Kėdainiuose – slaptas Izraelio ambasadorės vizitas

Ambasadorės maršrutas Kėdainiuose prasidėjo nuo susitikimo su rajono vadovais, taip pat pažinties su miesto žydų istorija ir kultūros paveldu./Eglės Kuktienės nuotr.
Šiandien Kėdainiai sulaukė ypatingos viešnios – Izraelio Valstybės ambasadorės Lietuvoje Hadas Wittenberg Silverstein. Šis vizitas buvo itin slaptas – apie jį nebuvo pranešta iš anksto nei žiniasklaidai, nei visuomenei, nei įstaigoms, kuriose buvo numatytas viešnios vizitas. Į Kėdainius atvykusi ambasadorė skyrė dėmesį turtingam miesto žydų paveldui, lankėsi Mikalojaus Daukšos bibliotekoje bei šiltai bendravo su Kėdainių Šviesiosios gimnazijos abiturientais.
Aplankė monumentus, bendravo su mokiniais
Ambasadorės maršrutas Kėdainiuose prasidėjo nuo susitikimo su rajono vadovais, taip pat pažinties su miesto žydų istorija ir kultūros paveldu. Ji apžiūrėjo išlikusius žydų statinius, įskaitant senąsias sinagogas, kurios liudija gausios ir aktyvios bendruomenės gyvenimą praeityje. Taip pat aplankyti monumentai, skirti pagerbti Holokausto aukas ir įamžinti Kėdainių žydų bendruomenės atminimą. Ambasadorė pabrėžė istorinės atminties svarbą ir bendrų pastangų poreikį saugant šį trapų paveldą ateities kartoms.
„Tai ne pirmasis mano apsilankymas Kėdainiuose, šiame mieste esu buvusi anksčiau kelis kartus. Tačiau dabar norėjau skirti visą savo dieną šiam miestui, norėdama pasigilinti į miesto žydiškąja istoriją ir kartu pasidžiaugti tuo, ką miestas daro žydų atminimo įamžinimui.
Labai jautrus momentas yra aplankyti visus monumentus, pamatyti, kaip gražiai prižiūrimas ir gerbiamas žydiškas palikimas“, – nurodė Hadas Wittenberg Silverstein pridurdama, kad labiausiai džiugina tai, kad senuosiuose žydų pastatuose klesti menas ir kultūra.

Su mokiniais kalbėjo apie dabartinę situaciją Izraelyje
Vienas svarbiausių vizito akcentų – susitikimas su Kėdainių Šviesiosios gimnazijos abiturientais. Ambasadorė noriai bendravo su jaunimu, atsakinėjo į jų klausimus apie Izraelį, tarptautinius santykius bei diplomato darbą. Moksleiviai turėjo unikalią galimybę iš pirmų lūpų išgirsti apie aktualijas ir ambasadorės patirtį.
„Svarbu tai, kad su vaikais bendravome ne tik apie patirtį ir istoriją, bet ir apie tai, kas vyksta šių dienų pasaulyje. Kalbėjome apie tai, kuo gyvena Izraelis šiandieną“, – sakė ambasadorė.
Kartu ji užsiminė, kad Kėdainiuose planuojama surengti Izraelio filmų dienas, kurių metu bus lietuviškajai auditorijai pritaikyti trys meniniai ir trys trumpametražiai Izraelio filmai.
Izraelio ambasadorės vizitas Kėdainiuose tapo svarbiu įvykiu, pabrėžiančiu istorinius ryšius, bendradarbiavimo potencialą ir dialogo tarp kartų bei kultūrų svarbą. Tikimasi, kad šis susitikimas prisidės prie tolimesnio Kėdainių ir Izraelio ryšių stiprinimo įvairiose srityse, o ambasadorė žadėjo į mūsų miestą grįžti dar ne kartą.
Aut. past.
Lankėsi bibliotekoje
Vėliau viešnia lankėsi Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje. Čia ambasadorė ne tik susipažino su bibliotekos veikla ir fondais, bet ir domėjosi, kaip puoselėjamas kultūrinis dialogas bei istorinis švietimas. Buvo aptartos ir Izraelio filmų dienų projekto įgyvendinimo galimybės.
Izraelio ambasadorės vizitas Kėdainiuose tapo svarbiu įvykiu, pabrėžiančiu istorinius ryšius, bendradarbiavimo potencialą ir dialogo tarp kartų bei kultūrų svarbą. Tikimasi, kad šis susitikimas prisidės prie tolimesnio Kėdainių ir Izraelio ryšių stiprinimo įvairiose srityse, o ambasadorė žadėjo į mūsų miestą grįžti dar ne kartą.


