Premjerei abejojant „Lifosos“ ateitimi bendrovė teigia galinti išsiversti be Rusijos

 Premjerei abejojant „Lifosos“ ateitimi bendrovė teigia galinti išsiversti be Rusijos

„Rinkos aikštės“ archyvo/Giedrės Minelgaitės/BNS Luko Balandžio nuotr.

BNS inf.

Premjerei Ingridai Šimonytei suabejojus Kėdainių fosforo trąšų gamybos bendrovės „Lifosa“ perspektyvomis toliau veikti, nes ji esą neišsivers be rusiškų žaliavų, bendrovės atstovai sako, kad ji gali veikti ir be jų – didžiąją dalį žaliavų ji importuoja iš kitų rinkų. 

„Lifosos“ atstovas teigia, kad iš Rusijos iki šiol buvo perkama nedidelė dalis žaliavų, būtinų pagrindinei produkcijai – fosforo trąšoms gaminti.

„Dauguma, apie 60 proc. fosfatinių žaliavų, bendrovei tiekiama iš Pietų Afrikos Respublikos, Senegalo, Alžyro, Maroko. Pagrindinės sieros tiekėjos yra Kazachstanas ir Uzbekija. Visas reikiamas kalkių kiekis pristatomas iš Lenkijos ir Čekijos, hidroksido – iš Ispanijos, o karbamidą „Lifosa“ įsigyja iš bendrovės „Achema“, – BNS sakė bendrovės viešųjų ryšių specialistas Nauris Vilkevičius.

„Vienintelė žaliava, kuri iki šiol buvo tiekiama tik iš Rusijos, buvo amoniakas“, – pridūrė jis. 

Anot jo, bendrovė yra pasiruošusi tęsti veiklą be žaliavų iš Rusijos ir apsirūpinti jomis iš kitų šalių. 

„Kol nėra pritaikyta infrastruktūra atsigabenti amoniako per Silamejės ir Ventspilio uostus, atsiradus galimybei, visą jo kiekį esame pasirengę įsigyti iš „Achemos“. Taigi, „Lifosa“ yra pasirengusi tęsti veiklą ir apsirūpinti visomis reikalingomis žaliavomis iš Europos Sąjungos valstybių bei kitų trečiųjų šalių“, – sakė bendrovės atstovas.

2020 metais „Lifosa“ žaliavas pirko iš Rusijos fosfatų kasybos bendrovės „Kovdorskij Gok“, „NAK Azot“, gaminančios amoniaką, azotą ir mineralines trąšas, bei chemijos pramonės produktų gamintojos „Novomoskovskij chlor“, taip pat iš su Kėdainių įmonės akcininke susijusios Šveicarijos „EuroChem trading“ – bendra pirkimų iš Rusijos kompanijų vertė viršijo 45 mln. eurų, o iš Šveicarijos bendrovės – 6,9 mln. eurų, rašoma 2020 metų įmonės veiklos ataskaitoje. 

I. Šimonytė antradienį sakė „Lifosos“ perspektyvomis toliau veikti abejoja ne tik dėl sankcijų šiam asmeniui, bet ir dėl rusiškų žaliavų tiekimo.

„Mano žiniomis, ten yra ne tik klausimų, susijusių su akcininku (Rusijos oligarchu A. Melničenka – BNS), kuris yra sankcionuojamų asmenų sąraše, bet taip pat ir su žaliavomis. Tai yra klaidinga įsivaizduoti, kad valstybei nacionalizavus įmonę, ji kažkokiu būdu turės kitas sąlygas veikti, ypatingai jeigu jos žaliavų šaltinis yra Rusijos Federacijoje“, – Seime antradienį žurnalistams sakė I. Šimonytė. 

Bendrovės sąskaitos įšaldytos praėjusį ketvirtadienį, ES paskelbus sankcijas netiesioginiam „Lifosos“ savininkui Rusijos oligarchui Andrejui Melničenkai.

Įmonė praėjusį ketvirtadienį kreipėsi į užsienio reikalų ministrą Gabrielių Landsbergį ir prašė leisti vykdyti būtinus piniginius pervedimus, išaiškinti, kaip ji galėtų vykdyti finansines operacijas. Ministerija BNS pranešė laukianti konkrečių duomenų, kiek lėšų reikia įmonei išmokėti atlyginimus.

„Ministerija ir kitos institucijos palaiko nuolatinį ryšį su „Lifosos“ lėšas įšaldžiusiais bankais. Situacija nuolat keičiasi, šiuo metu iš bendrovės laukiama sukonkretintų duomenų dėl atlyginimams reikalingų lėšų“, – teigiama URM atsakyme BNS. 

„Lifosos“ atstovas N. Vilkevičius sako, kad galimybė atšaldyti lėšas sąskaitose yra.

„Europos Tarybos reglamentas numato, kad valstybės kompetentingos institucijos gali leisti nutraukti tam tikrų lėšų arba ekonominių išteklių įšaldymą ir sudaryti sąlygas šiais ištekliais naudotis. Tikimės, kad sprendimai, leisiantys bendrovei funkcionuoti, bus priimti artimiausiu metu“, – BNS sakė jis.

Pirmadienį „Lifosa“ pranešė, kad negali vykdyti įsipareigojimų, ji kreipėsi į valstybės institucijas prašydama padėti užtikrinti jos veiklos tęstinumą. Bendrovės generalinis direktorius Rimantas Proscevičius nurodė, kad valstybės pagalba šiuo metu yra gyvybiškai svarbi.

100 proc. „Lifosos“ akcijų priklauso Šveicarijoje registruotai „EuroChem Group“, kurios 90 proc. priklauso A. Melničenkos valdomai Kipro įmonei „AIM Capital“.

„EuroChem Group“ kovo 10 dieną pranešė, kad A. Melničenka nuo kovo 9 dienos atsistatydino iš jos direktorių valdybos, jis taip pat nebėra pagrindinis grupės naudos gavėjas. Tačiau kaip konkrečiai tai padaryta, nepranešama.

6 Komentarai

  • Pasirikiu Premjere

  • tai panašu, kad sako teisybę. O šlama ką dar veikia Lifosoj? Už nieko darymą jau pinigų kitur negaus.

  • O tai Šlama su Šlamiene jau nebekoncervatoriai, jau rusus palaiko, pasirodė kas yra kas- šlykštu. Ko Nijolė netaria žodžio, gera lesyklėlė buvo jai pačiai ir vaistininkui.

  • Tik jinai nepasakė, kad rusiškos žaliavos chemiškai yra pačios švariausios.
    Taip, galima ir iš Afrikos atsivežti, bet jos bus toksiškos.
    Pilsi tokias į žemę, po to keliaus į organizmą, toliau neaiškios ligos.
    Na, tiesiog rojus!

  • […] atstovas sako, kad įmonei galima būtų padaryti išimtį ir „atšildyti“ dalį pinigų, kad „Lifosa“ išmokėtų atlyginimus, mokesčius, atsiskaitytų už komunalines paslaugas, tačiau kartu […]

  • Ko pavydi anonime Slamai, jei su savo invalidumo pazyma, trumpa viena koja, esi tinkamas dirbti tik padienius darbus, uz kontrobandiniu baltarusisku cigarecciu pokeli, ir MASKOVSKAJOS degtines buteli ?:D K o toks drasus esi neuzauga rasydamas komentarus, pasislepes po anonimu, sudauzytu vaikisku snukeliu ?:D

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content