Gauti užterštų Nevėžio ir Obelies upių rezultatai
Praeitų metų lapkričio 3 dieną Valstybinė aplinkos apsaugos tarnyba Aplinkos apsaugos departamentui pranešė apie Obelies upėje pastebėtas nugaišusias žuvis. Dar prieš tai vietiniai žvejai buvo atkreipę dėmesį, kad Nevėžio upė vietomis yra keistos žalios spalvos, o kiek vėliau gyventojai pranešė ir apie pastebėtas nugaišusias žuvis – jų buvo rasta nuo Nevėžio ir Obelies upių santakos iki pramonės rajono lietaus išleistuvo (Nr. LD14).
Iš karto paėmė mėginius
Apie galimą ekologinę nelaimę iš karto buvo informuotos atsakingos tarnybos, o Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento valstybinės analitinės kontrolės skyriaus specialistai paėmė mėginius iš „Kėdainių vandenų“ nuotekų valyklos išleistuvo į Nevėžį, žemiau ir aukščiau Kėdainių miesto nuotekų valymo išleistuvo, Obelies upės žiotyse, iš Nevėžio upės žemiau ir aukščiau Obelies įtekėjimo, iš AB „Lifosa“ nuotekų išleistuvo Nr. 1, žemiau ir aukščiau AB „Lifosa“ nuotekų išleistuvo ir pramonės rajono lietaus išleistuvo Nr. LD14.
Kėdainių rajono agentūros aplinkos apsaugos pareigūnai, kartu su „Kėdainių vandenų“ darbuotojais pagal lietaus kanalizacijos schemas patikrino įmones UAB „Kėdainių oda“, UAB „Lytagra“ bei buvusios biochemijos gamyklos teritoriją. Tyrimo rezultatai parodė, kad minėtų įmonių paviršinio vandens surinkimo šuliniuose tarša nenustatyta, tačiau šulinys, esantis prieš buvusią biochemijos gamyklą, buvo užterštas nenustatytos sudėties organinės kilmės medžiagomis.
Kas kaltas?
Gauti tyrimo rezultatai atskleidė, kad būtent minėtos neaiškios sudėties organinės medžiagos per pramonės rajono lietaus išleistuvą ir pateko į Nevėžio ir Obelies upes.
Kaip teigiama Aplinkos ministerijos Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento pranešime, upių tarša „galimai atsirado dėl nenustatyto fizinio ar juridinio asmens kaltės, kuris mobilia talpykla atvežė ir išpylė nenustatytas medžiagas“.
Apklausė gyventojus
Atliekant tyrimą specialistai taip pat apklausė ir Paobelio ir Pašilių kaimo gyventojus, kurie patikino, kad kritusias žuvis buvo pastebėję jau prieš keletą dienų. Tai, kad apie galimą nelaimę nebuvo pranešta iš karto, galimai tik pablogino situaciją.
„Laiku informavus apie teršalų patekimą į upes buvo galima sustabdyti jų plitimą ir išvengti esamų pasekmių“, teigiama pranešime.
Tyrimai taip pat atskleidė, kad Nevėžio ir Obelies upių būklė yra bloga. Nitritų koncentracija Nevėžyje normą viršijo 3 kartus, Obelyje – net 6,5 karto. Sulfatų koncentracija atitinkamai buvo viršyta 1,4 ir 2,4 karto. Abiejose upėse nustatytas stipriai pakitęs pH rodiklis, kuris buvo stipriai šarminis. Anksčiau tokių nuokrypių upėse nebuvo pastebėta.
Tyrimas dar vyksta
Kėdainių rajono agentūros vedėja Jurgita Sadauskaitė teigė, jog tyrimas dar nėra baigtas. „Tyrimas tebevyksta ir gali trukti iki metų laiko. Mes nuolat stebime tas užterštas upių vietas ir žiūrime, ar nėra kažkokių pokyčių. Atsiradus naujoms aplinkybėms tyrimas bus atnaujintas. Gavę pranešimą pirmiausiai tikrinome įmones, tačiau įmonių išleistuvuose nebuvo rasta tų medžiagų, kurios buvo rastos upėje“, – pasakoja vedėja.
Gyventojai, kurie pastebėjo kažką įtartino ar turintys papildomos informacijos apie upių užterštumą, raginami kreiptis į Kėdainių rajono agentūrą arba skambinti bendruoju pagalbos numeriu 112.