Atrado tiesą, kad tik pakeitus požiūrį galima mėgautis gyvenimu
Agota SPIEČIŪTĖ
Naujų specialybių ir profesijų jūroje vis iškyla nauji pavadinimai. Viena iš jų – fasilitatorius. Konsultantė-fasilitatorė – ir mūsų kraštietė buvusio Kėdainių Jonušo Radvilos studijų centro absolventė anglų kalbos pedagogė Nomeda Sabeckienė (Geležiūnaitė). Per savo asmenybės brendimo ir augimo metus išbandžiusi ne vieną kryptį ir sritį: nuo vadovėlių rašymo iki nuosavo verslo, Nomeda suklupo ties… mamos profesija. Per ją pačią užklupusius sunkumus atrado pagalbos priemonę ir sau, ir kitiems. Bet pirmiausia apie tai, kuo moteris kvėpuoja dabar ir kas tas fasilitatorius?
Kokia tai profesija?
,,Galiu vadintis ir koučere, mentore, metodo specialiste. Labiausiai esu praktikė, bet fasilitatorius tiksliausia. Tai žmogus, vedantis ir palydintis kitą žmogų ieškojimų kelyje. Jis palaiko saugią erdvę klientui, kad jis rastų atsakymus į užduodamus klausimus“, – trumpai paaiškina Nomeda.
Nomeda Sabeckienė yra sertifikuota pasaulyje labai populiaraus Byron Katie metodo „The Work“ atstovė. Viena iš nedaugelio lietuvių įgijusi tokį išsilavinimą, praktiškai metodą taiko jau 4 metus. „The Work“ atveria žmogaus pasąmonės klodus ir taip padeda labiau pažinti save, išlaisvinti savo mintis bei kūną nuo įtampos ir gyventi sąmoningai visavertį gyvenimą. Dirbti galima ir individualiai, ir grupėse.
Lietuviškai knygų kol kas nėra. Žinių reikia semtis iš interneto. Yra daug informacijos anglų, rusų, vokiečių kalbomis. „The Work“ bendruomenės narių yra JAV, Danijoje, Švedijoje, Vokietijoje, Australijoje, Dubajuje, Kanadoje, gausu narių iš Ukrainos, Baltarusijos, Lenkijos, Latvijos, Izraelio ir kitų šalių.
,,Aš esu kaip pribuvėja… nes savo vidinį darbą turi nudirbti pats žmogus, taip, kaip savo kūdikį pagimdo moteris. Mano misija – sprendžiant kokį nors klausimą neleisti žmogaus protui nuklysti į naujas istorijas ir, užduodant jam tam tikrus konkrečius klausimus, pajausti, kiek jis gali eiti giliai ir tame ėjime palaikyti klientą, kartais būti švelnesnei, o kartais griežtesnei. Priėjimas prie kiekvieno žmogaus yra labai individualus“, – pabrėžia Nomeda.
Daug lengviau, kai tave veda palaiko, parodo.
,,Mano darbas labai švelniai, po truputį, bent prie vieno jausmo prisiliesti ir padėti žmogui. Užduoti tinkamus klausimus, padėti ir palaikyti. Labai svarbu padėti žmogui stipriose emocijose išbūti, kad nenuneštų į šalį, nes jis gali būti ir pasimetęs, ir išsigandęs. Kai žmogus susitelkęs į ribojančias mintis ir su tuo susijusias istorijas, jis daugeliu atveju nemato išeities, nemato sprendimo būdų, nemato naujai atsiveriančių galimybių. O mano darbas leisti žmogui pamatyti plačiau ir kitu kampu tą pačią situaciją“, – apie savo užduotis sako Nomeda.
Koks tai metodas?
,,Jei trumpai, tai 4 pagrindiniai klausimai ir apgręžti teiginiai. Metodas yra meditatyvus, nes tu pats paneri į save. Eini ir ieškai savo atsakymo. Imame konkrečią situaciją ir su ja dirbame. Didelis privalumas, kad galima dirbti savarankiškai“, – sako konsultantė-fasilitatorė N. Sabeckienė.
Jo tikslas – iškeliant klausimus padėti žmonėms išsilaisvinti iš ribojančių praeities arba ateities įsitikinimų, emocinių pinklių ir susigrąžinti pilnatvę bei gyvenimo kokybę.
Kodėl svarbu?
,,Tai, kas nusėdę pasąmonėje, turi įtakos jūsų veiksmams čia ir dabar. Ir mes tai ne visada galime suvokti. Kūnas turi atmintį, jis reaguoja į aplinką per baimes, nerimą, jaučia tai ir atliepia. Pvz., mes galime reaguoti į garsą, balso toną, veido išraišką, skaitydami knygas, žiūrėdami filmus ir t.t. Nes pasąmonė atpažįsta visa, kas paslėpta mumyse. Susiformuoja tam tikri įpročiai, kurie trukdo, kaltės jausmas, gynybinė pozicija. Bet kokia mūsų patirtis turi įtakos dabarčiai. Dirbame su ribojančiais įsitikinimais, kurie trukdo žmogui gyventi“, – sako Nomeda.
