Norite tapti globėju? Kai ką turite žinoti

Norint tapti globėju, svarbiausia – ne būsto nuosavybės teisės turėjimas ar šeiminė padėtis, o tinkamos sąlygos vaikui augti ir ugdytis. /BNS/ Juliaus Kalinsko nuotr.
Tapti globėju – tai ne tik didelė atsakomybė, bet ir galimybė pakeisti vaiko gyvenimą. Kėdainių rajone ši galimybė atveriama kiekvienam, kuris turi tvirtą apsisprendimą ir sąlygas vaikui suteikti saugią, meilės pilną aplinką. Kėdainių pagalbos šeimai centro direktorė Sandra Sagatienė atskleidžia, kokie žingsniai reikalingi norint tapti globėju, kokie dokumentai būtini ir kokią pagalbą gauna globėjai.
Kas gali tapti globėju?
„Globėjais gali tapti asmenys iki 65 metų amžiaus, išskyrus artimąjį vaiko giminaitį, jei jis nori laikinai globoti jaunesnį kaip 10 metų vaiką. Taip pat globoti gali ne jaunesni nei 21 metų asmenys“, – aiškina S. Sagatienė. Ji pabrėžia, kad svarbiausia – ne būsto nuosavybės teisės turėjimas ar šeiminė padėtis, o tinkamos sąlygos vaikui augti ir ugdytis.

„Taip pat įvertinami ir kartu su norinčiu globoti asmeniu gyvenantys vyresni nei 16 metų šeimos nariai. Jie privalo pateikti rašytinį sutikimą dėl vaiko globos ir medicininę pažymą, kuri patvirtintų, kad nėra psichikos ar elgesio sutrikimų, trukdančių globai. Taip pat bus vertinamas tiek norinčio globoti vaiką, tiek kartu gyvenančių vyresnių nei 16 metų asmenų teistumas ir administraciniai nusižengimai“, – sako S. Sagatienė.
Ar sunku tapti globėju?
„Sunkumų tapti globėju nėra, reikia tvirto apsisprendimo tą daryti ir pateikti prašymą teritoriniam tarnybos skyriui“, – sako centro direktorė.
Visgi šis procesas reikalauja atsakomybės, įsipareigojimo ir aktyvaus bendradarbiavimo su specialistais.
Kaip pradėti globos procesą?
Pirmasis žingsnis – kreiptis į Valstybinės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Kauno vaiko teisių apsaugos skyrių Kėdainių rajone.
„Reikia pateikti prašymą ir medicininės sveikatos pažymą 046/a formos, kartu su rašytiniais sutikimais iš vyresnių kaip 16 metų šeimos narių“, – aiškina direktorė.
Mokymai ir pasirengimas globai
„Mokymai yra privalomi kiekvienam fiziniam asmeniui, norinčiam tapti vaiko globėju (rūpintoju), šeimynos steigėju, dalyviu, taip pat ir jo sutuoktiniui ar kartu gyvenančiam santuokos neįregistravusiam asmeniui“, – teigia S. Sagatienė.
Pagrindinė mokymų programa apima 10 temų, nuo vaiko raidos etapų ir traumos suvokimo iki pozityvaus auklėjimo ir streso įveikos.
Taip pat yra specializuoti mokymai, kurie skirti gilinti žinias apie vaikų su specialiais poreikiais, priklausomybių, nusikalstamos veiklos patirties turinčių vaikų globą, taip pat apie elgesio sunkumus ir socialinės rizikos veiksnius.

