Ką į Seimą rinks kėdainiečiai?

 Ką į Seimą rinks kėdainiečiai?

Šį sekmadienį – rinkimai. Kėdainiečiai nuspręs, kas ketverius metus atstovaus jų interesams  Seime. Vienmandatėje apygardoje rinktis teks iš aštuonių kandidatų. Vienas iš jų – nepriklausomas, savarankiškai save išsikėlęs, kiti – atstovaujantys skirtingoms politinėms partijoms. Peržvelgus oficialiai pateikiamus kandidatų duomenis tampa aišku – atstovauti kėdainiškiams veržiasi nemažai gana skirtingų kandidatų.

Pats metas paanalizuoti, kas kandidatuoja Kėdainių vienmandatėje rinkimų apygardoje. Kokie žmonės, ką gyvenime veikiantys, kokį išsilavinimą įgiję bei turtą sukaupę norėtų tapti Seimo nariais?

Pusė kandidatų – ne vietiniai

Peržvelgus informaciją, kurią savo tinklalapyje pateikia Vyriausioji rinkimų komisija, į akis krenta tai, jog net pusė kandidatų į Seimą, kandidatuojančių vidurio Lietuvoje, savo nuolatinę gyvenamąją vietą nurodė ne Kėdainių mieste ar rajone.

Visai neseniai susiformavęs politinis darinys, N. Puteikio ir K. Krivicko antikorupcinė koalicija, į rinkimus Kėdainiuose pasiuntė Centro partijos narį, 26 metų kaunietį Arnoldą Ivanauską. Tai pats jauniausias iš aštuonių kandidatų.Sekmadienį rinkimo komisija turės daug darbo. / G. Minelgaitės nuotr.

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai rungtis mūsų rinkimų apygardoje delegavo šalyje gerai žinomą publicistą, žurnalistą bei redaktorių Andrių Navicką. Jis, beje, gyvena Vilniuje.

Sostinėje gyvena bei dirba ir Lietuvos socialdemokratų partijos kandidatas, Marijampolėje gimęs vidaus reikalų viceministras Justas Pankauskas.

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovė Jurgita Sadauskaitė taip pat nurodė gyvenanti ne Kėdainiuose. Vyriausiosios rinkimų komisijos tinklalapyje teigiama, kad debiutuojančios politikės, Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento Kėdainių rajono agentūros vedėjos nuolatinė gyvenamoji vieta itin toli – Telšių rajone, Varnių seniūnijoje esančiame Rumšiškės kaime.

Gali būti, jog pildant anketą įsivėlė netikslumas. Kitose grafose ši kandidatė nurodė gimusi Rumšiškių miestelyje, tačiau esančiame ne Telšių, bet Kaišiadorių rajone. Čia ji augo, mokėsi, o vėliau dirbo netoliese esančiose niūroje įstaigoje – Pravieniškių pataisos namuose.

Kėdainių rajone nurodė nuolatos gyvenantys keturi kandidatai į Seimą. Tai save išsikėlęs gydytojas Darius Kaminskas, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai atstovaujantis verslininkas Darius Petrauskas, Lietuvos liberalų sąjūdžio kandidatas Saulius Sinickis. Kėdainiuose deklaravo nuolatos gyvenanti ir viena Darbo partijos vadovių, sostinėje dirbanti žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė.

Vieni – patyrę, kiti – politikos naujokai

„Darbiečių“ atstovė, 58 metų V. Baltraitienė, pati vyriausia iš viso kandidatų aštuntuko, tad, savaime suprantama, turinti didžiausią politikavimo patirtį.  

Jauniausias kandidatas į Seimą – Kaune gyvenantis N. Puteikio ir K. Krivicko antikorupcinės koalicijos kandidatas A. Ivanauskas. Anksčiau politikoje nedalyvavusiam vyrui – 26 metai.

Po jo seka socialdemokratų kandidatas 33 metų J. Pankauskas, dirbantis Vidaus reikalų ministerijoje viceministru.

Trečia pagal jauną amžių kandidatė – „tvarkiečiams“ atstovaujanti 35 metų J. Sadauskaitė.

Toliau rikiuojasi 42 metų Liberalų sąjūdžio atstovas S. Sinickis, 43-ejų Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas D. Petrauskas, konservatorių kandidatu iškeltas 44-erių A. Navickas bei 50-mečio sulaukęs nepriklausomas kandidatas D. Kaminskas.

Ką deklaravo?

Nemažai informacijos apie kandidatus galima rasti peržiūrėjus jų užpildytas privačių interesų deklaracijas. Būtent čia daugmaž atsiskleidžia, kaip žmogus gyvena, kaip tvarko savo finansus ir su kuo jis susijęs.

Jauniausias kandidatas A. Ivanauskas bei kiek už jį vyresnė J. Sadauskaitė iš viso nenurodė turintys kokių nors privačių interesų.

Pati margiausia deklaracija – įvairiais interesais apipintos V. Baltraitienės. Regis, politikė pasistengė turimas sąsajas pateikti kuo išsamiau. Ji nurodė, kad bendrovėje „Lifosa“ dirbantis sutuoktinis Regimantas Baltraitis – aistringas medžiotojas, priklausantis net dviem vietos medžioklių klubams „Ąžuolotas“ ir „Šventybrastis“.

