Švietimo reforma mokyklų vadovus paliko nežinomybėje

 Švietimo reforma mokyklų vadovus paliko nežinomybėje

Kadencijų sistema švietimo įstaigų vadovams, etatinis apmokėjimas už darbą – pedagogams. Šios naujovės Kėdainių rajone sujaukė įprastinį mokymo įstaigų darbo ritmą. Pasitraukti iš užimamų pareigų jau pareiškė trijų įstaigų vadovai, kiti stebisi, kad iki šiol nėra parengti teisės aktai, todėl apie būsimus pasikeitimus negali informuoti kolektyvo, perrašyti darbo sutarčių.

Pareigas palieka trys direktoriai

Įsigaliojusios Švietimo įstatymo pataisos, kurių tikslas – švietimo įstaigų vadovams įvesti penkerių metų kadencijas, depolitizuoti jų skyrimą bei didesnį dėmesį skirti atskaitomybei prieš bendruomenę, tarp pedagogų kelia nemažai diskusijų. Kaip ir vykstant kiekvienai reformai, esama ir nuogąstavimų dėl ateities, ir abejonių pokyčių nauda. Švietimo įstaigų vadovai tikina, kad juos labiausiai neramina ne įvesta kadencijų sistema, bet iki galo Vyriausybės lygiu neišspręstos teisinės problemos.

„Kadencijos pradėtos skaičiuoti nuo sausio 1 dienos, su kiekvienu vadovu yra sudaryta nauja, terminuota darbo sutartis. Jų terminas priklauso nuo to, kiek metų jie išdirbo iki šio laiko“, – sakė Kėdainių rajono savivaldybės Švietimo ir kultūros skyriaus vedėjas Julius Lukoševičius.

Įvesta kadencijų sistema Kėdainių rajone tiesiogiai palietė visų 29 švietimo bei ugdymo įstaigų vadovus. Kokia ateitis jų laukia?

J. Lukoševičius pripažino – pasikeitus darbo sąlygoms trys vadovai nesutiko dirbti, jie iš pareigų bus atleisti dar šiais metais.

„2019, 2020, 2021 – bus atleidžiami visi kiti vadovai, skelbsime naujus konkursus. Noriu pasakyti, kad jie taip pat galės juose dalyvauti. Įstatymai neriboja įstaigų vadovų kadencijų skaičiaus, taip pat nedraudžia dalyvauti toje pačioje ar kitoje mokykloje (rengiamuose konkursuose – red.)“, – „Rinkos aikštei“ sakė J. Lukoševičius.

Sprendimą pasitraukti nulėmė ir finansinė nauda

Savivaldybės atstovas nesutiko atskleisti, kurių įstaigų vadovai pareiškė norą pasitraukti iš pareigų. Visgi ši informacija netrukus taps vieša – jau birželio mėnesį rajono savivaldybės Tarybai bus teikiami sprendimų projektai dėl trijų direktorių atleidimo iš užimamų pareigų ir laikinųjų vadovų paskyrimo.

„Gavęs pranešimą, jog bus keičiamos darbo sąlygos – kiekvienas apsisprendė. Pensinis amžius taip pat vienas iš veiksnių. Be to, kai iš darbo išeinama dirbant pagal neterminuotą darbo sutartį gaunama daugiau kompensacijų. Tiems vadovams, kurie dirba pagal terminuotą darbo sutartį ir bus atleidžiami 2019 ar 2020–2021 metais, Darbo kodeksas ženkliai sumažino išmokas“, – apie švietimo įstaigų vadovų motyvus pasitraukti iš užimamų pareigų kalbėjo J. Lukoševičius.

Tačiau net ir pasitraukus iš mokyklų vadovų posto buvusiems direktoriams niekas nedraus ir toliau dirbti pedagoginio darbo ar tapti naujųjų vadovų pavaduotojais.

