Prasidėjus kūrenimo sezonui – ugniagesių perspėjimas gyventojams

Ruduo atnešė žvarbą ir lietų, žmonėms nesinori sėdėti šaltuose namuose, todėl jie jau pradeda kūrenti po vasaros pailsėjusias krosnis. Deja, bet vos tik prasidėjo kūrenimo sezonas – pasipylė ir pirmieji gaisrai. Šį rudenį dėl koronaviruso situacijos ugniagesiai gyventojų namuose nelankys, tačiau juos perspėja kūrenti tik tvarkingas krosnis bei laikytis visų priešgaisrinės saugos reikalavimų.
Apžvelgė statistiką
Kėdainių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyresnioji inspektorė Erika Dumčienė apžvelgė praėjusius ir šiuos metus. Inspektorė pažymėjo, kad ugniagesiai vien šiemet skubėjo į dvi dešimtis gaisrų, kuomet dūmtraukiuose degė suodžiai.
„Prasidėjus šildymo sezonui norime patarti gyventojams, kaip saugiai šildyti savo gyvenamuosius būstus. Praėjusiais metais ugniagesiai skubėjo net į 31 iškvietimą, kuomet kaminuose degė suodžiai, dar 13 atvejų gaisrai kilo dėl netvarkingų šildymo įrenginių naudojimo.
Šiemet jau registravome 19 atvejų, kuomet dūmtraukiuose degė suodžiai. 7 kartus gaisrai šiemet kilo dėl netvarkingų šildymo įrenginių.
Skaičiai, lyginant kelis pastaruosius metus, mažai kuo skiriasi, bet mūsų siekiamybė yra mažinti gaisrų skaičių gyvenamajame sektoriuje“, – pažymėjo E. Dumčienė.
[quote author=”Aut. past.”]E. Dumčienė pažymėjo, kad žmonės turi rūpintis savo ir savo gyvenamojo būsto saugumu, mat daug kas priklauso nuo jų pačių.[/quote]
Elementarūs reikalavimai
Inspektorė kėdainiečiams pateikė pačius paprasčiausius patarimus, kurių laikantis gaisro tikimybė labai sumažės.
„Patarimai žmonėms kasmet yra paprasti. Tikrai nieko naujo nesugalvojome. Žmonės prieš kūrenimo sezoną turėtų pasitikrinti dūmtraukius, ar nėra įskilimų, įplyšimų.
Apžiūrėti reikia sieneles, pro kurias dažnai skverbiasi dūmai. Taip pat žmonės neturėtų palikti mažamečių vaikų be priežiūros, kuomet patalpos šildomos krosnimi.
Reikėtų nedžiovinti batų, drabužių ant krosnių. Žinoma, tai labiau aktualu kaimuose gyvenantiems žmonėms, tačiau tai yra gana dažnas pažeidimas“, – kalbėjo Kėdainių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyresnioji inspektorė.
Turi saugotis
E. Dumčienė pažymėjo, kad žmonės turi rūpintis savo ir savo gyvenamojo būsto saugumu, mat daug kas priklauso nuo jų pačių.
„Taip pat negalima kurti krosnių naudojant degiuosius skysčius, negalima laikyti degių medžiagų arti krosnies. Arti krosnies negalima sandėliuoti malkų. Optimalus atstumas yra bent vienas metras nuo krosnies. Šalia krosnies reikėtų patiesti skardos lapą, kad netyčia iškritusios žarijos nepadegtų gyvenamojo būsto“, – sakė E Dumčienė.
Būtina įsirengti
Specialistė priminė, kad Lietuvoje galioja reikalavimas butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose įsirengti autonominius dūmų detektorius.
„Detektorius identifikuoja net menkiausius dūmus, kurie dar nėra pavojingi žmonėms. Galima įrengti ir kelis detektorius – jeigu neįsirengsite koridoriuje, o miegamojo durys labai sandarios. Dar reikia įvertinti konstrukcijas, kuriomis gali plisti dūmai. Tačiau vienas detektorius bute yra būtinas bet kokiu atveju.
Detektorius veikia apie dešimtmetį, praėjus šiam terminui prietaisą reikėtų keisti nauju. Taip pat žmonėms aiškiname, kad reikėtų pirkti sertifikuotus detektorius parduotuvėse, mat pagrindinis reikalavimas yra, kad jie veiktų.
Žmonėms nereikia išsaugoti nei dėžučių, nei čekių, svarbu, kad detektorius būtų gyvenamojoje patalpoje ir veiktų. Visuose didžiuosiuose prekybos centruose, visose parduotuvėse detektoriai yra sertifikuoti. Jei žmogus perka detektorių legaliai, tai jis gali būti tikras, kad prietaisas veiks. Negalima pirkti naudotų, savos gamybos“, – paaiškino inspektorė.
Gali kreiptis
Kėdainiečiai, turintys gelbėtojams klausimų, susijusių su priešgaisrine sauga, gali drąsiai kreiptis į Kėdainių priešgaisrinę gelbėjimo tarnybą.
„Daug metų buvo vykdoma akcija „Gyvenkime saugiai“, kuomet ugniagesiai lankydavo gyventojus, tikrindavo, kaip jie laikosi priešgaisrinių reikalavimų, dalydavo žmonėms patarimus. Šiais metais ši akcija nevykdoma dėl koronaviruso, nes norime saugoti tiek savo, tiek gyventojų sveikatą.
Tačiau gyventojams informaciją visada galime teikti, žmonės gali skambinti į Kėdainių priešgaisrinę gelbėjimo tarnybą ir jiems bus suteikta visa reikalinga informacija“, – sakė E. Dumčienė.