šis vis dar laukia savo eilės. O kituose skyriuose per paskutinį dešimtmetį atlikta renovacija, atnaujintos palatos, infrastruktūra, pagerintos buities sąlygos.“

Daugiausia ligoninėje trijų–keturių vietų palatų. Mažiau yra dviviečių ir vienviečių. Mokamų palatų įstaigoje nėra.

„Jei ligonio būklė sunki arba matome, kad jis gulėdamas šalia kelia diskomfortą kitiems ligoniams, tai stengiamės tokį pacientą guldyti į mažiau vietų turinčią palatą“, – akcentuoja S. Skauminas.

Vieno paciento maitinimui ligoninė skiria apie 4,5 Eur per dieną. Pats maistas atsieina maždaug iki 3 Eur.

Gerino sąlygas

Per pastaruosius metus ligoninėje virė renovacijos darbai, pagrindinis senas dažnai strigdavęs ir lėtai kildavęs liftas pakeistas nauju. Taip pat investuota į inventorių: pirkta naujų lovų, spintelių, šaldytuvų.

„Stengiamės, kad gulėti ligoninėje kraštiečiams būtų kuo patogiau“, – pabrėžia direktorius.

Gerinti paslaugų kokybę ir atnaujinti įrangą ligoninė stengiasi iš savų lėšų, taip pat padeda įvairūs fondai, savivaldybė. Įstaiga įsigijo operacinį rentgeną, spirometrą, endoskopą. Šiemet planuoja įrangą papildyti nauju echoskopu, antru poliklinikos rentgeno aparatu. Mat išsitirti šiais susidaro didžiausios pacientų eilės.

Būtiniausi specialistai yra

„Per daug specialistų neturėjome niekada, – apie darbuotojų skaičių sako S. Skauminas. – Tačiau būtiniausius specialistus turime. Laikinai trūkumas susidaro, kai dėl vienokių ar kitokių priežasčių specialistas išeina: pakeičia gyvenamąją vietą, jaunos gydytojos išeina motinystės atostogų. Tad specialistų poreikis visada yra. Šiuo metu kalbamės su naujais specialistais, vasarą baigusiais mokslus. Mums reikėtų gydytojų radiologų, endokrinologų, ginekologų. Tikimės, kad nuo liepos 1 d. pradės dirbti dar viena gydytoja endokrinologė. Taigi pas šios srities specialistus eilės turėtų sutrumpėti.“

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video