Vertinimo metu specialistai ne tik nagrinėja pateiktus dokumentus, bet ir vertina globėjų gebėjimus užtikrinti saugią aplinką, tenkinti vaiko poreikius bei palaikyti ryšius su biologine šeima.
S. Sagatienės teigimu, pasirengimas vaiko globai atliekamas per kuo trumpesnį laikotarpį, ne ilgiau nei per penkis mėnesius nuo dienos, kai tarnybos teritorinis skyrius pagal fizinio asmens gyvenamąją vietą gauna visus reikiamus dokumentus iš asmens, norinčio tapti vaiko globėju, šeimynos steigėju ar dalyviu.
Globos suteikimas ir palaikymas
Tapus vaiko globėju, žmogus nelieka vienas – visą globos laikotarpį jį lydi profesionalų komanda. Kėdainių pagalbos šeimai centro direktorės S. Sagatienės teigimu, globėjų šeimoms nuolat padeda globos koordinatoriai bei kiti centro specialistai.
„Tapus vaiko globėju (rūpintoju), per visą globos laikotarpį globėjų šeimas lydi globos koordinatorius ir kiti globos centro specialistai, kurie teikia įvairiapusę pagalbą ir paramą, tame tarpe ir psichologinę“, – pažymi direktorė.
Globėjams, susidūrusiems su sudėtingomis situacijomis, teikiamos konsultacijos įvairiais būdais – telefonu, globos centre ar net jų namuose. Svarbu tai, kad pagalba prieinama lanksčiai ir greitai, o prireikus globėjai nukreipiami pas tinkamus specialistus.
„Globėjai, susidūrę su sudėtingomis situacijomis, visada gali kreiptis į jam priskirtą globos koordinatorių, kuris pakonsultuos ir nukreips pas tinkamus specialistus. Konsultacijos vyksta globėjų namuose, globos centre ar telefonu, poreikiui esant pagalba globėjams teikia VVTAI atestuotas asmuo ar centro psichologas“, – teigia S. Sagatienė.
Kartą per mėnesį arba pagal poreikį organizuojamos globėjų ir budinčių globotojų savitarpio paramos grupės.
Aut. past.
Finansinė parama globėjams
Globėjams (rūpintojams) skiriama įvairi finansinė parama, kuri padeda užtikrinti vaiko poreikių tenkinimą bei sukurti saugią ir stabilią aplinką.
- Vaikui iki 6 metų globos išmoka siekia 364 eurus.
- Vaikui nuo 6 iki 12 metų – 420 eurų.
- Vyresniems vaikams, taip pat tiems, kuriems nustatytas neįgalumo lygis, neatsižvelgiant į amžių – 455 eurus per mėnesį.
- Be to, globėjui mokamas papildomas 280 eurų tikslinis priedas.
Tais atvejais, kai vaikui nustatomas apsaugos poreikis ir jis laikinai apgyvendinamas pas giminaičius ar kitus artimus emociškai susijusius asmenis, mokama vaiko laikinosios priežiūros išmoka, kuri gali siekti iki 420 eurų per mėnesį, priklausomai nuo priežiūros trukmės.
Be to, globėjams mokami ir vadinamieji pagalbos pinigai – 210 eurų per mėnesį už kiekvieną globojamą vaiką.
Vaikui sulaukus pilnametystės ar pasibaigus globai – vienkartinė išmoka savarankiškam gyvenimui skiriama 5 tūkst. 250 eurų.
Globėjų bendruomenė ir tarpusavio palaikymas
Kėdainiuose veikia aktyvi globėjų bendruomenė, kuri nuolat stiprinama per įvairias veiklas ir susitikimus.
„Kartą per mėnesį arba pagal poreikį organizuojamos globėjų ir budinčių globotojų savitarpio paramos grupės. Bendruomenė buriama ir renginių metu, kuriuos organizuoja Kėdainių pagalbos šeimai centro Globos centras“, – teigia direktorė.
Taip pat vyksta susitikimai „poravimas“, kai potencialus globėjas susitinka su be tėvų globos likusiu vaiku – šiuos susitikimus stebi Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atestuotas specialistas. Po tokio susitikimo tiek vaikas, tiek būsimas globėjas išsako savo norą ar nenorą kurti globos ryšį. Tokiu būdu užtikrinama, kad globos santykis būtų pagrįstas abipusiu sutarimu ir pasitikėjimu.
1 Komentaras
legali vaiku prekyba.atimineja vaikus uz nieka