Sukaupiate mažai atliekų, bet mokate už daug? Taip ir mokėsite! Nusprendė, kad pereiti prie sąžiningos apskaitos… per anksti
Kėdainių rajono gyventojai ir toliau yra priversti permokėti už atliekų tvarkymą – nėra jokios galimybės mokėti mažiau net tiems, kurie atliekų sukaupia mažai. Nors kritika dėl nesąžiningos rinkliavos tvarkos skambėjo jau seniai, valdantieji toliau laikosi įsikibę savo pozicijų, nepaisydami raginimų permąstyti sprendimus. Šių metų kovo mėnesį rajono taryba nedidele balsų persvara priėmė naujuosius Kėdainių rajono savivaldybės vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą nuostatus. Pastarieji jau tada sulaukė nemažai kritikos, buvo raginama neskubėti, įsigilinti labiau – mat jau tada matyta, kad nuostatai nėra nei sąžiningi, nei skatina rūšiuoti. Visgi valdantieji tada nieko girdėti nenorėjo, o scenarijus ne kitoks ir praėjus pusei metų. Pasirodo, einama sena „gera vaga“ – jei siūlymą teikia ne valdantieji, pritarimo jam, panašu, galima ir nesitikėti. O kaip gi kitaip – neduokdie, politinius dividendus susirinks kitos frakcijos nariai. Dėl tokių eilinių politikavimų kėdainiečiai ir toliau negalės pasirinkti mažesnių, nei dabar turi, mišrių komunalinių atliekų konteinerių, nei bus kaip nors motyvuojami rūšiuoti atliekas.
Nuostatai kertasi su taisyklėmis
Viena problema yra ta, kad patvirtinti komunalinių atliekų nuostatai kertasi su Kėdainių rajono savivaldybės atliekų tvarkymo taisyklėmis, kurių vienas iš punktų nurodo, kad komunalinių atliekų turėtojai, pateikę motyvuotą ir pagristą paaiškinimą, turi teisę vieną kartą per metus pasikeisti komunalinių atliekų surinkimo konteinerį į tokio dydžio konteinerį, kuris atitinka realų susidarančių atliekų kiekį.
Tuo tarpu komunalinių atliekų nuostatai nurodo, kad individualiais 120 litrų talpos konteineriais gali naudotis tik 1 ar 2 asmenų namų ūkiai.
Realiai rinktis konteinerio dydį gali tik juridiniai asmenys – verslas, tuo tarpu fiziniai asmenys, kėdainiečiai, turi imti tokį konteinerį, kokį nurodo imti savivaldybės administracija. Pasirinkimo laisvės jie neturi.
„Kaip ir priimant nuostatus kovo mėnesį, taip ir dabar siūlome ištaisyti kai kur negerumus. Norime paskatinti gyventojus atsakingai rūšiuoti aiškiai parodant, kad tvarkingai rūšiuojantieji moka mažiau.
Reikia panaikinti teisės aktų prieštaravimus, kai nurodoma, kad fiziniai asmenys negali pasirinkti komunalinių atliekų konteinerio tūrio, nors kitur parašyta, kad kartą per metus gyventojas gali pasirinkti sau tinkamą konteinerio tūrį“, – sakė siūlymo autorė Lina Šlamienė.
Stebina keistas nenoras pritarti sprendimui tik dėl to, kad jį pateikė kažkuris ne daugumos atstovas.
L. Šlamienė
Mažesnio konteinerio net ir norėdamas negausi
Tiesa, jai replikavo savivaldybės administracijos direktorius Gintautas Muznikas sakydamas, esą konteinerių pakeisti ir dabar niekas netrukdo, vis dėlto net pačių tarybos narių gretose atsirado ne vienas realiai susidūręs su šios tvarkos spragomis.
Pasirodo, kad atsakingai rūšiuojantys žmonės yra priversti turėti ne tik didelės talpos mišrių komunalinių atliekų konteinerius, mokėti už jų išvežimą didelius pinigus, bet ir negali jų pasikeisti į mažesnius ir taip susimažinti išlaidų už atliekų išvežimą.
