Babėnų šilą siekia paversti traukos centru
Babėnų miško sutvarkymas pritaikant jį rekreacijai – gana sena Kėdainių miškų urėdijos idėja. Tiesa, parengti projektai buvo pristabdyti buvusios valdžios, mat Aplinkos ministerija buvo suabejojusi, ar kai kurios idėjos nepridarys daugiau žalos nei naudos. Tačiau dabar, pasikeitus ne tik Kėdainių miškų urėdui, bet ir valdantiesiems, projektai judinami iš naujo.
Labai svarbus projektas
Tarybos narys Viktoras Muntianas pabrėžė, kad šio miško sutvarkymas, pritaikant jį kėdainiečių poilsiui, yra itin svarbus projektas.
„Tai yra vertybė, esanti Kėdainiuose, labai svarbi kraštiečiams. Babėnų šilas galėtų būti puikiausia rekreacinė zona, tačiau urėdijoje stovi nerealizuoti projektai, laukia. Projektai būtų greičiau vykdomi, jeigu savivaldybė skirtų lėšų, sujungus urėdijos ir savivaldybės jėgas viskas vyktų greičiau, o savivaldybei tai turėtų būti ypatingos svarbos objektas“, – tikino Tarybos narys.
Rajono meras Saulius Grinkevičius taip pat palaiko šią idėją ir tikino jau bendravęs su Kėdainių miškų urėdu Justinu Urbanavičiumi bei aptaręs susitikimo su Aplinkos ministerijos specialistais galimybę.
„Man teko susitikti su naujuoju urėdu, jaunu ir energingu, kalbėjome, ką daryti su Babėnų šilu. Viena problema – tai ne mūsų žemė, ne mūsų turtas. Bet kad ir ne mūsų žemė – mes apie Babėnų šilą turime galvoti ir turime kažką daryti.
Sutarėme, kad vasario pradžioje Aplinkos ministerijoje judinsime projektą. Su anksčiau dirbusiu urėdu to padaryti nepavyko, nes sulaukėme nemažai pasipriešinimo – esą suplanuota sodinti invazinius augalus, kurie šiame miške natūraliai neauga. Tarsi jie, kaip kokie Sosnovskio barščiai, pridarys begalę žalos, na bet ten, manau, buvo kažkokie principiniai dalykai“, – kalbėjo S. Grinkevičius.
Taryba pritarė, kad Strateginiame plane būtų numatyta skirti 10 000 eurų savivaldybės biudžeto lėšų Babėnų miškui sutvarkyti.
Vyko susirašinėjimas
Ankstesnis Kėdainių miškų urėdas Juozas Girinas yra sakęs, jog su Aplinkos ministerija dėl šio miško susirašinėta daug. Idėja tarsi buvo palaikoma, tačiau projektas vis tiek nebuvo patvirtintas.
[quote author=“J. Urbanavičius“]Kėdainiai neturi kito tokio gražaus parko, ir išties tai yra puiki galimybė įrengti gražią poilsinę zoną gyventojams, žmonės galėtų pasigrožėti, grynu oru pakvėpuoti.[/quote]
„Užpernai mes nuo balandžio iki spalio mėnesio susirašinėjome su Aplinkos ministerija, kol galiausiai gavome neigiamą atsakymą. Jų atsakyme teigiama, kad didžioji dalis augalų, kuriuos ketiname sodinti, augtų jiems nebūdingoje aplinkoje. Pasodinus tokius augalus į natūralią miško aplinką, nebus užtikrinama, kad jie neišplis į gretimas teritorijas ir neturės neigiamo poveikio vietinėms rūšims. Nebūdingų augalų rūšių perkėlimas gali pakeisti vietines buveines“, – komentavo J. Girinas.
Žadėjo rasti kompromisą
Tuometinis Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Algimantas Salamakinas susitikime Kėdainiuose anuomet sutiko, kad urėdijos idėja – išties graži ir įdomi.
