Pagaliau pradėta tvarkyti šilą pagal projektą, kurį sumanė patys gyventojai

Šiuo metu Babėnų šile pradėti darbai, atrodo, yra savotiškas kompromisas – savivaldybė įgyvendina dalį gyventojų išrinkto projekto sprendinių, tačiau juos apjungia su „administracijos suformuotais sprendiniais“, kurių dalį žadama įgyvendinti tik nuo 2026 metų.
Ilgai laukta žinia pagaliau pasiekė kėdainiečius – jų pamėgtame Babėnų šile pagaliau prasidėjo tvarkymo darbai. Kėdainių rajono savivaldybės meras Valentinas Tamulis džiaugsmingai pranešė, kad rangovas „Babėnų transportas“ jau ėmėsi darbų, o iki spalio pabaigos šile ir karjero prieigose atsiras apžvalgos aikštelė, laiptai, persirengimo kabina, pavėsinė ir lauko treniruokliai. Visa tai, pasak savivaldybės, yra gyventojų iniciatyvos, laimėjusios dalyvaujamajame biudžete, įgyvendinimas. Tačiau po šia oficialia fasadine puse slypi kur kas sudėtingesnė istorija, kelianti klausimus apie politinę valią, mokesčių mokėtojų pinigų naudojimą ir galimą norą nusavinti laurus, priklausančius politiniams oponentams.
Laimėtas projektas kone dvejus metus dūlėjo stalčiuje
Dar užpernai Kėdainių gyventojai balsuodami dalyvaujamojo biudžeto projektų konkurse aiškiai išreiškė savo valią – daugiausia balsų surinko ir 100 tūkst. eurų finansavimą laimėjo projektas „Babėnų šilas – sveikatingumo trasa“. Detalią, modernią ir visapusišką viziją, kaip šilą pritaikyti sportui, šeimoms ir senjorams, parengė ir konkursui pateikė buvęs vicemeras, o dabar opozicijoje esantis demokratas Paulius Aukštikalnis.
Jo projekte buvo numatyta ne tik tai, ką dabar pradėjo įgyvendinti savivaldybė, bet ir inovatyvūs sprendiniai: informaciniai stendai su QR kodais, vedančiais į trasų žemėlapius, specialiai sužymėtos trasos, sutvarkyta automobilių stovėjimo aikštelė ir unikalus akcentas – „Mažasis lajų takas“ vaikams.
Tačiau, nepaisant aiškaus gyventojų palaikymo ir skirtų lėšų, projektas kone dvejus metus dulkėjo valdininkų stalčiuose. Darbai nebuvo pradėti, o su idėjos autoriumi, kaip teigia jis pats, niekas iš savivaldybės net nesusisiekė.

tačiau juos apjungia su „administracijos suformuotais sprendiniais“, kurių dalį žadama įgyvendinti tik nuo 2026 metų.
Pinigų pataškė idėjoms, kurios jau buvo pasiūlytos
Kol gyventojų išrinktas projektas laukė savo eilės, savivaldybės administracija, regis, uoliai ieškojo būdų, kaip sukurti alternatyvią šilo viziją. Buvo išleisti mokesčių mokėtojų pinigai perkant naujas studijas ir projektus, kurie stebėtinai dubliavosi su tuo, kas jau buvo parengta P. Aukštikalnio ir jo komandos ir savivaldybei nieko nekainavo.
Dar 2023 m. savivaldybė užsakė Babėnų šilo miškotvarkos projektą, o pernai – ir techninį sutvarkymo projektą, kuriame numatyta griauti senus statinius, įrengti dviračių ir pėsčiųjų takus.
Lyg to būtų maža, nuspręsta dalyvauti ir žurnalo „Structum“ organizuotame projekte „Išmanusis miestas“, kur vėlgi buvo skelbtas idėjų konkursas Babėnų šilo įveiklinimui. Nors savivaldybės atstovai teigia, kad „idėjų niekada nėra per daug“, jie vengia atsakyti į esminį klausimą – kodėl reikėjo leisti pinigus naujoms, iš esmės panašioms idėjoms, kai viena, patvirtinta gyventojų balsais, jau buvo paruošta?
„Kėdainių mieste pagrindinės didžiosios viešosios erdvės yra atnaujintos, todėl šiandien Babėnų šilui būtinas ypatingas dėmesys – tiek idėjomis, tiek finansinėmis investicijomis“, – situaciją komentavo Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja Kristina Kemešienė, tačiau neatskleidė, kiek mokesčių mokėtojams kainavo dalyvavimas minėtame konkurse.
Kol politikai žaidžia savo žaidimus, kyla atviras klausimas – ar tikrai toks sudėtingas ir brangus kelias buvo reikalingas? Ar nebuvo galima tiesiog paimti kėdainiečių išrinktą, parengtą ir nieko nekainavusį projektą ir jį įgyvendinti?
Aut. past.
Vykdomi darbai atrodo kaip kompromisas
Šiuo metu Babėnų šile pradėti darbai, atrodo, yra savotiškas kompromisas – savivaldybė įgyvendina dalį gyventojų išrinkto projekto sprendinių, tačiau juos apjungia su „administracijos suformuotais sprendiniais“, kurių dalį žadama įgyvendinti tik nuo 2026 metų.
„Babėnų šilo sutvarkymo projektas apjungia ir gyventojų iniciatyvos siūlomus sprendinius, ir administracijos suformuotus šilo sutvarkymo sprendinius.
Šiuo metu įgyvendinama gyventojų iniciatyvos sprendinių dalis, tačiau dalis gyventojų siūlymų įtraukta ir į administracijos sprendinių dalį, kuri bus pradėta įgyvendinti 2026 metais ir planuojama baigti per 2 metus“, – sakė Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Statybos skyriaus vyr. specialistas Robertas Baltrimavičius.
Tai leidžia manyti, kad bandoma sukurti įspūdį, jog paisoma gyventojų nuomonės, tačiau kartu siekiama, kad galutinis rezultatas ir visi laurai už jį atitektų dabartinei valdžiai, o ne opozicijai.

