Meilės laukia ir mažos širdelės
Kėdainių pagalbos šeimai centro inf.
Kol Valentino dieną kasdienybės rutina skendo raudonų širdelių jūroje, o įsimylėjėliai stengėsi kuo išradingiau nustebinti vienas kitą, Kėdainių pagalbos šeimai centro Globos centro komanda į meilės šventę kvietė pažvelgti kitaip. Vasario 14-ąją kūrybingas įstaigos kolektyvas, bendradarbiaudamas su Kėdainių rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnais, miesto centre surengė akciją „Širdis globoja širdį“ ir dalijo praeiviams lankstukus bei ženklelius, skleidžiančius jautrią žinią – kol mūsų širdys džiaugiasi šeimos artumo ir bendrystės šiluma, visai šalia yra mažų, vienišų širdučių, išganingai laukiančių savo globėjų.
Kviečia atverti širdį
„Valentino dieną rengdami akciją „Širdis globoja širdį“ norime atkreipti kėdainiečių dėmesį į mūsų įstaigos veiklą ir pagrindinį siekį – kad kiekvienas be tėvų globos likęs vaikas rastų šeimą, kuri jam padėtų užaugti, – sakė Kėdainių pagalbos šeimai centro direktorė Sandra Sagatienė. – Šio renginio tikslas – viešinti globą šeimoje, pakviesti kraštiečius tapti globėjais.“
Tądien patraukti praeivių dėmesį, užmegzti pokalbį ir skleisti savąją žinią Globos centro komandai sekėsi puikiai. Labai simboliškai meilės dieną kėdainiečių akis viliojo virš ryškiai raudono įstaigos tarnybinio automobilio pakibęs vėjyje šokantis tokių pat raudonų balionų debesis.
Akcijos „Širdis globoja širdį“ sumanytojoms iš peties talkino ir policijos pareigūnų bičiulis šunelis Amsius. Išvydę jį, vaikai iškart bėgo bičiuliautis, o mažųjų tėveliai tuo metu rado progą dėmesingai pasikalbėti su Globos centro darbuotojomis.
Bendraujant betarpiškai dalintis globos idėja, paliesti kito žmogaus širdį ir pasėti jo sieloje kilnios minties grūdą išties lengviau. Lieka tikėtis, kad po šios akcijos, nevaikiškų sunkumų prislėgtiems jauniesiems kraštiečiams savo širdyje ir namuose vietos atras ne viena supratinga bei atjaučianti šeima.
Tendencija pozityvi
S. Sagatienė pasidalija šviesia tendencija – vaikų, kuriems reikia globos, skaičius, nors ir nedideliais žingsneliais, tačiau mažėja.
„Šiandien mūsų bendruomeniniai globos namai yra labai maži, – džiaugiasi pašnekovė. – Turime tik keturis bendruomeninius globos namus, kur šiuo metu auga 16 vaikų. Jeigu viskas toliau taip plėtosis, Globos centro paslaugos plėsis, stiprės pagalba šeimai, bus kuo mažiau iš šeimų paimtų vaikų, tai mes tikimės, kad bendruomeninių globos namų reikės vis mažiau.“
Kėdainių pagalbos šeimai centro direktorė prisimena, jog paskutiniais mūsų miesto vaikų globos namų veiklos metais įstaigoje gyveno 21 vaikas.
„Toks skaičius buvo prieš mums išeinant į paskutinius bendruomeninius globos namus 2022 metais. Vis tik anksčiau vaikų globos namuose stabiliai būdavo 60–62 vaikai. Atsiradus Globos centrui, vaikų pradėjo mažėti. Vieni tiesiog užaugo, naujų vaikų į bendruomeninius globos namus nebeateina, o jei ateina, tai labai retai. Esame įsitikinę, kad tai yra didelis Globos centro specialistų indėlis ieškant globėjų.“
Sunkiausia šeimą rasti paaugliams
Vis tik kilniaširdžių žmonių, kuriems būtų artima globos idėja, vis dar trūksta. Vienas didžiausių Globos centro specialistų sunkumų – rasti paaugliams savo namus bei širdį atverti norinčią šeimą.
„Mažesniems vaikams rasti globėjus lengviau, kebliau – paaugliams, – iššūkiais dalijasi S. Sagatienė. – Kai iš savo šeimos paimamas paauglys, o jei dar jis turi negalią, elgesio problemų, tada globėjui labai sudėtinga priimti vaiką su jo skausminga gyvenimo patirtimi. Tai suprantama. Neatsiradus globėjų, galutine tokio vaiko stotele lieka bendruomeniniai globos namai.