„Tikrai negalima pasikeisti konteinerio. Man 240 litrų konteineris per didelis, bet į 120 litrų keisti buvo griežtai draudžiama, nes šeimoje yra 4 asmenys. Ne tik negalima, bet ir uždrausta imti mažesnį konteinerį.
Turint didelį komunalinių atliekų konteinerį ir mokėti reikia daugiau, ir rūšiuoti niekaip neskatinat. Nesvarbu, kad suretintas konteinerio išvežimas – vietoje keturių kartų per mėnesį iki dviejų – tinkamai rūšiuojant aš to konteinerio neužpildau“, – savo asmenine patirtimi dalinosi Paulius Aukštikalnis.
Pasirodo, kad atsakingai rūšiuojantys žmonės yra priversti turėti ne tik didelės talpos mišrių komunalinių atliekų konteinerius, mokėti už jų išvežimą didelius pinigus, bet ir negali jų pasikeisti į mažesnius ir taip susimažinti išlaidų už atliekų išvežimą.
Aut. past.
„Sunkiai suvokiama, kaip fizinis asmuo negali pasikeisti konteinerio į mažesnį ir mažiau mokėti, bet tokia realybė.
Mes atstovaujame Kėdainių krašto gyventojams. Gaila, kad kai kam nekyla ranka ištaisyti sąžiningumo principo tarp juridinių ir fizinių asmenų“, – antrino ir Indrė Fiodorova.
„Jei galima pakeisti konteinerį, atitinkamai turi būti perskaičiuojama rinkliava, nes mokestis nustatomas pagal konteinerio dydį“, – sakė Kęstas Šlama.
Politikai bandė aiškinti užsispyrusiems valdantiesiems, kad siekiant paskatinti gyventojus rūšiuoti, sąmoninga ir logiška būtų leisti rinktis kuo mažesnius mišrių komunalinių atliekų konteinerius. Mat tinkamai išrūšiavus plastiką, kartoną, stiklą, o dabar jau – ir maisto atliekas, prikrauti mišrių atliekų konteinerį praktiškai nebėra iš ko.
Galimybė mokėti mažiau būtų puikus akstinas rūšiuoti, mat rūšiuojamų atliekų išvežimas gyventojams nieko nekainuoja.
Maža to, ir savivaldybė, surinkdama mažesnius mišrių atliekų kiekius, mokėtų mažiau už jų pridavimą.
Realiai rinktis konteinerio dydį gali tik juridiniai asmenys – verslas, tuo tarpu fiziniai asmenys, kėdainiečiai, turi imti tokį konteinerį, kokį nurodo imti savivaldybės administracija. Pasirinkimo laisvės jie neturi.
Aut. past.
Valdantieji sako, kad pokyčiams per anksti
Tačiau valdantieji į argumentus dėmesio kreipti nenorėjo. Nors ir teigė, esą siūlymas nėra blogas, jis, pasak jų, per ankstyvas.
„Nieko naujo nėra, mes kai tvirtinome naują tvarką, jau tada kalbėjome, kad tikrai reikės grįžti prie klausimo. Praėjus metams, susiskaičiavus finansinius rodiklius, pasižiūrėti atliekų surinkimo kiekius. Verslo įmonės jau gali naudotis tvarka, kad gali pasirinkti konteinerius, na o fizinių asmenų klausimas po metų galėtų būti svarstomas, jis dabar yra per anksti.
Sausio 3 dieną turėsime pilną vaizdą ir tada bus galima galvoti, ką darome. Dabar gaunasi per anksti. Ne blogai, bet per anksti“, – sakė Saulius Grinkevičius.
„Niekas iš principo neprieštarauja, tik manome, kad ankstyvas. Deja, yra taip. Pasibaigus metams susiskaičiuosim ir turėsim faktus“, – liberalui antrino ir meras Valentinas Tamulis.
