RRT įspėja: siunčiamos melagingą informaciją skleidžiančios SMS
BNS inf.
Šią savaitę gyventojai turėtų neprarasti budrumo ir kritiškai vertinti gaunamas SMS iš nepažįstamų numerių. Pastebima tendencija, kai siunčiamos melagingo ir klaidinančio turinio žinutės, informuoja Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT).
„Iki šiol didžiausia problema buvo žinutės, kuriomis siekiama gauti vartotojų prisijungimo duomenis ar pasisavinti pinigus – paspaudžiant atsiųstą nuorodą. Deja, šiuo metu pagausėjo ir tokių žinučių, kuriose tendencingai skleidžiama negatyvi informacija. Pavyzdžiui, siunčiamos žinutės policijos vardu apie sustiprintą saugumo režimą šalyje dėl galimų riaušių. Gyventojams primename, kad Lietuvos policija masinių žinučių nesiunčia, o oficialią informaciją galite rasti institucijų interneto svetainėse“, – teigia Rima Aukštuolytė, RRT komunikacijos vadovė.
Dalis gyventojų jau galėjo sulaukti žinučių ir apie galimą interneto paslaugų atjungimą ar kvietimą į masinius susibūrimus.
„Gavus bet kokią tokio pobūdžio žinutę svarbiausia nepanikuoti, vertinti informaciją kritiškai ir pasitikrinti ją oficialiuose šaltiniuose, pavyzdžiui, įsijungti bet kurį visuomeninio transliuotojo kanalą, kitus žiniasklaidos kanalus. Jeigu sulaukėte žinučių iš institucijų, patikrinkite jų socialinius tinklus, interneto svetaines ar paskambinkite pasitikrinti oficialioje svetainėje nurodytais informacijos numeriais“, – pataria RRT atstovė.
Gyventojų taip pat prašoma apie gaunamas melagienas informuoti Lietuvos policiją. Mobiliojo ryšio operatoriai, iš atsakingų institucijų gavę informaciją apie sukčiavimo atvejus ar kitus saugumo incidentus, susijusius su trumpųjų žinučių siuntimu, privalo nutraukti tokių trumpųjų žinučių persiuntimą.
RRT primena, kad nuo liepos 1 d. mobiliojo ryšio operatoriai privalo persiųsti tik tokias vardines trumpąsias žinutes, kurios atitinka siuntėjų nurodytus identifikacinius požymius. Tai – viena iš priemonių, kurias pasiūlė RRT, siekdama pažaboti sukčiavimų elektroninėje erdvėje skaičių. Tokiu būdu reikšmingai sumažinamos sukčių galimybės apsimesti Lietuvos valstybės institucijomis, bankais, pašto kurjeriais ir kitais populiariais paslaugų teikėjais, kurie dažnai vartotojams siunčia informaciją pasitelkdami SMS.
Be to, nuo birželio 15 dienos interneto paslaugų tiekėjai yra įpareigoti blokuoti prieigą prie žalingų interneto resursų, kurių registrą sudaro Nacionalinio kibernetinio saugumo centras. Šiuo metu vienas populiariausių SMS sukčiavimo būdų yra vardinė SMS žinutė, kurioje yra suklastotas siuntėjas, ir raginimas atidaryti SMS žinutėje nuorodą ir prisijungti prie toje nuorodoje nurodyto tinklapio.
1 Komentaras
Rusai gudresni už musiškius „kibernetikos“Musiškiai tik perspėja,o jie „nulaužia“ir siuntinėjo.