Aukštų kompetencijų akušerės tinkamos tik darbui procedūriniame?
Kokias paslaugas vietos ligoninėje gaus kėdainietės?
Eglė KUKTIENĖ
Naujoji sveikatos reforma skaudžiai per kišenę kirs ne tik Kėdainiuose nebegalėsiančioms gimdyti moterims ar toms, kurioms vietoje galėtų būti atliekamos rimtos ginekologinės operacijos, bet ir atleidimo iš darbo lapelius ar pasiūlymus dirbti kituose skyriuose jau gavusiems medikams. Pasirodo, kai kurios ilgus metus dirbusios akušerės, sukaupusios didelę tokio darbo patirtį ir turinčios itin aukštas kompetencijas, netrukus bus tinkamos dirbti tik procedūriniame kabinete. Kai kurios iš jų visai nesidžiaugia siūlymu likusius darbo metus praleisti imant kraujo tyrimus. Susidurta ir su kita problema – į Priėmimo skyrių nesutiko eiti nei vienas Akušerijos-ginekologijos skyriaus medikas, tad Priėmimas dirbs be akušerio.
Nebeliks dalies gydytojų
Šiuo metu Akušerijos-ginekologijos skyriuje dirba 25 medikų komanda. Po gegužės pirmosios ji stipriai sumažės – dalis gydytojų, kurie atvykdavo į budėjimus, Kėdainiuose nebedirbs visai.
Gydytojai, kurie dirbo ir skyriuje, ir Konsultacijų poliklinikoje, lieka ir išsaugo tuos pačius darbo krūvius, kaip ir iki šiol: tai V. Černius, S. Barilienė, I. Bokočė, A. Pocevičienė.
Bendrosios praktikos slaugytojos lieka dirbti ligoninės skyriuose. Akušerės gavo pasiūlymus dirbti Priėmimo skyriuje arba procedūriniame kabinete.
Kėdainių ligoninės direktorė Edita Vaškevičienė neslepia, kad dalis personalo dar svarsto gautuosius pasiūlymus dirbti kituose skyriuose.
„Rinkos aikštės“ žiniomis, ilgus metus dirbusios akušerės, sukaupusios didelę tokio darbo patirtį ir turinčios itin aukštas kompetencijas, visai nesidžiaugia siūlymu likusius darbo metus praleisti imant kraujo tyrimus.
„Gydytojų ginekologų Priėmimo skyriuje visą parą nebus, todėl jei atvyks pacientė su galima ginekologine problema, ji bus nukreipta į kitą ligoninę. Planavome Priėmimo skyriuje turėti budintį akušerį, bet esantys darbuotojai neišreiškia noro dirbti Priėmimo skyriuje.
Jei po gegužės 1 dienos atvyks pacientė nakties metu dėl ginekologinių problemų, ji išvyks į kitą gydymo įstaigą, nes stacionaro paslaugų nebelieka“, – sakė ligoninės vadovė.
Ką tai reiškia eilinei kėdainietei?
Ogi tai, kad atvykus su pilvo skausmais ar gausiu kraujavimu, esant galimai ginekologinei problemai, ji bus išsiųsta į kito miesto ligoninę, nes gauti pagalbos Kėdainiuose negalės.
Kadangi nebelieka akušerių-ginekologų budėjimų, Priėmimo skyriuje budinčio chirurgo net nebus kam pakonsultuoti, tad kilus net menkiausiai abejonei dėl ūmios moters būklės kilmės, ji bus vežama į kito miesto ligoninę.
Tuo tarpu jei toje ligoninėje paaiškės, kad moters ūmios būklės kilmė visai ne ginekologinė, nepaisant to, kad ją galėtų operuoti ir gydyti Kėdainiuose, niekas jos atgal neveš. Išvežta į kito miesto ligoninę moteris joje ir liks. Toje ligoninėje nuguls ir už moters gydymą iš Ligonių kasų skiriami pinigai.
Planinės paslaugos liks
Tačiau ne visos žinios neramina – naujame dienos stacionaro skyriuje ir toliau bus galima atlikti planines dienos chirurgijos operacijas tokias kaip laparaskopija, abrazija, biopsija ir pan. Tai tokios operacijos, po kurių praėjus kelioms valandoms moteris išleidžiama namo.
