Švęsdami rudens darbų pabaigtuves meironiškiečiai duoklę atidavė daržo ponui – svogūnui

 Švęsdami rudens darbų pabaigtuves meironiškiečiai duoklę atidavė daržo ponui – svogūnui

Organizatorių nuotr.

Jau keturioliktus metus iš eilės rugsėjo mėnesį Krakių kultūros centro Meironiškių skyriuje švenčiama Mykolinių šventė, kuri kasmet pritraukia nemažą būrį dalyvių ir žiūrovų iš visos Lietuvos. Šiemet baigiamoji projekto dalis – tradicinė ,,Mykolinių kapelmošiaus“ šventė, subūrė geriausius armonininkus ir liaudies kapelas iš viso Kėdainių krašto, taip skatinant ir populiarinant armonikierių ir liaudies kapelų muziką bei siekiant ją išsaugoti ir perduoti jaunajai kartai.

Kasmet vis pasirenkama kita rudens darbų pabaigtuvių šventės tema. Štai prieš porą metų visos projekto veiklos sukosi aplink daržo karalienę bulvę, pernai prisiminėme lietuviško sodo karalių  obuolį, na, o šiemet duoklę atidavėme daržo ponui – svogūnui. Įgyvendinant projektą veiklų netrūko ir mažiems, ir dideliems.

Edukacinė popietė vaikams ir jaunimui

Viena iš pirmųjų projekto veiklų – edukacinė popietė vaikams ir jaunimui „Nuo Cibulinio iki Mykolinių“, kuri vyko meironiškiečių Algimanto ir Genutės Kriaučiūnų sodyboje. Genutė – etninės kultūros gyvųjų tradicijų puoselėjimo entuziastė mūsų krašte, vaikams ir jaunimui surengusi ne vieną tokią edukaciją savo namuose.

Užsiėmimo metu vietos vaikai susipažino su svogūno nauda žmogaus sveikatai, su lietuvių liaudies papročiais, patarlėmis. Sodybos šeimininkė papasakojo, kad svogūnus reikia sodinti per Stanislovo vardines, senovės lietuvių ta diena Cibuliniu dar vadinama. Svarbiausia sodinti svogūnus reikia su gera nuotaika, kad jie nebūtų labai aštraus skonio ir „pikti“.

Labiausiai visiems dalyviams patikęs užsiėmimas – svogūnų pynimas. Genutė parodė keletą senovinių svogūnų pynimo būdų, kuriuos vaikai greitai perprato ir patys nupynė puikiausias jų kasas.

Aut. past.

Na, o labiausiai visiems dalyviams patikęs užsiėmimas – svogūnų pynimas. Genutė parodė keletą senovinių svogūnų pynimo būdų, kuriuos vaikai greitai perprato ir patys nupynė puikiausias jų kasas.

Vyko pas Žemaitijos krašto gyvųjų tradicijų puoselėtoją

Kita veikla – žemaitiško kulinarinio paveldo kastinio ir cibulynės gaminimo edukacija. Projekto dalyviai vyko pas Žemaitijos krašto gyvųjų tradicijų puoselėtoją, tautinio paveldo meistrą Petrą Bieliauską, gyvenantį Jonavos rajone, Ragožių kaime, kurio šeimoje kastinį suka jau penktoji karta.

Petras svečius pasitinka ir bendrauja gimta žemaitiška tarme ir besukdamas kastinį pasakoja šmaikščias savo gyvenimo istorijas. Vėliau visi vaišinami ką tik išsuktu kastiniu su karštomis bulvėmis ir kanapių spirgine. Petro žmona Jolanta gamina cibulynę bei kepa įvairiausius ir gardžiausius varškės sūrius, kurių paragauti gali visi šios edukacijos dalyviai. Toks Žemaitijos krašto skonių ir kultūros derinys nepaliko nė vieno abejingo.

Norėdami daugiau sužinoti apie Mykolinių papročius ir tradicijas, pasikvietėme žinomą Kelmės krašto etnologą, vaidilą Valdą Rutkūną, kuris Krakių kultūros centre vedė paskaitą ir papasakojo, kaip buvo švenčiamos rudens darbų pabaigtuvės ne tik mūsų krašte, bet ir kituose Lietuvos etnografiniuose regionuose.

Etnologo Valdo Rutkūno paskaita./Organizatorių nuotr.

