KULTŪRA

  • KULTŪRA
  • Kviečia į konferenciją „Mikalojaus Daukšos POSTILEI 420“

Kviečia į konferenciją „Mikalojaus Daukšos POSTILEI 420“

www.rinkosaikste.lt ir Kėdainių rajono savivaldybės inf. - 16:31 Spalio 03d. 2019

Kėdainių r. sav. Mikalojaus Daukšos viešoji biblioteka ir Lietuvių kalbos draugijos Kėdainių Mikalojaus Daukšos skyrius spalio 11 d. bibliotekos Vaikų ir jaunimo skyriuje (Didžiosios Rinkos a. 4) organizuoja konferenciją, skirtą mūsų krašto šviesuoliui Mikalojui Daukšai ir jo POSTILEI, kuriai šiemet 420 metų!

Konferencija

15.30−16.00 val. − „Ekslibris Mikalojaus Daukšos „Postilei“ parodos atidarymas. Liaudies dainas dainuos Laima Žilytė. M. Daukšos „Postilės“ ištraukas skaitys Juozo Tumo-Vaižganto ir knygnešių muziejaus Ustronėje muziejininkas Audrius Daukša. Kava.

Pranešimai

16.00−16.45 val. − „Mikalojus Daukša kaip dvasininkas“, Liudas Jovaiša, humanitarinių mokslų daktaras, Vilniaus universiteto docentas, Lietuvių katalikų mokslo akademijos akademikas, „Bažnyčios istorijos studijų“ vyr. redaktorius

16.45−17.30 val. − „Naujas dokumentas apie Mikalojų Daukšą“, Jonas Drungila, Lietuvos istorijos instituto humanitarinių mokslų daktaras, archeografas

17.30−18.00 val. − „Kėdainių krašto vardynas: Daukša, Daukšiai“, Rytas Tamašauskas, Lietuvių kalbos draugijos Kėdainių Mikalojaus Daukšos skyriaus pirmininko pavaduotojas

Maloniai kviečiame!

Mikalojus Daukša yra žymiausias Renesanso epochos lietuvių rašytojas. Jis gimė apie 1527-1538m. Babėnuose, (tarp Kėdainių ir Dotnuvos), senoje bajorų šeimoje. Spėjama, kad studijavo kuriame nors iš Vakarų Europos universitetų, nes buvo plataus humanistinio išsilavinimo. Nuo 1570 m. klebonavo Krakėse, 1572m. buvo paskirtas Žemaičių kanauninku ir persikėlė į Varnius, bet ir toliau liko Krakių klebonu. Varniuose artimai bendravo su vyskupu M.Giedraičiu, kanauninku istoriku M.Strijkovskiu. 1580m., būdamas kanauninkas ir Krakių klebonas, paskirtas dar ir Kražių koplyčios altarista. 1585-1592m. Žemaičių vyskupijos oficiolas, faktiškasis jos valdytojas. 1592 m. vietoj Krakių gavo valdyti Betygalos parapiją. Mirus vyskupui M.Giedraičiui,1609-1610m. Žemaičių vyskupijos vyskupijos administratorius. Mirė Varniuose 1613 m.

M. Daukša išleido pirmąsias lietuviškas knygas Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje. Jis buvo kontrreformacijos veikėjas, katalikybės propaguotojas. Lietuviškas katalikiškas knygas rengė savo globėjo vyskupo M.Giedraičio pavedimu ir lėšomis. Iš lenkų kalbos M.Daukša išvertė J.Ledesmos katekizmą („Katekizmas, arba mokslas, kiekvienam krikščioniui privalus"), kuris buvo išleistas Vilniuje 1595 m. Tai pirmoji iki mūsų laikų išlikusi lietuviška knyga, išspausdinta Lietuvoje.

Žymiausias M. Daukšos darbas yra J.Vujeko pamokslų rinkinio vertimas į lietuvių kalbą, išleistas Vilniuje 1599 m. antrašte „Postila katolicka, tai esti išguldymas evangelijų kiekvienos nedėlios ir šventės per visus metus”. Šis vertimas - svarbiausias senosios lietuvių raštijos paminklas, o - „Prakalba į malonųjį Skaitytoją" iki šiol nepralenkto grožio himnas lietuvių kalbai, gimtosios kalbos meilės pradžiamokslis kiekvienai lietuvių kartai. https://bit.ly/2p0xrc1

1 Skaityti komentarus / komentuoti

Komentuoti

Naujienų portalo www.rinkosaikste.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau rodo komentaro autoriaus IP adresą ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus redakcija.ra@gmail.com. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Skelbdami savo nuomonę, jūs sutinkate su taisyklėmis.
Griežtai draudžiama www.rinkosaikste.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.rinkosaikste.lt kaip šaltinį.

SKELBIMAI

touched by digitouch!