„Pasikeitimai bus kardinalūs – prognozuoju, kad didžiojoje dalyje įstaigų per trejus metus vadovai pasikeis. Keičiasi ir konkursų komisijų sudėtis, nušalinti politikai, politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojai. Į komisiją galės patekti po vieną savivaldybės bei Švietimo ir mokslo ministerijos atstovą, o kiti nariai atstovaus pačiai įstaigai ir jos socialiniams partneriams“, – apie naujoves kalbėjo J. Lukoševičius.

Rugsėjo 1-oji – su laikinaisiais direktoriais

Regis, ši pertvarka mažiausiai palies trumpai, iki 5 metų, dirbančius įstaigų vadovus. O tokių Kėdainių rajone yra 7, su jais sudarytos terminuotos darbo sutartys penkeriems metams.

Tiems vadovams, kuriems iki pensinio amžiaus yra likę mažiau nei 5 metai, jaudintis dėl savo ateities nereikia. Įsigaliojus Švietimo įstatymo pataisoms, jiems automatiškai pratęsiama terminuota darbo sutartis dar 5 metams.

„Tose įstaigose, kuriose artimiausiu metu numatomi konkursai vadovo vietai užimti, žmonės jau domisi galimybe juose dalyvauti. Tačiau taip paprastai pateikti paraišką nepakaks, teks vykti į Mokyklų vertinimo agentūrą ir parsivežti kompetenciją liudijančią pažymą. Kaip sakoma, šventos vietos ilgai tuščios nebūna“, – šmaikštavo rajono savivaldybės Švietimo ir kultūros skyriaus vedėjas.

Planuojama, kad konkursai užimti trijų įstaigų vadovų vietą bus paskelbti po birželio pabaigoje vyksiančio rajono savivaldybės Tarybos posėdžio, kuriame bus atsisveikinta su pasitraukiančiais direktoriais.

„Konkursai vyks rudenį–spalio, lapkričio mėnesiais. Iki to laiko, įstaigoms vadovaus Tarybos paskirti laikinieji vadovai“, – kalbėjo J. Lukoševičius.

Jaunimui – sunku įsigyjant būstą

Ką ir kaip pakeis nauja, terminuotų darbo sutarčių sistema vadovams, ar ji atvers galimybes į vadovaujančias pareigas pretenduoti perspektyviam jaunimui?

[quote author=“V. Liutkienė“]O kaip jaunam žmogui įsigyti būstą, jeigu bankai jau dabar atsisako pagal terminuotas darbo sutartis dirbantiems žmonėms suteikti paskolas?[/quote]

Kėdainių šviesiosios gimnazijos direktorė Violeta Liutkienė tikino – ji už kadencijų sistemos įvedimą, tačiau šioje reformoje įžvelgianti ir atsirasiančius tam tikrus, ko gero, iš anksto nenumatytus suvaržymus. Kalbėdama apie švietimo įstaigų vadovams keliamus reikalavimus bei terminuotas darbo sutartis V. Liutkienė tai pavadino savotišku genocidu, gilinančiu takoskyrą tarp pedagogų ir vadovų. Pasak pedagogės, terminuota, penkerių metų darbo sutartis neabejotinai taps kliuviniu gauti banko kreditą. Pašnekovės vertinimu, ši aplinkybė taps rimtu kliuviniu jauniems specialistams siekti vadovaujančių pareigų.

„Jaunimui ypač svarbu turėti stogą virš galvos. O kaip jaunam žmogui įsigyti būstą, jeigu bankai jau dabar atsisako pagal terminuotas darbo sutartis dirbantiems žmonėms suteikti paskolas? Manau, kad esant tokiai situacijai švietimo įstaigos vadovo pozicija gali tapti ne itin patrauklia, pedagogai mieliau rinksis dirbti mokytojais nei už sąlyginai nedidelį priedą – pretenduoti į vadovo vietą“, – kalbėjo V. Liutkienė.

Direktorė pateikė konkrečius pavyzdžius – jos vadovaujamoje gimnazijoje 1,5 etato dirbantys pedagogai uždirba daugiau nei vadovė.

