Ministerija atėmė pinigus iš žemdirbių savivaldos
Dėl Žemės ūkio ministerijos (ŽŪR) veiksmų Žemės ūkio rūmams (ŽŪR) gresia bankrotas.
Neseniai vykusiame Žemės ūkio rūmų tarybos posėdyje vienas pagrindinių klausimų buvo žemdirbių savivaldos finansavimas, mat Žemės ūkio ministerija iš rūmų atėmė 110 tūkst. eurų. Ir nors ministerija teigia, jog finansavimas buvo sumažintas dėl to, kad žemės ūkio sektoriui skirtas biudžetas buvo sumažintas, ir dėl to visiems teks mažiau pinigų, ŽŪR nariai situaciją, švelniai tariant, mato kiek kitaip. Pasak jų, kas kritikuoja ministeriją, tas ir pinigų negauna, o ypač tuomet, kai ministerijai prireikia skirti apvalią sumą savo viešiesiems ryšiams.
Finansavimą sumažino, nes neįtiko nuomonė
Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos direktorius Algis Baravykas (asociacija yra viena iš ŽŪR narių – red. past.) „Rinkos aikštei“ teigė, kad ministerijos sprendimas sumažinti rūmams finansavimą yra nemotyvuotas ir nelogiškas.
„Net Vyriausybės programoje yra įsipareigota skatinti ir remti žemdirbių savivaldą. Kartu žemdirbių savivalda turėtų būti nepriklausoma, nes savivalda yra tam tikra opozicija tai veiklai ir tiems sprendimams, kuriuos kartais neteisingai siūlo ŽŪM. O nepriklausomumas turi būti užtikrintas tam tikru stabiliu finansavimu. Toks ŽŪM elgesys rodo, kad tas nepriklausomumas neegzistuoja – jeigu pasakysi kažką, kas nepatinka ŽŪM, jie nuims finansavimą, ir pinigus atiduos kitiems. Viskas priklauso nuo to, kiek tu su jais ginčysies“, – sako A. Baravykas.
[quote author=“A. Baravykas“]Nepriklausomumas neegzistuoja – jeigu pasakysi kažką, kas nepatinka ŽŪM, jie nuims finansavimą, ir pinigus atiduos kitiems.[/quote]
Pašnekovo manymu, toks ministerijos poelgis nėra suderinamas su vyriausybėje numatyta žemdirbių savivaldos skatinimo ir rėmimo programa.
Be to, tokia praktika, kai ŽŪR finansavimui nėra nustatyta konkreti pinigų suma, leidžia daryti prielaidą, jog ministerija nori priversti savivaldą „šokti pagal jų dūdelę“ – esą žinodami, kad bet kurią akimirką gali netekti pinigų, rūmų atstovai atsargiau kalbės apie ministerijos veiksmus.
Pritrūko pinigų viešinimui
A. Baravykas taip pat teigė, jog finansavimas sumažintas galimai buvo ne tik dėl to, jog tarp ministerijos ir rūmų jau senokai kabo karo kirvis, tačiau ir todėl, kad Žemės ūkio ministerijai pritrūko pinigų savoms reikmėms.
„Ministerija nėra visada teisi. Mes randame vietų, kur jie galėtų pasistengti, padaryti dėl žemdirbių kažką daugiau. Ir kalbame apie tai, tačiau ministerijai tai nepatinka. O pats tas finansavimo sumažinimo veiksmas – na žinote, išsidirbinėti galima visaip. Atimti daugiau ar mažiau pinigų, skirti juos kitiems. Be to, toks ministerijos sprendimas įskėlė kivirčą ir tarp žemdirbių asociacijų. Pats finansavimo sumažinimo veiksmas iš esmės toks, koks padarytas dabar, būti negali. Jeigu ministerijai pritrūko pinigų viešinimui, tai nereikia imti tų pinigų, kurie skirti savivaldos skatinimui. Jie būtent taip ir padarė – pinigus, skirtus savivaldai, pasiėmė sau, ir supriešino žemdirbių organizacijas“, – įsitikinęs pašnekovas.
A. Baravyko teigimu, ministerija valdo didžiulius pinigus, viešinimui taip pat skiriami nemaži finansai, tačiau kaip sakoma – kuo daugiau turi, tuo daugiau nori.
Atlieka butaforinį darbą
ŽŪR yra finansuojami iš Lietuvos kaimo tinklo palaikymui skirtų lėšų.
„Pats pavadinimas „kaimo tinklas“, mano nuomone, atspindi organizaciją, kuri apima daug žemdirbių organizacijų. Taigi remti rūmus iš kaimo tinklo lėšų yra logiška. Tačiau ministerija „kaimo tinklu“ jau keletą metų vadina kažkokį neaiškų darinį, kur dirbtinai sulipdyta atseit žemdirbių savivalda. Darinys nėra gyvybingas, tiksliau, gyvybingas yra tol, kol gaunami pinigai. Baigsis pinigai, baigsis ir tas kaimo tinklas. Taigi ministerija nuima pinigus nuo gyvybingo darinio – nuo rūmų“, – „Rinkos aikštei“ sakė A. Baravykas.
