Elektros kaupikliai – būdas optimizuoti savo saulės jėgainę

Elektros kaupikliai sulaukia daug dėmesio iš besidominčiųjų tvariais energijos šaltiniais gyventojų. Tai galimybė ne tik sumažinti savo neigiamą pėdsaką aplinkai, bet ir daugiau sutaupyti. Tai aktualus tiek planuojantiems saulės elektrinės įrengimą, tiek jau turintiems savo jėgainę – kaupikliai padeda išspręsti su efektyviu energijos panaudojimu susijusius iššūkius. Plačiau panagrinėkime, kaip jie veikia ir kokią funkciją atlieka.
Efektyvaus energijos panaudojimo iššūkiai
Nors saulės elektrinės mūsų klimato sąlygomis gali veikti išties pakankamai našiai, išlieka gamybos ir suvartojimo laiko neatitikimas. Daugiausiai energijos elektrinės pagamina dienomis, kai ryškiai šviečia saulė, tačiau energijos poreikis šiuo metu yra santykinai mažas. Jis išauga vakarais, tamsiuoju paros metu, kai saulės elektrinė jau nebegali veikti efektyviai. O tai reiškia, kad per dieną pagamintą elektros energiją reikia „sandėliuoti“ – čia į pagalbą ir ateina elektros kaupikliai. Jie veikia tarsi automobilio akumuliatoriai: per dieną įsikrauna ir atiduoda energiją tada, kai jos prireikia.
Perteklinės elektros energijos saugojimo būdai
Saulės elektrinės pagaminta ir iš karto nesunaudota elektros energija vadinama pertekline ir ją reikia pasaugoti, iki kol ji bus reikalinga. Tai galima padaryti keletu būdų. Vienas populiariausių metodų ilgą laiką buvo tokios energijos perdavimas į tinklą pasaugoti, tačiau šios paslaugos kainai augant gyventojai dairosi alternatyvų. Elektros kaupikliai yra pigesnis ir patogesnis pasirinkimas, jie ne tik leidžia kaupti energiją nemokamai (neskaičiuojant pradinės investicijos į įrangą), bet ir suteikia autonomiją.
Žinoma, pradinė investicija į kaupiklį gali atrodyti gana didelė ir tai visiškai normalu. Vis dėlto ilgalaikėje perspektyvoje kaupikliai padeda sutaupyti, nes po atsipirkimo jie elektros energiją saugo visiškai nemokamai. Naudojantis pasaugojimo paslauga reikia mokėti už kiekvieną susigrąžinti kilovatvalandę. Nors šios paslaugos kaina nėra didelė, užsienio šalių patirtis rodo, kad toks elektros energijos saugojimas ir naudojimasis elektros tinklų infrastruktūra turi tendenciją brangti.
Kokių dar privalumų suteikia elektros kaupikliai?
Vis dėlto vertinant naudą, kurią suteikia elektros kaupikliai, nereikėtų akcentuoti tik ekonominio aspekto. Nuosavas elektros energijos rezervas suteikia ir nepriklausomybę nuo elektros tinklo, o tai leidžia išvengti tiekimo sutrikimų – tai itin aktualu tiems gyventojams, kurie gyvena užmiestyje, menkai urbanizuotose vietovėse.
Nepriklausomybė nuo elektros tinklo aktuali ir sodybų savininkams, nes elektros kaupikliai leidžia turėti elektros energijos tose vietovėse, kurių nepasiekia elektros tinklas arba prisijungimas prie jo yra pernelyg brangus. Žinoma, atsižvelgiant į mūsų klimato ypatybes, kaupiklių naudojimas negali užtikrinti nuolatinio pakankamo elektros tiekimo buities poreikiams, tačiau saulėtomis vasaros dienomis tikrai galėsite džiaugtis visais elektros privalumais. Be to, technologijoms tobulėjant ir augant jų prieinamumui tikėtina, kad ateityje panašūs kaupikliai galės užtikrinti ir gerokai didesnio elektros kiekio pasaugojimą.