Rugsėjo 21 dieną jau keturioliktą kartą Meironiškiuose šventėme Mykolinių šventę, kuri šiemet nustebino ypač gausiu būriu dalyvių ir žiūrovų. Šventėje netrūko puikios nuotaikos, geros liaudiškos muzikos, kurią visiems susirinkusiems dovanojo šaunūs Kėdainių krašto armonininkai: Algimantas Kriaučiūnas (Meironiškiai), Robertas Dubinka (Krakės), Edmondas Blėdžis (Ažytėnai), Sigitas Urba (Ažytėnai), Janina Dirdienė (Pelėdnagiai), Aloyzas Junčys (Pelėdnagiai).

Taip pat ir liaudies kapelos: Pelėdnagių bendruomenės centro liaudiškos muzikos kapela „Ašarėna“ vad. Gitana Adomavičienė, Ažytėnų kaimo kapela vad. Edmondas Blėdis, Kėdainių kultūros centro Surviliškio skyriaus kolektyvai- liaudiškos muzikos kapela „Liepupis“ vad. Nijolė Dilkienė ir Albinas Počiulpas bei humoro grupė „Bobų Radijas“ vad. Erlenda Turskienė, Meironiškių kaimo kapela „Kaimynai“ vad. Algimantas Kriaučiūnas; Į Mykolinių kapelmošių atvyko ir Kėdainių rajono savivaldybės meras Valentinas Tamulis su pilnu krepšiu gardžių lauktuvių – saldžių kepinių grybukų. Šventės organizatoriai neliko skolingi ir padovanojo merui dailę svogūnų pynę.

Dalyvius vaišino Krakių šeimininkės

Neatsiejama Mykolinių kapelmošiaus šventės dalis – šeimininkių sueituvių dalyvių vaišės, kuriose šeimininkės dalyvauja iš visos Krakių seniūnijos. Kadangi šiemet pirmu smuiku visose veiklose grojo svogūnas, tai ir vaišės buvo „Cibulinės“. Pirštelius buvo galima apsilaižyti iš skanumo ir nesigėrėti šeimininkių išmone buvo neįmanoma.

Žemaitiška cibulynė su karštomis bulvėmis ir kepintomis kanapių sėklomis, silkė su svogūnų pagardu, svogūnų pyragas, svogūnų žiedai tešloje, pikantiški sumuštinukai su svogūnų užtepėle, kaimiški lašinukai su namine duona ir svogūnais, perlinių kruopų ir žirnių košė su miško grybų ir svogūnu padažu. Dėkojame šeimininkių sueituvių dalyvėms: Genovaitei Kriaučiūnienei, Vitai Zakrauskienei, Laimutei Rumšienei, Dalijai Gaučienei, Jūratei Mitkuvienei, Irenai Milerienei, Almonei Šilkaitytei. O kur dar Romualdo ir Irenos Gailių šeimos projekto „Šiaudų sodas sodelis 2“ dalyvių kūrybiniai darbai bei Kėdainių krašto tautodailininkės Albinos Mackevičienės karpiniai, kurie labai puošė ir traukė kiekvieno atėjusio į šventę akį savo gražumu.

Dėkoja organizatoriams ir rėmėjams

Nuoširdų ačiū tariame renginio organizatoriams – Krakių kultūros centro Meironiškių skyriui ir Krakių kultūros centrui, rėmėjams – Krakių bendruomenės centrui, Pajieslio bendruomenės centrui, Plinkaigalio bendruomenės centrui, kavinei „Puodynė. Už pagalbą ruošiantis šventei dėkojame Angelei Krikščiukaitienei, Jūratei Mitkuvienei, Genovaitei Kriaučiūnienei, Salomėjai Butienei, Birutei Pelakauskienei.

Rudens darbų pabaigtuvių šventė – Mykolinės – yra tęstinio Kėdainių rajono savivaldybės administracijos finansuojamo kultūros projekto dalis. Šiuo projektu siekiama didinti kultūros paslaugų prieinamumą, įtraukiant gyventojus į aktyvią kultūrinę ir kūrybinę veiklą, skatinančią etninės kultūros gyvųjų tradicijų puoselėjimą ir išsaugojimą mūsų krašte, teikiant pirmenybę vietos tradicijoms, susijusiomis su rudens darbų pabaigtuvėmis – Mykolinėmis.

Renginį finansavo Kėdainių rajono savivaldybės administracija pagal kultūros projektą „Rudens darbų pabaigtuvių šventė – Mykolinės“.  

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video