Neaiškumas dėl šildymo kainų – valdžios „nuopelnas“
Jau kurį laiką žmonės nerimavo dėl PVM lengvatos šildymui – praėjusi valdžia kitų metų biudžete nebebuvo numačiusi pinigų kompensacijoms. Taigi vietoje dabar mokamų 9 proc. dydžio PVM tektų mokėti pilnus 21 proc., o tai lemtų keliolika eurų išaugusius mokesčius už šildymą. „Valstiečiai“ laikėsi griežtos nuostatos, kad sprendimas nesikeis, tačiau Seimo narių dauguma nubalsavo – PVM lengvata šildymui turi būti pratęsta iki kitų metų birželio mėnesio. Toks sprendimas valstybei kainuos apie 30 mln. eurų, kurie, beje, biudžete nėra numatyti.
Nelabai sąžininga, bet vis tiek padeda
Kėdainiečių į Seimą deleguotas Darius Kaminskas teigė balsavęs už tai, kad PVM lengvata būtų pratęsta, o kitų metų kompensavimo planui sukurti būtų skirta daugiau laiko. Tiesa, jis pripažino, kad dabar esanti PVM lengvata šildymui nėra visiškai socialiai sąžininga.
„Šita visa problema buvo užprogramuota dar buvusios Vyriausybės, kuri nenumatė šios lengvatos ateinančių metų biudžete. Vadinasi pinigų kompensacijoms nėra. Akibrokštas tas, kad socialdemokratai patys siūlė pratęsti tą 9 proc. lengvatą iki birželio 1 dienos. Logiškai mąstant, taip iš karto ir turėjo būti nuspręsta, aš visada maniau, kad šildymo sezonas pradėtas ir užbaigtas turi būti su lengvata, o paskui jau galima numatyti kitokį kompensavimo mechanizmą.
Taip, socialiai šis sprendimas nebuvo teisingas. Mokesčio lengvatą gauna tie, kas ir galėtų susimokėti, o tie, kurie naudoja dujas ar malkas šildymuisi, jokių lengvatų negauna.
Iš tiesų žmonės, kurie gyvena daugiabučiuose, gali būti ir jauni žmonės, jaunos šeimos, pasiėmę paskolą būstui, kurie turi vaikų, jiems toji PVM lengvata sudaro dažnai ne vieną dešimtį eurų kas mėnesį. Tai jau šiokie tokie pinigai. Daugiabučių daug yra nerenovuotų – kitą kartą būna ir orą šildo žmonės ir už tai moka, visai ne dėl savo kaltės, tiesiog, namai per seni yra, renovacijos nauda dar daugeliui nepakankamai aiški, ypač turint labai mažas pajamas.“, – kalbėjo D. Kaminskas.
Manoma, kad šildymo lengvatos dėka atsiradusią skylę biudžete bus galima užkamšyti paėmus lėšų iš Kelių fondo.
Tikslins kompensavimo mechanizmą
Valdantieji buvo sugalvoję, kad kompensacijų našta bus permesta savivaldybėms, mat šios šiemet sutaupė nemažai pinigų, kuriuos galėtų skirti kompensacijoms. Tikėtina, kad kitąmet taikomas kompensavimo mechanizmas iš esmės liks toks pats, tik bus skirta laiko sustyguoti visai sistemai.
„Dabar problema didžiausia ir yra ta, kad kompensacijoms pinigų nėra, o kompensacijų naštą ateityje tikėtina, bus ketinama permesti ant savivaldybių pečių. Bet ne visos savivaldybės gali būti pajėgios susidoroti su šia našta, todėl ženkliai padaugėtų gaunančių kompensacijas savivaldybėse žmonių, susidarytų eilės – juk reikės dokumentus pateikti. Būtų daug nepatogumų žmonėms sudaroma. Reikia supaprastintos kompensacijų skyrimo tvarkos“, – kalbėjo D. Kaminskas.
Savivaldybės Administracijos direktorius Ovidijus Kačiulis taip pat pripažino, kad kompensacijų mokėjimas savivaldybėms būtų didelė našta.
„Kadangi Seimo nariai nusprendė pusmečiui, iki birželio 1 dienos, pratęsti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatinio tarifo centralizuotai šilumai galiojimą, šį šildymo sezoną bus taikomos mažesnis, iki šiol galiojęs tarifas.
Vertinu tai teigiamai, nes gyventojams ir savivaldybėms būtų didelė finansinė našta, jeigu PVM lengvatos dabar būtų atsisakyta. Savivaldybė yra numačiusi išmokų kompensacijoms už šildymą padidėjimą, tačiau negalime numatyti koks būtų asmenų, kurie įgaus teisę gauti kompensaciją už būsto šildymą, didėjimą, nes tai priklauso ne tik nuo PVM lengvatinio tarifo, bet ir nuo gaunamų pajamų ir šildymo išlaidų skirtumo“, – „Rinkos aikštei“ sakė O. Kačiulis.
Pirminis numatytas kompensavimo mechanizmas nurodo, kad kompensavimo koeficientas bus mažinimas nuo 20 iki 10 procentų gaunamų grynųjų pajamų. Valdančiųjų manymu, toks planas lems tai, kad nežiūrint NPD, pensijų augimo, kompensacijas gausiančiųjų skaičius išaugs beveik dvigubai, o svarbiausia, kad kompensacijas gaus būtent tie, kam to reikia.
Valdančiųjų teigimu, dabar kompensaciją gauna visi, kurie būstą šildosi centralizuotai, nepriklausomai nuo to, kokios jų pajamos. Tuo tarpu net ir itin skurdžiai gyvenantys nuosavuose namuose kūrentis malkomis ar kitais būdais turi negaudami jokių nuolaidų.