KULTŪRA

Naujai suremontuotoje sinagogoje atlikus vidaus įrengimo darbus bus įkurtos papildomos edukacinės Dailės mokyklos erdvės.  / Algimanto Barzdžiaus nuotr.
  • KULTŪRA
  • Trečioji miesto sinagoga ruošiasi tapti nauja kultūrine erdve

Trečioji miesto sinagoga ruošiasi tapti nauja kultūrine erdve

www.rinkosaikste.lt ir Kėdainių rajono savivaldybės inf. - 10:32 Lapkričio 13d. 2019

Jau netrukus bus baigtas kapitalinis pastato išorės remontas ir sutvarkyta sinagogos, esančios Smilgos gatvėje, aplinka. Turtingo XIX amžiaus Kėdainių žydo siuvėjo Iljos Vilnerio iniciatyva bei lėšomis pastatyta sinagoga yra viena iš trijų sinagogų komplekso, statyta vėliausiai. Naujai suremontuotoje sinagogoje atlikus vidaus įrengimo darbus, kurie tęsis kitais metais, bus įkurtos papildomos edukacinės Dailės mokyklos erdvės.

Tvarko už ES pinigus

Vystant neformaliojo švietimo infrastruktūrą senamiesčio sinagogos pastatui rekonstruoti skirta daugiau kaip 320 tūkst. eurų iš Europos Sąjungos fondų ir Kėdainių rajono savivaldybės biudžeto. Smilgos gatvės sinagogos išorės remonto ir aplinkos sutvarkymo darbus atliko UAB „Tarda“. Liko tik įrengti sinagogos vidų, kad dar vienu pastatu galėtų pradėti naudotis Dailės mokykla. 2019–2021 metų Kėdainių rajono savivaldybės strateginiame veiklos plane 2020 metais vidaus sinagogos sutvarkymo darbams suplanuota 380 tūkst. eurų iš savivaldybės biudžeto. Bus ieškoma ir kitų finansavimo šaltinių.

Autentiškumą išsaugojusiame pastate vidus bus suskirstytas į technines kūrybos ir meno erdves, kuriose bus galima užsiimti įvairiomis veiklomis. Dailės mokyklos mokytojai turės geresnes darbo sąlygas. Sinagogoje planuojama vykdyti ir įgyvendinti kūrybines veiklas bei iniciatyvas. Tuo tikslu joje bus formuojamos skirtingoms veikloms ir edukacijoms pritaikytos erdvės. Dar 2014 metais Kėdainių rajono savivaldybė su Lietuvos žydų bendruomene pasirašė sinagogos pastato panaudos sutartį 50 metų. Bendruomenė pastatu galės naudotis iki pat 2064-ųjų metų.

Autentiškumą išsaugojusiame pastate vidus bus suskirstytas į technines kūrybos ir meno erdves, kuriose bus galima užsiimti įvairiomis veiklomis.  Aut. past.

Bus daugiau užsiėmimų

Dirbtuvėse mokiniai galės išbandyti skirtingus grafikos spaudos būdus: nuo giliaspaudės iki iškiliaspaudės ir nuo plokščiaspaudės iki trafaretinės. Įsikurs odos apdorojimo ir meno kūriniams kurti pritaikytos dirbtuvės. Atskira erdvė numatyta tekstilės darbų kūrimui. O mokiniai, kurie gilinasi į fotografiją ir vaizdo meną, turės sąlygas išbandyti senąsias nuotraukų gaminimo technologijas ar šiuolaikinėmis kompiuterinėmis programomis redaguoti vaizdus, kurti filmus.

Kėdainiuose – 3 sinagogos

Senosios Rinkos aikštėje atnaujintos ir veikiančios dvi žydų sinagogos yra vienos iš lankomiausių miesto traukos objektų. Jų erdvės pritaikytos kultūrinei, edukacinei, mokymosi veikloms. Mažojoje žiemos sinagogoje, kuri atnaujinta 2002-aisiais, veikia Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūris centras. Šalia esančioje vasaros sinagogoje nuo 2004-ųjų metų yra įsikūrusi Dailės mokykla. Šiek tiek atokiau nuo jų esančioje sinagogoje jau nuo 2020 metų pabaigos galėtų vykti užsiėmimai. Istorinio sinagogų komplekso trečioji sinagoga, dabar grąžinus autentišką vaizdą, pretenduoja tapti nauja erdve bendruomenei.

Projektas „Kėdainių Sinagogos (Smilgos g. 5A, Kėdainiai) kompleksiškas sutvarkymas, pritaikant kultūrinėms bei kitoms reikmėms“ pradėtas įgyvendinti 2017 metais.

2014−2020 m. Europos Sąjungos finansavimo laikotarpiu Kėdainių rajono savivaldybėje buvo suplanuota apie 60 projektų, kurių vertė iš viso siekia apie 40 mln. Eur. Iš jų Europos Sąjungos parama sudaro ~ 30 mln. Eur.

2 Skaityti komentarus / komentuoti

Komentuoti

Naujienų portalo www.rinkosaikste.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau rodo komentaro autoriaus IP adresą ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus redakcija.ra@gmail.com. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Skelbdami savo nuomonę, jūs sutinkate su taisyklėmis.
Griežtai draudžiama www.rinkosaikste.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.rinkosaikste.lt kaip šaltinį.

SKELBIMAI

touched by digitouch!