Kadangi stacionaro paslaugų nebelieka, skyriuje nebus galima atlikti skubių, neplaninių operacijų bei po operacijos laikyti pacientės per naktį.
„Rinkos aikštės“ žiniomis, bus siekiama užtikrinti, kad skyriuje būtų išlaikomas pilnas gydytojo akušerio-ginekologo etatas – kitaip tariant moterims mediko priežiūra turėtų būti užtikrinta visomis savaitės dienomis.
Vis dėlto ligoninės direktorė teigia, kad didžiųjų operacijų ir iki šiol buvo atliekama itin nedaug, tad tai, kad galimybės jų atlikti nebeliks, neturėtų gąsdinti.
„Akušerijos-ginekologijos skyrius atlieka ir dabar dienos chirurgines operacijas. Didžiųjų operacijų atlikome per praėjusius metus tik 29, tai reiškia, kad kitos pacientės buvo išsiųstos operuotis į kitą gydymo įstaigą arba tiesiog tokio poreikio nebuvo.
Visos planinės dienos chirurgijos paslaugos lieka kaip ir iki šiol, nebelieka tik galimybės gimdyti.
Visos pacientės, atvykusios dienos metu, gaus medicininę pagalbą pagal gydytojo ir įstaigos kompetenciją teikti paslaugas“, – ramino E. Vaškevičienė.
Su greitosiomis
Gimdyvių vežimui į ligoninę bus pasitelkti greitosios medicinos pagalbos automobiliai. Ketinama išplėsti jų tinklą, tačiau tai nebus taip jau greitai.
Kaip sakė sveikatos apsaugos ministro patarėja Kristina Auruškevičienė, kol kas pavėžėjimo modelis yra dar tik kuriamas.
„Modelį sukurti turime tikslą iki 2023 metų vidurio. Kol kas dar neturime atsakymo kaip tiksliai bus, bet svarstome šiuo metu kelias alternatyvas, remiamės kitų šalių praktika. Esame jau SAM biudžete suplanavę 9 mln. eurų šiam tikslui – finansuoti pavėžėjimo paslaugas, kol pilnai modelis pradės funkcionuoti“, – teigė ji.
„Jei pacientė vyks gimdyti į Kėdainių ligoninę su greitąja, ji iškart bus nukreipta į kitą ligoninę.
Jei taip atsitiktų, kad pacientė ateitų ar atvažiuotų pati, budintys gydytojai įvertins situaciją ir nukreips į kitą gydymo įstaigą su greitąja arba su atlydėjusiu asmeniu“, – sakė ir Kėdainių ligoninės direktorė.
Tiesa, nemažai klausimų kyla dėl pirmakarčių gimdyvių, kurios neretai iki tikrojo gimdymo pradžios ligoninėje spėja apsilankyti ir ne po kartą.
Tad arba pirmakartė prieš vykdama į Kauną turės būti visiškai tikra, kad jau tikrai gimdo (kas yra iš tiesų sunkiai įmanoma), arba nusiteikti, kad nuvykus į kito miesto ligoninę po apžiūros jai bus liepta… grįžti namo.
Kėdainių rajono savivaldybė savo ruožtu tikina, kad greitosios kursuoja dažnai, tad ir parvežti skausmus kenčiančią, bet dar negimdančią moterį namo tikrai galės.
„Greitosios iš Kėdainių į Kauną važiuoja gana dažnai, tad dėl grįžimo neturėtų būti problemų.
Kėdainių rajone gimdyvių niekas nepamirš ir jos naudosis ta pačia jau teikiama ir veikiančia pavėžėjimo paslauga. Kaip išaiškina SAM, gimdyvės pasieks gimdymo namus greitosios medicinos pagalbos automobiliais arba važiuos pačios taip, kaip važiavo iki šiol, pasirinkusioms gimdyti ne Kėdainiuose, o dažniausiai Kaune“, – teigiama savivaldybės atsakyme.
Pavėžėjimas – socialiai jautrioms grupėms
Kėdainių rajono savivaldybėje veikia ir socialinio pavėžėjimo paslauga, tiesa, ji skirta ne gimdyvėms ir ne su ginekologinėmis problemomis į kito miesto ligoninę išvežtoms moterims, nebent jos neturi pakankamų pajamų važiuoti visuomeniniu transportu.