Grafoje apie ryšius su fiziniais asmenimis V. Baltraitienė paminėjo ir Seimo narį Eugenijų Gentvilą, tačiau kažkodėl nenurodė, kad šis – jos brolis. Užtat kur kas plačiau aprašytos jos sąsajos su kitu vyru – Pauliumi Kalina, kuriam, akivaizdu, ne be V. Baltraitienės pagalbos sekėsi. Jis buvo jos kaip Seimo narės patarėjas ir padėjėjas, kuriam laimingai atsivėrė Žemės ūkio ministerijai pavaldžios įmonės „Mašinų bandymo stotis“ direktoriaus kabineto durys.

Politikė nurodė iš banko paėmusi 88 tūkst. eurų būsto paskolą, deklaravo dvi kaupiamojo gyvybės draudimo sutartis, kurių kiekvienos vertė – 20 tūkst. eurų.

Nepriklausomas kandidatas D. Kaminskas nurodė turintis ryšių su Kėdainių ligonine ir jo paties įkurtu privačiu ginekologijos kabinetu. Politikas nurodo, kad jo sūnus Justinas Kaminskas dirba Lietuvos banke vyresniuoju ekonomistu. Jis taip pat yra sudaręs kaupiamojo pensinio draudimo sutartį 9 tūkst. 740 eurų sumai.

Konservatorių kandidato A. Navicko interesų deklaracijoje – netiesioginis ryšys su Seimu. Nurodoma, kad jo sutuoktinė Vaida Navickienė dirba parlamento kanceliarijoje. Kandidatas deklaruoja turintis darbinių ryšių su Vilniaus universitetu, taip pat su krikščioniška veikla užsiimančiomis viešosiomis įstaigomis „Aštuntoji diena“ bei „Bernardinai.lt“. Rinkimų anketoje jis taip pat deklaravo ryšius su Kuršių nerijos mylėtojų bendruomene.

Paskolų suma – įspūdinga

Akivaizdus lyderis imant paskolas – politikas J. Pankauskas.

Socialdemokratas J. Pankauskas nurodo, kad jo sutuoktinė Natalja (būtent taip parašyta Vyriausiosios rinkimų komisijos svetainėje – red.) dirba valstybinėje mokesčių inspekcijoje.

Politikas deklaravo paėmęs tris paskolas – 2013 metais iš SEB banko gavęs 620 tūkst. eurų, tais pačiais metais iš „Danske“ banko 730 tūkst. eurų paskolą namui.

Deklaracijoje minima dar viena paimta paskola ne mažiau įspūdingai – 251 tūkst. 277 eurų sumai. Tačiau kas ją išdavė, nenurodoma, minima tik, kad ką reikės grąžinti iki 2040 metų.

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidato D. Petrausko deklaracija itin kukli. Verslininkas nurodo tik sąsajas su Kauno prekybos ir pramonės amatų rūmais, jis visuomeniniais pagrindais vadovauja šios institucijos Kėdainių atstovybei.

Į Seimą kandidatuojantis buvęs policijos pareigūnas, liberalas S. Sinickis nurodo, kad jo žmona Jurgita Surviliškio V. Svirskio pagrindinėje mokykloje dirba mokytoja. Kandidatas taip pat deklaruoja turintis sąsajų su rajono savivaldybe, nes išrinktas į jos tarybą bei darbuojasi Kėdainių rajono vietos veiklos grupėje.

Kandidatų išsilavinimas

V. Baltraitienė. Aukštasis universitetinis. Lietuvos žemės ūkio akademijoje 1981 metais baigė ekonomisto-organizatoriaus studijas.

A. Ivanauskas. Specialusis vidurinis. Kauno statybininkų rengimo centre 2010 metais įgyta informacinių technologijų sistemų pardavėjo specialybė.

D. Kaminskas. Aukštasis universitetinis. 1996 metais baigė Kauno medicinos akademijos akušerijos ir ginekologijos rezidentūrą ir įgijo gydytojo akušerio-ginekologo kvalifikaciją. 2006 m. baigė Kauno technologijos universitetą ir įgijo viešojo administravimo magistro laipsnį.

A. Navickas. Aukštasis universitetinis. Filosofijos mokslų daktaras. Vilniaus universitete 1996 metais baigė filosofijos studijas, 1998 metais – toje pačioje aukštojoje mokykloje – religijos studijas.

J. Pankauskas. Aukštasis universitetinis. Vilniaus universitete 2005 metais baigė politikos mokslų studijas, 2008 metais – Tarptautinių santykių ir diplomatijos studijas.

D. Petrauskas. Kandidatas prisistato esantis „teisės bakalauru“, tačiau nenurodo, kokioje aukštojoje mokykloje šį laipsnį įgijo. Taip pat kandidatas tikina esantis „diplomuotu teisininku, baigusiu tarptautinio verslo teisės studijas“.

J. Sadauskaitė. Aukštasis universitetinis. Kauno technologijos universitete 2008 metais baigė ekonomikos studijas, įgijo įmonių administratoriaus specialybę.

S. Sinickis. Aukštasis universitetinis. Mykolo Romerio universitete 2007 metais baigė teisės studijas.

Politinis kandidatų numeriai partijų rinkimų sąrašuose

 

Atstovaujama politinė partija

Eilės numeris sąraše

V. Baltraitienė

Darbo partija

4

A. Ivanauskas

Antikorupcinė N. Puteikio ir K. Krivicko koalicija

60

D. Kaminskas

Nepriklausomas kandidatas

Nepartinis ir į jokį sąrašą neįtrauktas

A. Navickas

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai

31

J. Pankauskas

Lietuvos socialdemokratų partija

19

D. Petrauskas

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga

60

J. Sadauskaitė

Partija Tvarka ir teisingumas

77

S. Sinickis

Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis

96

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content