Be abejonės, finansavimo sumažinimas turi tam tikrus motyvus. Oficialiai pranešama, jog rūmuose atliktas ne vienas auditas parodė, jog iš Lietuvos kaimo tinklo pinigų remti rūmų negalima, o kitas motyvas buvo tas, jog tų 110 tūkst. eurų pritrūko kažkokioms kitoms ministerijos veikloms, tačiau kam tiksliai – taip ir neaišku.
[quote author=““]Žemės ūkio ministerija nori priversti žemdirbių savivaldą „šokti pagal jų dūdelę“[/quote]
Žemės ūkio rūmų nariai tikina nematę jokių audito išvadų, nors ir prašė, kad jiems būtų leista su jomis susipažinti.
A. Baravyko manymu, tai, jog ministerija iš rūmų atimtus 110 tūkst. eurų skirs viešinimui, rodo netinkamą ŽŪM požiūrį į savivaldą ir jos galimybes.
„Rūmai galėtų viešinti visą informaciją ir visas naujoves, susijusias su žemdirbiais. Galėtų dalintis informacija su savo nariais ir iš to šiek tiek uždirbti, tačiau dabar viešinimas, mano nuomone, yra atiduotas ne į tas rankas.
Ministerija valdo viešinimą, ir pinigus gauna būtent greta ministerijos dirbančios organizacijos, o gal ir pati ministerija“, – neslepia įtarimą keliančių prielaidų A. Baravykas.
Reikia pastebėti, kad Lietuvos kaimo tinklo uždaviniai ir tikslai yra labai artimi Žemės ūkio rūmų tikslams. Abi šios organizacijos siekia rasti dialogą su valdžios atstovais, žemdirbiškomis asociacijomis ir kaimo žmonėmis.
„Ministerija, užuot atidavusi savivaldos stiprinimo, informacijos viešinimo, bendradarbiavimo ir kitas pareigas tikrajai žemdirbių organizacijai, atidavė juos Lietuvos kaimo tinklui. Patys sukūrė kažkokią organizaciją, kuri neva vykdo tuos išvardintus tikslus, bet realiai tai viską valdo būtent ministerija“, – įsitikinęs A. Baravykas.
Ministerijos kalbos skiriasi nuo tikrovės
Rūmų atstovai piktinasi ne tik tuo, kad ministerija nuo jų biudžeto nurėžė apvalią sumą, bet ir tuo, kad nė nebando ieškoti kompromisų ir lyg pasityčiodama į susitikimus kaskart atsiunčia vis žemesnio rango pareigūnus, kurie, paskendę utopinėse idėjose, jau net nebemoka su žemdirbiais kalbėti lietuviškai.
[quote author=“A. Baravykas“]Tas Lietuvos kaimo tinklas tai kaip saldainiai alkoholikų vaikams.[/quote]
Pavyzdžiui, į pastarąjį Tarybos posėdį atvykusios ŽŪM atstovės Žaneta Jucaitytė ir Rasa Mikolonienė negalėjo konstruktyviai diskutuoti su žemdirbiais. Maža to, ponios iš ministerijos, matyt, besistengdamos parodyti savo išprusimą, vis kur nereikdavo įterpdavo angliškų posakių: „face to face“ („akis į akį“), ,,bottom up approach“ („iš apačios į viršų“).
„Be to, atvykusios atstovės papasakojo, kaip viskas gražu, kaip tas Lietuvos kaimo tinklas veikia puikiai. Čia panašiai kaip prie sovietinės valdžios būdavo – atvažiavo ir pasakoja kaip viskas gražu, karvytės gražios, tinklas veikia. Mes, tikrosios žemdirbių organizacijos, to grožio nematome. Mes susiduriame su didžiuliais sunkumais, su žvėriška konkurencija. Mes matome, kad didžiuliai pinigai yra išmetami į balą – tas Lietuvos kaimo tinklas tai kaip saldainiai alkoholikų vaikams. Duoda saldainius, o reikia batų. Jeigu tai, ką jos ten šnekėjo, būtų tiesa, tai žemdirbiškos organizacijos gautų milžiniškus pinigus ir gerai gyventų“, – tas Lietuvos kaimo tinklas tai kaip saldainiai alkoholikų vaikams įsitikinęs pašnekovas.
Neretai girdimi ministerijos teiginiai, esą žemdirbių savivalda tarpusavy nesugeba susišnekėti, panašu, kad yra gerokai persūdyti.
„Rūmų nariai tarpusavy susišneka. Aišku, žmonių daug, nėra lengva, tačiau organizacijų vadovai susikalba ir randa sąlyčio taškus. Bet ministerijos kišimasis į šį klausimą ir tokie teiginiai yra labai neetiški. Pavyzdžiui, kai su pasiūlymais į ministeriją ateina Žemės ūkio rūmų atstovai, pačios ministerijos viršūnės – viceministrai ir pati ministrė sako „va, žinot, kitos organizacijos mano kitaip“. Tai reiškia, kad ministerija rankiojasi visokius gandus ir ieško sau patogios pozicijos“, – įsitikinęs A. Baravykas.