Nomeda Sabeckienė savo puslapyje www.savityra.lt ir socialinio tinklo ,,Facebook“ paskyroje dalinasi savo įžvalgomis ir tuo, kas jai svarbu. Šiuo metu ieško leidyklos Byron Katie metodo „The Work“, dar kitaip vadinamo „Savityra pagrįstas streso mažinimas“ knygoms išversti ir išleisti, kad jos būtų plačiai prieinamos ir lietuvių kalba.
Aut. past.
Kam metodas tinka?
,,Metodas tinka bet kuriam žmogui, kuris nori išeiti iš sau nemalonios ar jį varginančios situacijos. Kuris nori rasti sprendimo būdus. Žmogui, kuris nori pažinti, sužinoti ir atrasti atsakymus, nori atsiverti ir pažinti save, kuris domisi pačiu savimi, jausmais“, – sako Nomeda.
Kas privedė?
,,Po studijų išvykau dirbti į Daniją. Grįžau. Įsidarbinau Panemunės pradinėje mokykloje. Tuo metu Lietuvoje nebuvo gerų vadovėlių, su kuriais būtų įdomu dirbti, todėl su kolegėmis ėmėmės ir parašėme anglų kalbos vadovėlių komplektą, kurį ilgai naudojo ir dabar dar naudoja visa Lietuva „Early School English“ atnaujintas leidimas „Yummy English“. Švietimo ministras M. Monkevičius dėkojo, spaudė ranką ir Amerikos lietuvių draugija įvertino. Per Lietuvą vedėme vieną po kito seminarus mokytojams“, – prisimena Nomeda.
Tada pirmoji dukrytė gimė su alergija ir kitomis bėdomis. Gydymai, ligoninės. Besilaukdami antro vaiko, profesinėje veikloje abu su vyru krypo į sveiką gyvenseną. Pirmieji į Lietuvą įvežė medžiagines sauskelnes iš eko pluošto, kad visi galėtų pasirinkti, ką vaikams naudoti. Išsiplėtė ekologiškų produktų verslas, atsirado fizinė ir elektroninė parduotuvė ,,Rasakila“. Dar vėliau surado užsienyje ir į Lietuvą gabeno gydomuosius drabužius iš šilko, nes auginant keturis vaikus Nomeda labai susirgo, atsinaujino jos pačios ligos: kūnas degė lyg nuplikytas verdančio vandens nuo sunkios formos alergijos, o prie visko prisidėjo organizmo išsekimas.
,,Svajojau būti labai gera, tobula mama. Viską padaryti dėl vaikų, visur suspėti. Aš save visiškai atidaviau: kad tik būtų sveika, teisinga: žaliavalgystė, kokteiliukai, homeopatijos kursą baigiau, gydymą žolelėmis. Ir dar spėti lopšines padainuoti, viską sutvarkyti. Priėjome liepto galą. Aš sekau sekau, kol nebepasikėliau iš lovos“, – skaudžius savo išgyvenimus Nomeda beria lyg akmenukus į vandenį, nuo kurių klausant raibuliuoja skausmas į visas puses.
N. Sabeckienė užsibrėžusi plačiau paskleisti Byron Katie metodo „The Work“ praktikas lietuviams.
Aut. past.
Kaip atrado pagalbą?
Drabužiai iš gydomojo šilko, turintys vėsinantį gaivų mėtų pojūtį, labai padėjo kūnui, bet ne sielai. Moters rytais nepaleisdavo sudaužytos sielos jausmas. Fizinis nuovargis stipriai smogė per psichinę sveikatą. Ištisai miegojo negalėdama atsikelti. O atsibudusi dėl visko verkė. Tyrimai vedė pas psichiatrą ir vos kelių punktų trūko iki bipolinės depresijos.
Daug visokių kursų, paskaitų išklausiusi Nomeda pirmiausia norėjo padėti sau išeiti iš slogios būsenos ir susigrąžinti gyvenimo džiaugsmą, sugrįžti į tą gyvenimą, kurį turėjo. Taip ,,Youtube“ kanale pamatė pasidalintu video ir užsikabino. Ėjo gilyn ir mokėsi.
,,Visą gyvenimą ėjau saviugdos keliu, bet kiek bebuvau metodų ir knygų perskaičiusi, niekas taip nepadėjo, kaip Keitės metodas. Supratau, kad noriu padėti sau, noriu žinoti daugiau ir tada prieš pat kovidą nusprendžiau mokytis. Ir pati buvau nesusitaikiusi su dalimi išgyvenimų ir traumų. Jos buvo nugrūstos į pasąmonę. Tada aš nesupratau, kad netektys, neišgyventas sielvartas, giliai giliai paslėptas pasąmonėje, turi įtakos mano reakcijoms ir išgyvenimams dabartyje. Ir tik tyrinėdama savo skausmingos praeities įvykius, aš išgyvenau sielvartą ir pagaliau paleidau praeitį. Viską teko imti sluoksnis po sluoksnio. Vaistų atsisakiau tyrinėdama vieną klaidingą įsitikinimą savo galvoje po kito“, – pasakoja Nomeda.