„Galbūt visų jūsų norimų augalų ir negalima perkelti, bet, kaip suprantu, juos sodinti norite iš sėklų, tad manau, kad rasti kompromisą pavyks. Juo labiau kad Babėnų miškas yra išskirtinis – miškas miesto viduryje. Taigi manau, kad Saugomų teritorijų ir kraštovaizdžio departamento specialistai peržiūrės jūsų projektą ir pateiks išvadas, kokius augalus galima pasodinti, o kokių galbūt ir ne“, – tada sakė A. Salamakinas, tačiau akivaizdu, kad pažadai pažadais ir liko, o dabartiniam urėdui J. Urbanavičiui viltis dėti teks jau į naująją valdžią.
Turi gražių planų
J. Urbanavičius patikino, kad idėjų, kaip sutvarkyti Babėnų mišką, yra daug.
„Vienas projektas jau buvo įvykdytas anksčiau. Tame miške buvo ir grįsti takai, ir mediniai takai padaryti, miškas kadaise buvo išvalytas. Dabar jau šiek tiek apleista toji teritorija – matosi ir menkaverčių augalų, krūmynų, kuriuos girininkija ruošiasi kirsti, tvarkyti aplinką, šiek tiek prašviesinti visą mišką.
Šiuo metu yra padaryti trys projektai – takelių atkūrimo, įvairių skulptūrų įrengimo, laužaviečių, atokvėpio vietų, poilsinės, rekreacinės zonos sutvarkymo, sūpynių įrengimo vaikams. Norėtume atgaivinti tuos projektus, palaikome ryšį su rajono meru, ir su Tarybos nariu V. Muntianu – matyt, čia jo indėlis ir yra į tą parką, kažkada pinigėliai rasti jam. Taigi mes norėtume ne tik atstatyti tą, kas jau padaryta, bet ir dar labiau pagerinti aplinką.
Kalbėjau ir su generaliniu miškų urėdu Rimantu Prūsaičiu, jis taipogi palaiko mūsų idėjas ir pritaria projekto tęstinumui. Iš bendrųjų reikmių finansavimo esame gavę šiek tiek pinigų, tačiau buvo numatyta miške įkurdinti ir išskirtinių į Raudonąją knygą įrašytų augalų, tačiau aplinkosaugininkams ši dalis užkliuvo – jie šio projekto nepatvirtino“, – pasakojo J. Urbanavičius.
Urėdas kalbėjo, kad jeigu pavyktų perderinti projektą bei lėšos būtų skirtos takelių sutvarkymui, savivaldybė pridėtų pinigų iš biudžeto, tuomet būtų galima tą mišką sutvarkyti, kaip numatyta.
„Miškas, be abejo, būtų urėdijos žinioje – mes būtume atsakingi, kad ten būtų tvarkinga. Tačiau viliamės, kad prisidėtų ir savivaldybės Viešosios tvarkos skyrius, ir policijos pareigūnai galbūt sutiktų kartais pravažiuoti, pažiūrėti, kad takelis nebūtų niokojamas.
[quote author=“Aut. past.“]Taryba pritarė, kad Strateginiame plane būtų numatyta skirti 10 000 eurų savivaldybės biudžeto lėšų Babėnų miškui sutvarkyti.[/quote]
Tiesą sakant, Kėdainiai neturi kito tokio gražaus parko, ir išties tai yra puiki galimybė įrengti gražią poilsinę zoną gyventojams, žmonės galėtų pasigrožėti, grynu oru pakvėpuoti. Tiktai gražus ir naudingas projektas“, – pasakojo urėdas.
Pašnekovas taip pat teigė, kad ir gyventojai yra jam užsiminę, jog Babėnų mišką reikėtų sutvarkyti, tačiau pagrindinė priežastis, kodėl pasirinktas būtent šis miškas – tinkama miško vieta, gražūs vaizdai.
„Tai beveik 300 ha dydžio miškas, gruntas nėra šlapias, yra ir labai gražių atodangų, kur galima padaryti labai gražių apžvalgos aikštelių, kurios būtų ir jaunimui patraukli vieta.
80 proc. mūsų medynų yra užmirkę, šlapi miškai, o štai šis miškas – sausas. Mūsų, miškininkų, akimis tai pati tinkamiausia vieta rekreacijai. Norime prisidėti prie bendruomenės, prie poilsio sąlygų pagerinimo“, – kalbėjo Kėdainių miškų urėdas.