Minime Tarptautinę gimtosios kalbos dieną
Vasario 21-ąją dieną, minėdami gimtosios kalbos dieną, skirkime laiko pamąstymui, kuo kalba yra tokia svarbi mūsų gyvenime. Juk ne veltui sakoma, kad žmonija vystytis pradėjo tik tada, kuomet atsirado kalba.
Lietuvių kalba – išskirtinė, turinti gilias šaknis, daininga ir švelni. Ne veltui ji yra lingvistų tyrimo objektas, ne veltui mūsų kalba domisi užsienio mokslininkai.
Štai keletas minčių, kurias žymūs mokslininkai išsakė apie lietuvių kalbą.
Antoine Meillet, prancūzų lingvistas: „Indoeuropiečių kalbų studijoms lietuvių kalba yra būtinybė. Kiekvienas, įsiklausęs į lietuvių kalbą, sutiks, kad tai gražiausia kalba. Jei norite išgirsti kaip Adomas ir Ieva kalbėjo Rojuje, važiuokite į Lietuvos kaimą ir klausykitės“.
Georg Sauerwein, vokiečių publicistas, poetas ir lingvistas: „Jei žmonijoje tautos vertė būtų matuojama jos kalbos grožiu, tai žemaičiai ir lietuviai būtų pirmoje eilėje tarp visų Europos gyventojų. Lietuvių kalba daugeliu atvejų minties išraiškomis yra lankstesnė priemonė už bet kurią kitą kalbą Europoje ir būtent per savo formų gausumą ji daug gražesnė už kitas kalbas“.
Alfred E. Senn, JAV Viskonsino-Medisono Universiteto dėstytojas: „Lietuviai gali teisingai didžiuotis savo kalba, kuri, nežiūrint savo konservatyviojo pobūdžio, yra tokia pati moderni, kaip visas mūsų pasaulis. Kiekvieną dalyką, kuris reikalingas mūsų civilizacijai, jūs galite išreikšti ir nagrinėti lietuvių kalboje“.
E. Rečius, profesorius lingvistas: „Lietuvių kalba, kaip tas senas marmuro paminklas, stovi ir dabar nenustojęs savo blizgesio po daugelių žmonijos šimtmečių. Lietuvių kalbos morfologija aiškiai atidengia mums daugelį senos civilizacijos paslapčių, reikšmingai išplečia lingvistinio mokslo akiratį ir praplečia žmonijos tamsios praeities pažinimą“.
V.Lavoix, prancūzų profesorius: „Teisingai turtinga kalba yra ta, kuri kiekvienam daiktui, kiekvienam dvasiniam veiksmui turi atitinkamą posakį, nevartoja to pačio pavadinimo dviems panašiems daiktams, o visiems skirtingai. Tokia kalba yra lietuvių kalba“.