Kėdainių ligoninė aktyviai prisideda prie atsakingo antibiotikų vartojimo ir antimikrobinio atsparumo valdymo

Kėdainių ligoninės nuotr.
Antibiotikai – vieni svarbiausių šiuolaikinės medicinos atradimų, leidžiantys sėkmingai gydyti daugybę bakterinių infekcijų. Tačiau neteisingas ir perteklinis jų vartojimas visame pasaulyje lemia grėsmingą reiškinį – antimikrobinį atsparumą. Tai reiškia, kad bakterijos tampa atsparios gydymui, o ligos – sunkiai įveikiamos.
Europos Sąjungoje dėl atsparių bakterijų kasmet miršta apie 35 tūkst. žmonių, o Lietuvoje – apie 200 žmonių per metus.
Siekdamas spręsti šią problemą, Higienos institutas įgyvendina Projektą ,,Antimikrobinio atsparumo valdymo plėtojimas“ Antimikrobinių vaistų vartojimo valdymo stacionarinėse asmens sveikatos priežiūros įstaigose modelio bandomąsis diegimas’’, kuriame dalyvauja ir VšĮ Kėdainių ligoninė. 2024 m. lapkričio 5 d. įstaiga pasirašė projekto įgyvendinimo sutartį ir pradėjo bandomąjį antimikrobinių vaistų vartojimo valdymo modelio diegimą. Modelis bus taikomas nuo 2024 m. rugsėjo iki 2026 m. balandžio.

Tikslingas antibiotikų vartojimas – pacientų saugumui
Modelio tikslas – užtikrinti atsakingą antibiotikų skyrimą gydymo įstaigose, mažinti nepagrįstą jų vartojimą bei stiprinti gydytojų kompetencijas šioje srityje. Svarbu, kad antibiotikai būtų skiriami tik tada, kai tikrai būtina – rimtų infekcijų atvejais, vadovaujantis aiškiomis gairėmis, tyrimais bei gydymo protokolais.
Pokyčiai Kėdainių ligoninėje
Projekto metu ligoninėje buvo įsteigtas antimikrobinių vaistų vartojimo valdymo komitetas, kuris parengė naują antimikrobinių vaistų skyrimo tvarkos aprašą, taip pat antimikrobinio gydymo gaires pagal infekcinių ligų grupes, chirurginės profilaktikos ir sepsio gydymo rekomendacijas. Be to, pradėti vykdyti nauji laboratoriniai tyrimai – Vankomicino ir Gentamicino koncentracijos kraujyje nustatymas, leidžiantys parinkti tikslesnes ir saugesnes vaistų dozes.
Siekiant gerinti praktiką, patvirtintas ir ribojamų antimikrobinių vaistų sąrašas – vaistų, kurių skyrimas reikalauja papildomo pagrindimo. Taip užtikrinama, kad rezerviniai antibiotikai būtų naudojami tik esant būtinybei.
Mokymai ir specialistų kvalifikacijos kėlimas
Didelis dėmesys skiriamas specialistų kompetencijoms. Sudarytos sąlygos gydytojams gilinti žinias LSMU Podiplominių studijų centro bei Kauno klinikų organizuojamuose kursuose. Projekto vadovė, ligoninės pavaduotoja medicinai Edita Andriuškevičienė dalyvavo nacionalinėje konferencijoje „Antimikrobinio atsparumo valdymas“.
2025 m. pradėta aktyvi paskirtų antibiotikų vartojimo analizė – įkurta audito grupė, kuri renka informaciją, atlieka vertinimus ir teikia grįžtamąjį ryšį, siekiant užtikrinti racionalų antimikrobinių vaistų skyrimą ir sumažinti netikslingą antimikrobinių vaistų vartojimą.
Tęstinumas ir dalijimasis gerąja patirtimi
Ligoninė planuoja tęsti pradėtas veiklas: stebėti, kaip praktikoje veikia parengtos rekomendacijos, pristatyti jas kitoms Kėdainių rajono sveikatos priežiūros įstaigoms, taip skatinant vieningą ir racionalų požiūrį į antibiotikų vartojimą visame regione. Bus tęsiami ir laboratoriniai tyrimai, susiję su antibiotikų koncentracijos nustatymu kraujyje.
Kaip kiekvienas iš mūsų gali prisidėti?
Atsakingas antibiotikų vartojimas – tai ne vien medikų reikalas. Kiekvienas iš mūsų gali padėti mažinti antimikrobinį atsparumą:
- Nevartokite antibiotikų be gydytojo paskyrimo. Jie nepadeda gydyti virusų sukeltų ligų, tokių kaip gripas ar peršalimas.
- Laikykitės gydymo plano. Net jei pasijutote geriau – nenutraukite antibiotikų kurso anksčiau laiko.
- Nesidalinkite antibiotikais su kitais, net jei simptomai atrodo panašūs.
- Nevartokite likusių antibiotikų iš ankstesnio gydymo.
- Klauskite gydytojo ar vaistininko, jei kyla abejonių dėl paskirto vaisto paskirties.
Kartu galime apsaugoti ne tik save, bet ir ateities kartas – sąmoningai vartodami antibiotikus, saugome jų veiksmingumą.


Projekto vadovė Edita Andriuškevičienė:
Džiaugiamės, kad Kėdainių ligoninė turi galimybę dalyvauti projekte „Antimikrobinio atsparumo valdymo plėtojimas“, kuris yra labai svarbus tiek mūsų įstaigai, tiek visai sveikatos sistemai. Antimikrobinis atsparumas tampa vis didesne grėsme, ir mes privalome veikti atsakingai, kad užtikrintume efektyvų antibiotikų naudojimą ateityje. Šio projekto dėka galime ne tik gerinti savo gydytojų kompetencijas, bet ir užtikrinti, kad antibiotikai būtų skiriami tik tada, kai tai yra tikrai būtina, remiantis aiškiomis gairėmis ir moksliniais tyrimais.
Bendradarbiavimas su Higienos institutu ir kitomis sveikatos priežiūros įstaigomis leidžia ne tik išmokti geriausių praktikų, bet ir prisidėti prie visos šalies antimikrobinio atsparumo problemos sprendimo. Mūsų tikslas – užtikrinti, kad pacientai gautų tinkamą gydymą, o antibiotikai išliktų veiksmingi ir ateities kartoms. Komitetas, sukurtas šio projekto metu, atliko svarbų darbą, rengiant gydymo gaires ir tobulinant mūsų ligoninės antibiotikų vartojimo praktiką.
Tikime, kad ši iniciatyva ne tik padės mums gerinti antibiotikų vartojimo kontrolę, bet ir prisidės prie platesnių pokyčių Kėdainių rajono sveikatos priežiūros įstaigose. Mums svarbu, kad ši gerąja praktika pagrįsta patirtis būtų dalijamasi ir su kitais sveikatos priežiūros specialistais, siekiant bendro tikslo – kovoti su antimikrobiniu atsparumu.
Atsakingas antibiotikų vartojimas yra mūsų visų atsakomybė, ir mes, kaip gydymo įstaiga, didžiuojamės galėdami prisidėti prie šios misijos.
1 Komentaras
Ne antimikrobinis atsparumas, o mikrobinis atsparumas, arba atsparumas antibiotikams.