Prašė ypatingo slaptumo
Dėl „Hamas“ teroro Izraelio teritorijoje, kuri virto kruvinu karu, Izraelio ambasada pastaruoju metu laikosi ypatingo saugumo protokolo.
Apie tai, kad ambasadorė vizituos Kėdainiuose, nebuvo tiksliai informuoti spaudos atstovai ir visuomenė, o ir susitikimai su žmonėmis buvo suplanuoti tik paskutinėmis akimirkomis, ambasadorei jau atvykus į Kėdainius.
6 Komentarai
tikėdamasi rast kabliuką Kėdainiuose, kad įkalt kokią baudą už surastą kokį menkniekį.O čia viskas gerai…
Apie dabartinę Izraelio politinę situaciją nebuvo užsiminta, paskaita labiau priminė Izraelio kultūrinę reklamą, kas yra labai netikslinga žiūrint į dabartinę geopolitinę situaci
Apie dabartinę Izraelio politinę situaciją gimnazijoje „vizito“ metu kritiškai, plačiai neužsiminta. Atvira diskusija apie pačią valstybę ir jos vykdomą politiką tarp mokinių ir „svečio“ tikrai nevyko. Buvo užduotas tikriausiai vienas klausimas apie ambasadoriaus darbą. Paskaita labiau priminė Izraelio kultūrinę reklamą, kas dabartinės geopolitinės situacijos kontekste atrodo labai netikslinga. Pamoka, vykusi su abiturientais, buvo gana tyli ir neinformatyvi – asmeniškai jaučiausi nejaukiai, nesinorėjo užduoti jokių provokuojančių klausimų. Buvo tiesiog liūdna stebėti tai, kas vyko. Nelabai suvokiu, kaip suaugusiam mokyklos darbuotojui nekilo dvejonių dėl šios veiklos.
Kad ir kokią turėtume asmeninę nuomonę, kviesti į mokyklą šalies, vykdančios agresyvią politiką, kuri akivaizdžiai kelia nuomonių susiskaldymą, ambasadorę – nederėtų.
Jei jau yra toks stiprus noras pademonstruoti, kad mokykla yra aktyvi, tolerantiška ir tarptautiška, galbūt vertėtų pakviesti rusijos ar kitos agresoriumi laikomonos valstybės ambasados atstovą, o gal net surengti kokią Karlo Markso kūrybos skaitymo popietę?
Kad dar vieniems paramos prsmušti norėjo.Pasirodo ne.Ačiu dievui.
Atsižvelgiant į dabartinį tarptautinį kontekstą, kai Izraelio vadovams Tarptautiniame baudžiamajame teisme pareikšti kaltinimai dėl karo nusikaltimų, o jų elgesys sulaukia plataus ir prieštaringo vertinimo visame pasaulyje, natūralu, kad tokios šalies diplomatų vizitai į mokyklas turėtų būti vykdomi itin atsakingai. Ypač svarbu užtikrinti skaidrumą – tėvai turi būti informuoti iš anksto ir duoti aiškų sutikimą. Tokie vizitai neturėtų vykti slaptai ar be viešo paaiškinimo, nes tai kelia visuomenėje pagrįstus klausimus dėl ugdymo neutralumo, politinio poveikio vaikams ir pagarbos šeimų teisėms.
į slaptus agresorių šalies įgaliotinių vizitus.Ir ką į tai atsakys taipogi labai save įtakinga laikanti tarybinės prokuratūos tyrėja tiesiog faina kuklianska?