Kol politikai žaidžia savo žaidimus, kyla atviras klausimas – ar tikrai toks sudėtingas ir brangus kelias buvo reikalingas? Ar nebuvo galima tiesiog paimti kėdainiečių išrinktą, parengtą ir nieko nekainavusį projektą ir jį įgyvendinti?
Kol kas atrodo, kad vadovaujamasi principu nepraleisti opozicijos projektų, kad ir kokie geri bebūtų, Kėdainiuose yra svarbesnis už greitesnį ir efektyvesnį darbą visų rajono gyventojų labui.
Tačiau Babėnų šilas – ne vienintelė kėdainiečių idėja, laimėjusi dalyvaujamojo biudžeto projekto konkursą, kurios įgyvendinimas užstrigo. Su nemenkomis kliūtimis susiduria ir dar vienas kėdainiečių laukiamas projektas – aktyvių kraštiečių „Genas Kėdainiai“ sukurtas projektas „Kėdainiečio programėlė“, kuri staiga visai netikėtai kažkaip analogiškai ėmė ir susidubliavo su savivaldybės projektu, kuris iš esmės yra apie tą patį, tik gerokai mažesne apimtimi.
Kodėl valdžiai neįtiko šis projektas ir kada ji ruošiasi jį įgyvendinti, skaitykite kituose „Rinkos aikštės“ numeriuose.
11 Komentarai
Aišku,kad savivaldybė su jos darbais jau baigiami nunulinti ir keliama namo komiteto pirmininko švonderio žvaigždė.Vėliau tai žvaigždei,matysit, mes iššūkį sau kosminį greitį įkirpęs ne mažiau ambicingas ir neperseniausiai aktyviai ėmęsis reikštis ne iš dangaus nukritęs bolidas.Du rajoninės reikšmės titanai garanuotai susigrums būsimuose mero rinkimuose.Va čia ir pamtysime kurioje barikadų pusėje stosis mūsų RA.
Bando prisifilmuoti ir pasisavinti sau darbus, nors tokiu strategiju sunku paciam sugalvoti, siulau pas kolega i Jonava kreiptis.
Tamulis dabar filmukus kelia, giriasi kaip tiltas statomas (kelių direkcijos), giriasi kaip gatvės asfaltuojamos (kurios senai jau tarybos sprendimu suplanuotos), giriasi renginiais apie kurių organizavimą net nėra girdėjęs… giriasi giriasi ir filmuojasi… Jei niekur neišvažiuotume iš Kėdainių tai nematytume kaip keičiasi kiti miestai, bet dėja tenka pavažinėti ir po kitus miestus, ir pabendrauti su kitų miestų merais… tada tikrai supranti TAMULIS yra NULIS
O kas tam merui belieka? Mieste, autobuse, rurguje kiekviena babutė dėl visko kaltina mera. Čia pas mus tokia rinkiminė kova vyksta kad valdžiai nėr kada dirbt. Eteris užkišamas menkavertėm nesamonėm tad merui tenka atsimušinėt. Man meras irgi nepatinka bet tokios rinkininės nesamonės man irgi nepatinka.
Ruošiasi baigti spalio mėnesį… Reikėtų pabaigtinių proga merą pakrikštyti naujai sutvarkytame šile ir ypač Babėnų karjere.
Taigi…
Pirmas įspūdis iš foto iškarto, kad kažkas ne taip kaip turėtų būti. Na pamatysim vėliau kas ten gausis. Kokie žmonės, tokia ir valdžia, tokie ir rezultatai.
Žon
Gerb. Meras V.Tamulis tvarkosi gerai: miestas labai tvarkingas, visur skveruose gėlynai, daug išasfaltuota gatvių ir rajoninių kelių. Gerb. KĖDAINIEČIAI, būkime pakantūs vieni kitiems, viskas yra daroma, kad mums visiems būtų gera gyventi savam mieste.
Koks tas N.Naujokienės žentas Pauliukas gabus, ne tik vaistininkas, bet ir projektą parengti sugeba ir viskas už ačiu.
O pamenu, tais laikais (prieš kelis mėnesius) taip kažkas raudojo, kad projektas nevyksta ir nebus įmanoma tų pinigų išleisti kur reikia ir KAM reikia. Na va, gaus jau, galima pasidžiaugti už juos. Triskart valio.
Šaunuolis Paulius. Augi. Gerai, kad nenori dalyvaut politinėse razborkėse. L likę politikoj vieni subinlaižiai.Net šlykštu.