Nekilnojamojo turto rinka atsigavo: metas spręsti būsto įsigijimo ir nuomos problemas

 Nekilnojamojo turto rinka atsigavo: metas spręsti būsto įsigijimo ir nuomos problemas

„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) rinka po dvejų metų sąstingio rodo atsigavimo ženklus. Augant gyventojų pajamoms ir stabilizuojantis būsto kainoms, Lietuvos banko (LB) vadovas Gediminas Šimkus ragina ne tik spręsti būsto įperkamumo klausimą, bet ir užtikrinti platesnį jo prieinamumą, įskaitant nuomos rinkos reguliavimą ir NT mokesčio reformą.

Būsto prieinamumas – ne tik kainos klausimas

Pasak G. Šimkaus, nors būsto kainos šiuo metu auga „sveiku tempu“, o perkamoji galia didėja, NT prieinamumas lieka didele problema.

„Ne visi nori ar gali įsigyti būstą kaip savo nuosavybę. Todėl būtina orientuotis ne tik į būsto įperkamumą, bet ir užtikrinti adekvačią nuomos rinkos pasiūlą“, – teigė LB vadovas.

G. Šimkus siūlo apsvarstyti ilgalaikių nuomos sutarčių skatinimą, nuomos rinkos skaidrinimą ir net kainų reguliavimą, ką jau taiko kai kurios užsienio valstybės.

Pasak G. Šimkaus, nors būsto kainos šiuo metu auga „sveiku tempu“, o perkamoji galia didėja, NT prieinamumas lieka didele problema.

Aut. past.

Perteklinė paklausa ir NT mokesčio reforma

Lietuvos bankas ragina grįžti prie NT mokesčio reformos. G. Šimkus siūlo plėsti mokesčio bazę ir taikyti progresinius tarifus.

„Tinkamai sudėliotas NT mokestis galėtų mažinti perteklinę būsto paklausą, kuri dažnai kyla dėl investicinių pirkimų, ir subalansuoti rinką“, – sakė jis.

LB siūlo remtis esama NT mokesčio sistema, tačiau nuleisti apmokestinimo ribą ir įvesti „laiptelius“, kurie leistų skirtingai apmokestinti skirtingas nekilnojamojo turto vertes.

Renovacijos tempai – per lėti

G. Šimkus pabrėžia, kad dabartiniai renovacijos tempai yra nepakankami.

„Per 30 metų renovuota tik 10 proc. senųjų daugiabučių. Esant dabartiniam tempui, renovacijai prireiks 200 metų“, – perspėjo jis.

LB vadovas ragina spartinti renovaciją ir stiprinti gyventojų pasitikėjimą šiuo procesu, nes finansavimo lėšų trūkumo nėra.

G. Šimkus siūlo apsvarstyti ilgalaikių nuomos sutarčių skatinimą, nuomos rinkos skaidrinimą ir net kainų reguliavimą, ką jau taiko kai kurios užsienio valstybės.

Aut. past.

Komandinė būsto strategija

Pasak LB vadovo, Lietuva stokoja aiškios būsto prieinamumo strategijos. Jis ragina institucijas ir politikus bendradarbiauti kuriant ilgalaikę strategiją, kurioje dėmesys būtų skiriamas tiek nuomos rinkai, tiek būsto įsigijimui.

„Turime ieškoti kompleksinių sprendimų, kurie būtų naudingi visiems gyventojams, nepriklausomai nuo jų pasirinkimo – nuomotis ar pirkti“, – teigė G. Šimkus.

NT rinka po atsigavimo: ką daryti toliau?

Lietuvos NT rinka demonstruoja atsigavimo ženklus: šiuo metu Vilniuje yra apie 5 tūkst. laisvų butų pirminėje rinkoje, dar 4 tūkst. – antrinėje rinkoje ir 2 tūkst. – nuomai. Tai rodo, kad rinkos aktyvumas auga, tačiau kyla klausimas, ar ši pasiūla atitinka gyventojų poreikius.

LB teigia, kad dabartinė situacija rinkoje yra palanki imtis ilgai lauktų reformų, kurios galėtų pagerinti būsto prieinamumą ir sumažinti socialinę atskirtį. Ar bus priimti reikalingi sprendimai, priklausys nuo politinio apsisprendimo artimiausiu metu.

1 Komentaras

  • Rinka toli gražu neatsigavo, palūkanos vis dar aukštos, o ir karas toli gražu nepasibaiges. Euro zonoje pranašaujamas sąstingis. Vokietijos ekonomika griūna, gamyklos iškeliamos į kinija, darbo vietų mažėja. Vėl nt brokerių užsakytas straipsnis pirkit, nes nespėsit. Pasikliaukit galva, o ne emocijomis. NT ne kojinės

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content