Kiaulėms išskersti – paskutinė savaitė
Dar rugsėjo pradžioje Kėdainių rajone kiaules laikančius ūkininkus šokiravo žinia, kad AKM diagnozavus Pelėdnagių seniūnijos Pėdžių kaimo ūkyje nemaža dalis Kėdainių rajono buvo įtraukta į buferinę
zoną.
Nurodoma, kad šioje zonoje gyvenantys kiaulių laikytojai, auginantys iki 100 kiaulių, privalo išskersti šiuos gyvulius iki gruodžio 18 dienos.
Gaus išmokas
Ūkininkai, prieš skersdami kiaules, privalo informuoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistus ar įgaliotus privačius veterinarijos gydytojus dėl AKM mėginių atrinkimo bei kiaulių klinikinės apžiūros. Tik gavus neigiamus AKM tyrimų rezultatus, kiaulių mėsą bus galima naudoti savo reikmėms.
Už paskerstas kiaules jų laikytojams bus išmokėtos išmokos, o spėjusiems kiaules paskersti iki lapkričio 1 dienos bus skirtos papildomos išmokos pagal Žemės ūkio ministerijos nustatytą tvarką.
Siekia užkirsti kelią
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Skubios veiklos skyriaus vedėjas Paulius Bušauskas teigė, kad sprendimas liepti išskersti kiaules buvo priimtas siekiant užkirsti kelią ligai ir neleisti jai išplisti į kitas teritorijas.
„Šiais metais Kėdainių rajone nustatytos 7 AKM vietos laukinėje faunoje. Šių metų sausio mėnesį Kėdainių rajono Pelėdnagių ir Josvainių seniūnijose AKM nustatytas sumedžiotiems šernams, o liepos bei rugpjūčio mėnesiais AKM nustatytas 10 rastų šernų gaišenų. Šie faktai patvirtina, kad AKM Kėdainių rajone plinta nuo metų pradžios.
Siekiant apsaugoti Šėtos, Vilainių seniūnijų gyventojus nuo AKM kiaulių laikymo vietose, buvo nuspręsta įsteigti buferinę zoną, kurioje kiaulės privalo būti paskerstos ir atrinkti mėginiai tyrimams. Patvirtinus, kad skerdiena neužkrėsta AKM, laikytojai mėsą galės sunaudoti savo reikmėms. Be to, jiems bus išmokėtos kompensacijos dėl patirtų nuostolių, taip pat sudaryta galimybė gauti paramą įsigyjant kitas gyvūnų rūšis“, – tikino P. Bušauskas.