„Koks skirtumas, kad Kėdainiuose būstai pigesni, pagal terminuotą darbo sutartį dirbantis jaunas žmogus paskolos vis vien negaus“, – prognozavo V. Liutkienė.

Direktoriai palikti nežinomybėje

Kėdainių „Ryto“ progimnazijos direktorius Albinas Stankevičius tikino, jog dėl iki šiol tinkamai nesutvarkytos įstatyminės bazės švietimo įstaigų vadovai pateko į gana keblią padėtį.

Po Švietimo įstatymo reformos atsirado tokių naujovių, kaip etatinis apmokėjimas už darbą pedagogams. Apie pasikeitusias darbo sąlygas privalu laiku informuoti darbuotojus, pateikti jiems naujas darbo sutartis. Tačiau dėl to, jog iki šiol dar nesama patvirtintos teisinės bazės – nėra aišku kaip ir ką daryti.

A. Stankevičius minėjo, kad laikas nenumaldomai bėga, o birželio viduryje mokytojai išeis atostogų. Pagal Darbo kodekso reikalavimus, apie pasikeitusias darbo sąlygas darbuotojus būtina informuoti iš anksto, o jeigu to dėl vėluojančių teisės aktų laiku nepavyks padaryti – atsakingu liks ne kas kitas, o švietimo įstaigos vadovas. „Ryto“ progimnazijos direktorius prognozavo, kad ypač daug rūpesčių kiltų prasidėjus teisiniams ginčams.

Permainos brendo jau seniai

Švietimo įstatymo pataisas inicijavusi Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė minėjo, kad pokyčiai būtini dėl vis labiau ryškėjančio ugdymo kokybės netolygumo, mokyklų segregacijos, švietimo įstaigų valdymo problemų. Teikti pataisas paskatino ne pirmus metus išsakomos ekspertų pastabos, kad Lietuva turi susirūpinti dėl mokymo kokybės, nes pagal mokinių pasiekimus tarp 28 Europos Sąjungos valstybių užima tik 21 vietą, o vadovų vaidmuo, gerinant kokybę, yra labai svarbus.

Nuo metų pradžios įsigaliojusiose įstatymo pataisose nustatyta, kad švietimo įstaigos vadovas, laimėjęs viešą konkursą, galės eiti šias pareigas penkerių metų kadenciją. Jai pasibaigus vadovas bus atleidžiamas, išskyrus tuos atvejus, kai dalyvaus viešame konkurse tos pačios švietimo įstaigos vadovo pareigoms eiti ir, jį laimėjęs, bus paskirtas naujai kadencijai. Ekspertai vadovų kaitą viešajame sektoriuje laiko teigiamu veiksniu, leidžiančiu mažinti korupcijos pasireiškimo tikimybę.

Dukart sulaukus neigiamo įvertinimo – atleidimas

Nuo šiol vadovų atranka maksimaliai depolitizuota – į atrankos komisijų, mokyklų tarybų sudėtį nebus įtraukiami valstybės politikai. Taip bus sudarytos prielaidos nepriklausomam ir skaidriam vadovavimui, o vadovų pareigas eis stipriausi ir nepriekaištingai reputacijai keliamus reikalavimus atitinkantys švietimo lyderiai. Vadovų vertinimas nuo šiol bus orientuotas į veiklos pažangą ir rezultatą. Kasmet mokyklos taryba priims sprendimą dėl vadovo metinės veiklos ataskaitos, o rezultatai bus ne tik pristatomi mokyklos bendruomenei, bet ir skelbiami viešai.

Dvejus metus iš eilės nepatenkinamai įvertintas švietimo įstaigos vadovas bus atleidžiamas iš pareigų. Be to, įtvirtinta galimybė vadovo atžvilgiu pradėti tarnybinį patikrinimą, ir, nustačius šiurkštų darbo pareigų pažeidimą, atleisti jį iš einamų pareigų.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video