Džiugu, jog kėdainiečių, kurie pasiryžta globoti paauglius, vis tik yra. Turime tokių globėjų, kurie į savo šeimas priėmė paauglius net ir su labai sudėtingomis patirtimis, juos užaugino ir toliau šiems vaikams padeda gyvenime. Globėjai, mūsų centre gaudami profesionalią pagalbą, tikrai gali kalnus nuversti.“
Pagalba globėjams visada šalia
Skleisdama žinią apie globos stebuklą ir ypatingą kelią pasirinkusių jautrios sielos žmonių kasdienybę, Kėdainių pagalbos šeimai centro Globos centro komanda atkreipia dėmesį, jog globėjais tapę kraštiečiai niekada nelieka vieni – jie skubiai gauna visokeriopą įstaigos pagalbą.
„Globos centre dirba kompetentinga, kilus bet kokiam globos iššūkiui padėti visada pasirengusi komanda: globos koordinatoriai, atestuoti tarnybos asmenys – GIMK specialistai, psichologai – visi jie globėjui padeda jo globos procese nuo pat pirmos dienos, – drąsindama pabrėžia S. Sagatienė. – Lygiai taip pat pagalbos sulaukia ir mūsų budintys globotojai. Jų šiuo metu turime šešis. Budintys globotojai į savo šeimą vaikus priima priežiūrai, o oficialus globėjas yra Globos centras.
Nuo tada, kai šie vaikai būna paimti iš šeimos, jie nė vienos dienos negyvena bendruomeniniuose globos namuose ar Globos centre – jie iškart patenka į budinčio globotojo šeimą – šeimos aplinką. Turime labai daug gerų pavyzdžių, kai anksčiau be tinkamos priežiūros, geranoriškos suaugusiojo paramos augę vaikai globėjų šeimose pasijutę saugiai psichologiškai sustiprėja, nurimsta ir į gyvenimą ima žvelgti kur kas džiaugsmingiau. Būna, kad vaikai grįžta pas biologinius tėvus, o būna, kad ir negrįžta. Tai priklauso nuo pačių tėvų noro ir dedamų pastangų susigrąžinti vaikus, pakeisti savo ydingą kasdienybę.“
Norite globoti? Užsukite pokalbio
Jeigu viduje sukirbėjo noras padėti augti be tėvų globos likusiam vaikui, Kėdainių pagalbos šeimai centro komanda visada laukia Jūsų – užsukite tiesiog nuoširdžiai pasikalbėti.
„Pirmiausia širdyje turite suprasti, kad tikrai susidursite su sunkumais ir bus nelengva, bet svarbiausia atvirai atsakyti sau: ar aš išties noriu padėti tam vaikui užaugti, suteikti jam reikiamus įgūdžius, auginti šį vaiką su visomis jo patirtimis neteisdamas, nesmerkdamas nei paties vaiko, nei jo šeimos, nes gyvenime atsitinka visko, – skirti dėmesio giliems apmąstymams paragina S. Sagatienė. – Atsakykite sau, ar gebėsite rūpintis, priimti tą vaiką su visa jo galbūt neigiama gyvenimiška patirtimi, su elgesio problemomis, ar susigyvensite su tuo, kad visuomenė gali atstumti ne tik Jūsų globojamą vaiką, bet ir Jus patį.
Globėjas pirmiausia turi gebėti atliepti vaiko poreikius, o šių vaikas gali turėti įvairiausių: jis gali turėti negalią, traumuojančių patirčių, gali bėgti iš namų, vogti, užsisklęsti ir nepriimti jokios pagalbos.
Jei noras globoti išliko tvirtas, tada kviečiame ateiti į mūsų Globos centrą (Vydūno g. 6, Kėdainiai) ir tiesiog pasikalbėti. Taip pat čia įstaigos specialistai Jums suteiks išsamią konsultaciją, ką daryti toliau, kur kreiptis, kur pateikti prašymą. Vėliau laukia Globėjų ir įtėvių mokymai, kurių metu tiek pats globėju tapti norintis žmogus, tiek specialistai įvertina jo galimybes globoti. Nėra taip, kad vaikus globoti pradeda tam nepasiruošę žmonės.“
Taigi nors globėjų kelias nėra lengvas, bet jų dėmesio, atsidavimo bei palaikymo tarsi oro reikia į atšiaurias gyvenimo audras patekusiems vaikams. Širdžiai skirta globoti širdį. Atsiliepkime į šį meilės šauksmą.