Liežuvio higiena svarbi kaip dantų

Apie dantų valymą prisiklausę esame daug ir visko, tačiau ką žinome apie liežuvio higieną? Pasirodo, tai nėra šių dienų naujovė – viso labo tik pamiršta sena.
Štai senovės kinai liežuvį valydavo specialiu sidabriniu gremžtuku, o save gerbiančios senovės Romos moterys būtinai įsigydavo auksinius inkrustuotus šepetėlius.
Vėlesniais laikais ši higienos procedūra buvo pamiršta, tačiau jos būtinybė ir svarba nė kiek nesumenko. Kodėl liežuvio valymas vis dar turėtų būti mūsų kasdienės higienos dalimi, pasakoja Kėdainių PSPC Dantų gydymo skyriaus burnos higienistė Inga BARVAINIENĖ.
Nuo liežuvio – ant dantų
Pašnekovė primena, kad dantų švara tinkamai pasirūpinti padės dantų šepetėlis ir tarpdančių siūlas. Valyti burnos higienistė rekomenduoja ir liežuvį.
„Liežuvis anatomiškai yra vagotas, nelygaus paviršiaus. Taigi ant jo bakterijoms daugintis bei kauptis labai patogu, – akcentuoja I. Barvainienė. – Išvalius tik dantis mikrobai nuo liežuvio patenka ir ant dantų.
Liežuvio valymas yra puiki profilaktikos priemonė, padedanti išvengti dantenų uždegimo, gingivito. Išsivystęs gingivitas pereina į periodonto ligas – periodontitą. Visi esame girdėję apie tai, kai pamažu tirpsta kaulas ir pradeda klibėti dantys.
Tad liežuvio švara rūpintis verta, o valydami liežuvį nepamirškime nuvalyti ir vidinių skruostų pusių.“
Specialus valiklis
Liežuvio higienai galima įsigyti specialų liežuvio valiklį, tačiau galima apsieiti ir be jo. „Kiekvienoje parduotuvėje įsigysite paprastą dantų šepetėlį, kurio kita pusė yra nelygaus paviršiaus. Juo galite valyti liežuvį ir skruostus. Taigi du viename“, – išeitį siūlo burnos higienistė.
Kaip valyti
I. Barvainienė pataria liežuvį pradėti valyti nuo liežuvio šaknies švelniais šluojamaisiais judesiais. Stipriai spausti nereikia. Švelniai nuvalykite ir gerai išskalaukite.
„Valant liežuvį rekomenduojama dėti ir dantų pastos, bet ne kiekvienas gali tai padaryti, nes daugelį pykina. Jei taip, tada reikia išsižioti, iškišti liežuvį, kvėpuoti per nosį, nedėti pastos ir švelniai spausti, tada pykins mažiau“, – moko specialistė.
Valyti liežuvį reikėtų taip pat dažnai kaip dantis – ryte ir vakare.
Pamatyti nematoma
I. Barvainienė pastebi, kad viso dantų apnašo plika akimi dažnai neįžiūrime.
„Atrodo, kad dantis išsivalėme labai gerai, bet kas nenaudoja tarpdančių siūlo, taip pat sunkiau yra prieiti prie krūminių dantų, tie gali naudoti specialias tabletes apnašui pamatyti. Jomis prekiaujama vaistinėse.
Sukramtykite vieną tabletę, paglostykite liežuviu visus dantis ir išskalaukite burną. Labai gerai matysite, kurios vietos neišvalytos.
Jei žmogus nenaudoja tarpdančių siūlo, tai visi tarpdančiai tampa mėlyni. Kuo spalva tamsesnė, tuo senesnis apnašas ir tuo daugiau ten yra bakterijų. Jei spalva šviesiai rožinė, vadinasi, tai šiandienos apnašas. Gal neseniai suvalgėte bandelę. O jei spalva violetinė – tai gali būti ir savaitę ar netgi dvi užsilaikęs apnašas“, – aiškina burnos higienistė.