Kada laikas?
Dažnai girdime įvairius patarimus: manifestuok ir viską gali pasiekti, viską turėsi, bet būna, kad tokie užsiėmimai – tiesus taikinys į depresiją.
,,Jeigu pas žmogų likę daug pykčio, nuoskaudos, vadinasi, mes dar nesame pasiruošę. Tokiu atveju taikydami praktikas, naudojame prieš save prievartą. Mano taikomo metodo esmė atsigręžti į save, kodėl aš pykstu? Širdelę atrakinti ir paruošti tai gausai ir meilei. Tada ir manifestacijos, ir svajonių žemėlapio metodai tinka. Neturi būti prievartos prieš save. Niekur“, – sako Nomeda.
Kiekviename elgesyje yra mūsų nekaltumas. Mokomės atleisti sau ir kitiems už praeities nuoskaudas, o kaip greitai ir kaip toli mokydamiesi ir sveikdami nueisime, tik Dievo planas. Ir jeigu nemanote, kad tai yra tiesa, jums tai ir nėra tiesa.
,,Kai dirbu pati su savimi, užsikasu situacijose, užstringu ir einu ratu. Tavo konkretūs, tikslūs klausimai išveda į šviesą, ramybę, atleidimą. Sukuri saugią aplinką, kurioje nebaisu tyrinėti, nebaisu susidurti su ,,tragedija“. Parodai kitą pusę, kurios pati nesugebu pamatyti. Pati iki pilnumo neprieičiau. Esi puiki vedlė (taip apie N. Sabeckienę viešai atsiliepia jos klientė.)
Aut. past.
Byron Katie metodo „The Work“ patirtis
Čia ir dabar bekalbant Nomeda nori paaiškinti, kaip tai veikia, ir paprašo užmerkti akis. Esu visiškai nepasiruošusi. Paklausta apie varginančią mane situaciją, nieko negaliu sugalvoti. Noriu neišnaudoti jos laiko veltui, nenoriu sukurti netikros problemos ir dar atrodo, kad turiu atsakyti greitai. Neleidžiu sau ilgai galvoti. Paspaudžiu save iš vidaus ir iš karto iškyla rytais, vakarais, šiokiadieniais, sekmadieniais kone 30 metų besikartojanti mano asmeninė situacija, dėl kurios pykstu, nirštu, jaučiuosi bejėgė ir net noriu užtvoti aplinkiniams. Pasakyti ją visai paprasta. Įvardinu. Seka klausimas ,,Ar tai tiesa?“ Kažkur jau iš jo suvokiu, kad bus netiesa, bet tai tiesa! Antras: ,,Ar tai tiksliai yra tiesa?“. Žinau. Jaučiu, kaip krypstu į žodinius pasipaistymus, bet Nomedos konkretumas grąžina atgal. Ji patvirtina: „Du kartus pasakei, kad tiesa, vadinasi – tiesa“. Palengvėja. Gaunu darbo pajausti, kaip reaguoja kūnas, kai ta situacija vyksta. Realiai neprisimenu arba bijau pasakyti. Išgyvenu tikrai labai gluminantį jausmą, jaučiuosi kaip koks plastilinas, kuris limpa ir pats prie savęs, mėgindamas išlaikyti padorią formą, ir prie kito žmogaus rankų, kurios darys savo darbą. Bandau suvokti, kodėl į tas pinkles papuoliau. Nereikėjo pradėti. Labai laiku man neleidžia atsimerkti ir liepia pasakyti, ką jaučiu. Reikėjo po pirmo karto pasiduoti, kad ,,netiesa“ – jaučiau tai.
Atrodo, visą amžinybę išgyvenu savo jausmus: pykstu, nirštu, jaučiuosi bejėgė, suirzusi ir neįvertinta, net nuskriausta. Žiauriai sunku savo noru pamatyti save iš kvailos pusės. Labai teisingas laiko tarpas, skirtas pykčiui, nes jį ir pajaučiu, ir gerai, kad neužsibūnu. Keliaujame toliau. Klausimai skamba. Mažiau jaudina. Krūtinėje jaučiu lengvą vėją. Tariu žodžius. Nebegalvoju, kokie jie. Išgirstu savo atsakymus. Čia tik mano įsitikinimas. Be pagrindo! Jeigu galėčiau turbūt apsiverkčiau… Kodėl negaliu? Kodėl to nepadariau? Matyt, apsčiai turiu kitų kankinančių įsitikinimų.
Ryte labai aiškiai prisimenu save varginusią situaciją. Ima lengvas juokas. Protas sušlama netikėta linkme, bet… jo naratyvas beveik iš karto pats išgaruoja kaip pigių kvepalų tvaikas. Po paros sąmoningai grįžtu mintimis į sunkią situaciją – ima juokas. Viskas atrodo paprasta. Protas kužda: kas bus, kai tau tai įvyks realybėje. Pagalvoju. Ta situacija pasikartos. Tik dabar nėra jai aplinkybių. Parodau jam liežuvį – susitvarkysiu.
Visus jausmus taip grietai ir efektyviai man padėjo išgyventi Nomeda.