Seimas nusprendė: „Lifosai“ bus galima paskirti laikinąjį administratorių
Eglė KUKTIENĖ
Besitęsiant Rusijos sukeltam karui Ukrainoje, sankcijos šalies agresorės politikams ir verslininkams tik stiprinamos ir plečiamos. Tam, kad Lietuvoje veikiančios, sąsajų su Rusijos oligarchais turinčios įmonės ir toliau galėtų veikti, Vyriausybė Seimui pateikė įstatymo „Dėl Lietuvos Respublikos ekonominių ir kitų tarptautinių sankcijų įgyvendinimo“ pakeitimo projektą. Ketvirtadienį jam Seimas pritarė kone vienbalsiai – susilaikė tik vienas parlamentaras, visi kiti balsavo už.
Skirs Finansų ministerija
Laikinąjį įmonės administratorių paskirtų Finansų ministerija metams, tačiau ne ilgiau, nei būtų taikomos sankcijos. Išimtiniais atvejais laikinasis administratorius galėtų dirbti ir ilgiau, nei vienerius metus.
Laikinasis administratorius turės imtis visų galimų veiksmų, kuriais sieks užtikrinti, kad būtų laikomasi įgyvendinamų tarptautinių sankcijų. Jei tai būtina, laikinasis administratorius turės teisę atidaryti depozitines sąskaitas, kurios būtų naudojamos juridinio asmens veiklos tęstinumui užtikrinti. Iš šiose depozitinėse sąskaitose esančių lėšų draudžiama vykdyti juridinio asmens dalyvių, kurių atžvilgiu Lietuvos Respublikoje įgyvendinamos tarptautinės sankcijos, turtinius reikalavimus.
Laikinuoju administratoriumi gali būti paskirtas tiek fizinis, tiek juridinis asmuo.
Dar per pavasarį
Kėdainietis parlamentaras Viktoras Fiodorovas sako, kad priėmus įstatymo pakeitimus ir parengus visus reikalingus poįstatyminius aktus, „Lifosai“ laikinasis administratorius galėtų būti paskirtas jau gegužės mėnesį.
„Įstatyme numatyta, kad balandžio 30 diena yra tas terminas, kada Vyriausybė turi sutvarkyti visus poįstatyminius aktus. Nuo gegužės 1-osios visos procedūros galėtų užsisukti. Žinoma, bus laukimo laikotarpis, nes Užsienio reikalų ministerija pirmiausia turi kreiptis į Finansų ministeriją, tada vyksta atranka laikinojo administratoriaus.
Tačiau tikėtina, kad per pavasarį visa tai galėtų būti padaryta. Pakankamai greitai visi šie reikalai sukasi“, – kalbėjo V. Fiodorovas.
Ir kitoms
„Seime esame aktualizavę šią problemą ne tik kaip vienos įmonės klausimą, bet kaip labai svarbų visos Kėdainių ekonomikos klausimą. Tūkstantis darbuotojų Kėdainiams – labai didelis skaičius, – tęsė kraštietis parlamentaras. Jis pridūrė, kad tai, kad pokyčiai, vykstantys šiuo metu, tarsi išbandomi ant „Lifosos“ kailio, sukurs teigiamą precedentą ir kitoms į sankcijų gniaužtus papuolusioms įmonėms. – Tokių įmonių, kaip „Lifosa“, Lietuvoje yra ne viena. Su „Lifosa“ eksperimentuojama, eksperimentas vyksta, precedentas kuriamas. Pasirinktas švelniausias įmanomas variantas, nes nacionalizavimo idėja jau atmesta – manau, valstybė nelabai žinotų, ką daryti su tokia įmone. Na, o sankcijas panaikinus, viskas grįžtų į senas vėžes. Šis mechanizmas leis įmonei veikti ir tai yra svarbiausia“.
Dėl Lietuvoje taikomų ES finansinių sankcijų, susijusių su Rusija ir Baltarusija, bendra įšaldytų lėšų suma dabar siekia apie 22 mln. eurų.