„Kėdainių rajono savivaldybėje yra teikiama transporto organizavimo paslauga. Ši paslauga, teikiama pagal poreikius asmenims, kurie dėl negalios, ligos ar senatvės turi judėjimo problemų ir dėl to ar dėl nepakankamų pajamų negali naudotis visuomeniniu ar individualiu transportu.
Transporto organizavimo paslauga apima ir pagal individualius asmens poreikius teikiamą pagalbą, palydint asmenį iš jo namų iki transporto priemonės ir iš jos iki tikslo objekto ir atgal.
Tam rajono savivaldybė 2021 metams buvo skyrusi 69,6 tūkst. eurų. 2022 metais numatyta 76,4 tūkst. eurų.
Pagal dabartinį pavėžėjimo paslaugų poreikį, kuris apima visą Kėdainių rajoną, paslaugų neturėti išaugti vien tik dėl to, kad atsiras gimdyvių, kurias reikės parsivežti. Kuo daugiau mūsų rajono gyventojams socialinių paslaugų reiks, tuo labiau mes jas ir plėsime, tam, kad užtikrintumėme kiekvienam asmeniui paslaugų prieinamumą pagal poreikį.
Be to, Kėdainiuose planuojamas bendradarbiavimas su „Socialiniu taksi“. Jo paslaugomis galės naudotis ir gimdyvės“, – teigiama savivaldybės atsakyme.
13 Komentarai
Problema sukėlė dabar, o sprendimą ras kitąmet! Šiemet moterytes negimdykit, nesiekia, nes išveš ir paliks. Ir dar nežinia į kokio kito miesto ligoninė! Direktorę pagerintą Bynas pasisodino.
Daili sesute. O dar ta lova salia. O del bynotaidirektore ksip visada rinkosi pagal sypsena ir krutines dydi.
Bynas parinko daraktorę pagal save. dabar jinai ikviduos skyrius? Nu ką, negimdysim Kėdainiuose.. Padėsim kitiem rajonam klestėt.
Ar girdejot, kad pries Lifosos uzdaryma bus protestas? Ant lauzo degins popierinius koncervatorius, lynevas kartuves atves valdziai. Ot duosim pizdy. Tamuli raitok rankoves, darysim tvarka vyriskai seniuk
O lynevas prie ko?
Jam reklamos reikia, jis juk visada demesio nori
Sviekinu Rinkos aikštę, tikrai daug įdomių naujienų pas jus, o Mugė užkišta kažkokiais bendrais pranešimais, apie Kėdainius nieko. Šūdas ta Mugė. Pasistengė Lieponė pirmą mėnesį ir dabar vėl apsileido stipriai. Neturi normalių darbuotojų.
Asta, net nera ka lygint, atsiverti Rinka ir Muge ir supranti, kad kaip diena ir naktis skiriasi. Rinkoje matosi visas rajono ir miesto gyvenimas, o Mugeje kazkokios Lietuvos naujienos, kuriu internete pilna. Niekam neidomios. Tikejausi kazko is Muges, bet nusivyliau. Kiek suprantu jie popierini laokrasti naikina, stiprins pozicijas internete, nu bet viena tas pavadinimas nu Muge, nu lekstas, kaimietiskas.
Nežinojau, kad dar vienas laikraštis Kdn yra. Mačiau parduotuvėje yra ta Mugė. Reiks nusipirkti paskaitinėti, kad tiek daug apie ją čia rašote.
Labai gaila, kad nauja ligonines direktore taip atmestinai i viska žiūri. Tai lai pasamdo iš kauno specialistus budėjimui priemimo skyriuje, jei iš mūsiškių niekas nesutinka eiti.. o dabar, nesutinka tai ir nereikia? Apsurdas. Geda tokiai direktoriai!! GEDA
Nu ka Valentinai, apsiplauk jajičkas ir eisi man piketuot už Lifosą. Ir čia turėsi piketuot prie Sejoninę, o ne kartu su ja blevyzgot. Parodyk, kieno tu pusėje, parodyk, kad esi vyras!!!
Vilija teisingai rašo. Čia ne su Sejoninie glebėsčiuotis Tamuliui. Kad pusių anas neskiria tai jau visi mato.
Dėkokit beraščiai konservatorių valdžiai už tokias reformas ir ponui buhalteriui Dulkiui, prie ko čia meras, atmatos jūs neraliuoti.