Tuo tarpu Sandra Barzdienė teigė, kad esą individualių namų gyventojams mišrių komunalinių atliekų konteineriai dar per maži ir esą tai jie apkrauna daugiabučių namų kiemuose esančius bendro naudojimo konteinerius.
„Matau, kad bendro naudojimo konteineriai apkrauti, ant rūšiavimo konteinerių dažnai matau raudonus lipdukus, kas rodo, kad netinkamai surūšiuota ir jie nebūna ištuštinami.
Panašu, kad netelpa į asmeninius konteinerius atliekos ir jos vežamos į bendro naudojimo konteinerius“, – sakė ji.
Politikai bandė aiškinti užsispyrusiems valdantiesiems, kad siekiant paskatinti gyventojus rūšiuoti, sąmoninga ir logiška būtų leisti rinktis kuo mažesnius mišrių komunalinių atliekų konteinerius. Mat tinkamai išrūšiavus plastiką, kartoną, stiklą, o dabar jau – ir maisto atliekas, prikrauti mišrių atliekų konteinerį praktiškai nebėra iš ko.
Aut. past.
Kirto valdantiesiems: spekuliuojate ir patys netikite tuo, ką kalbate
K. Šlama, atsakydamas valdantiesiems, negailėjo griežtų žodžių ir jų kalbas vadino spekuliacijomis – jis akcentavo, kad negalima teigti, jog bendrojo naudojimo konteinerius apkrauna individualių namų gyventojai.
Maža to, akivaizdu, kad tvarka niekaip neskatina gyventojų rūšiuoti – ji skirta tiesiog surinkti reikiamą pinigų sumą. Tik kieno sąskaita tai daroma?
„Keliamas tikslas buvo ne kaip teisingai apmokestinti gyventojus, o kaip surinkti reikiamą pinigų kiekį.
Kieno tai sąskaita?
Tų gyventojų, kurie atsakingai rūšiuoja“, – įsitikinęs jis.
L. Šlamienė savo ruožtu teigė, kad jos pateiktas sprendimo projektas ne tik ne per ankstyvas, bet jau ir per vėlyvas. Toks pats buvo pateiktas ir kovo mėnesį, bet nei tada, nei dabar valdantieji nepanoro įsiklausyti į tai, ką sako jų frakcijai nepriklausantys politikai.
Turint didelį komunalinių atliekų konteinerį ir mokėti reikia daugiau, ir rūšiuoti niekaip neskatinat. Nesvarbu, kad suretintas konteinerio išvežimas – vietoje keturių kartų per mėnesį iki dviejų – tinkamai rūšiuojant aš to konteinerio neužpildau.
P. Aukštikalnis
„Žinau, kad patys netikite tuo, ką kalbat.
Šis sprendimas ne per ankstyvas, o šešiais mėnesiais per vėlyvas, nes jei nebūtų principo atmesti jį tada, kai teikiau, mes dabar turėtume pilnai veikiančią ir sąžiningą sistemą.
Mes puikiai žinome, kad nuostatų rengėjai buvo savivaldybės administracijos samdyta įmonė, tad yra normalu, kad jie vykdė ir atliepė savivaldybės užsakymą.
Stebina keistas nenoras pritarti sprendimui tik dėl to, kad jį pateikė kažkuris ne daugumos atstovas“, – reziumavo L. Šlamienė.
Deja, pritarimo sprendimas ir nesulaukė – jis buvo atmestas susilaikius arba nepritarus visiems valdančiųjų frakcijos nariams.
3 Komentarai
Perkantys kaip į šikną grabas pradės stuksenti.
Siūlau susirinkti prie savivaldybės ir apmėtyti šiukšlėmis, nes nėra jau kantrybės. Mokame tiek pat su tais, kurie turi net po kelis buitinius konteinerius, nes savivaldybės administracija nežino kas kiek ir kokių konteinerių turi.
Jei siuksliu bus per mazai,kas islaikys savivaldybiu dalbojobus???