Užsimojo jau net ir vaistines palikti be vaistininkų

 Užsimojo jau net ir vaistines palikti be vaistininkų

Seime valdantieji bando prastumti Farmacijos įstatymo pataisas, kuriose numatoma, kad kai kuriose vaistinėse vaistininkas galėtų ir nedirbti – užtektų vaistininko padėjėjo, kuris, jei reikėtų, su vaistininku tartųsi telefonu./BNS Juliaus Kalinsko nuotr.

Seime valdantieji bando prastumti Farmacijos įstatymo pataisas, kuriose numatoma, kad kai kuriose vaistinėse vaistininkas galėtų ir nedirbti – užtektų vaistininko padėjėjo, kuris, jei reikėtų, su vaistininku tartųsi telefonu. Opozicija yra pasibaisėjusi tokiais valdančiųjų ketinimais, itin skeptiškai juos vertina ir Vaistinių darbuotojų profesinė sąjunga. Už įstatymo pataisų kai kurie regi išlaidas norinčius susimažinti ir dar didesnius pelnus susižerti vaistinių savininkus, o kad dėl to nukentėtų gyventojai – mažai kam berūpi.

Yra ir pritariančių pataisoms

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas ir kiti valdantieji inicijavo Farmacijos įstatymo pataisas, kurios leistų didelį darbo stažą turintiems vaistininkų padėjėjams mažose vaistinėse dirbti vieniems, o jiems, jei reikėtų, nuotoliniu būdu padėtų vaistininkas.

Pasak A. Matulo, nuo liepos 1 dienos įsigaliojant reikalavimui farmakotechnikams dirbti vaistinėse tik kartu su vaistininku, 135 vaistinės Lietuvos regionuose nebegalės tęsti veiklos. Kaip pažymi politikas, mažų miestelių vaistinės neturės galimybės įdarbinti vaistininkų dėl mažų apyvartų ir darbuotojų trūkumo. Tad, jo teigimu, toks sprendimas tik padėtų regionų vaistinėms.

Lietuvos farmacijos darbuotojų profesinė sąjunga, vienijanti vaistininkus ir farmakotechnikus, pasiūlymams taip pat pritaria.

Kėdainių vicemeras Paulius Aukštikalnis, kuris pagal išsilavinimą yra farmacininkas, taip pat neslepia skepsio, o labiausiai dėl to, kad reforma, kaip jau tampa įprasta, vykdoma bus pacientų, sergančiųjų sąskaita.

„Nepriėmus Farmacijos įstatymo pataisų, kartu su farmakotechnikais, kurie turi 20 ar daugiau metų darbo patirtį, turės visą dieną dirbti vaistininkas. Todėl tai gali sugriauti dabar veikiančią sistemą, regionuose užsidarys per 170 vaistinių dėl vaistininkų trūkumo“, – sakė šios profesinės sąjungos pirmininkė Lina Ganatauskienė.

Mato kyšančias verslo ausis

Tuo tarpu Vaistinių darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Žydrūnas Mineikis neslepia skepsio ir sako, kad paprastai vaistininkas vaistinėje privalo būti, o situacijų Europos Sąjungos šalyse, kai vaistinės dirba be vaistininko, yra itin mažai.

„Ir iš kur toks didelis noras Lietuvą padaryti vienintele Europos Sąjungos šalimi, kurioje farmakotechnikai dirbtų vaistininko darbą? Ar tik nebus čia pasislėpę vaistinių tinklų motyvai turėti pigią darbo jėgą?

Susidaro įspūdis, kad Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas savaip įsivaizduoja pareigą atstovauti teisėtiems Lietuvos žmonių interesams ir tai, kad Lietuva yra Europos Sąjungos narė. Visose Europos Sąjungos šalių vaistinėse nuolatos dirba vaistininkas ir farmacinė veikla negali būti vykdoma be vaistininko darbo vietoje“, – komentuoja Ž. Mineikis.

Tos reformos vedami sparčiai einame link vaistinių, kaip mažų kioskelių, kuriose žmogui pagalba nebus nei profesionali, nei tokia, kokia reikalinga.

P. Aukštikalnis

Pirmiausia nukentės sergantieji

Kėdainių vicemeras Paulius Aukštikalnis, kuris pagal išsilavinimą yra farmacininkas, taip pat neslepia skepsio, o labiausiai dėl to, kad reforma, kaip jau tampa įprasta, vykdoma bus pacientų, sergančiųjų sąskaita.

P. Aukštikalnis atkreipia dėmesį, kad vaistininkas labai dažnai yra pirmas žmogus, į kurį sunegalavus kreipiamasi. Kas nutiks, kai sunkiai pasiekiami bus ne tik medikai, bet ir vaistininkai – sunku nuspėti, tačiau scenarijai piešiasi ne patys palankiausi.

„Man kaip vaistininkui skaudžiausia, kad su tokia vaistinių politika einama ne tuo keliu. 

Tos reformos vedami sparčiai einame link vaistinių, kaip mažų kioskelių, kuriose žmogui pagalba nebus nei profesionali, nei tokia, kokia reikalinga.

Tokiuose skubiuose įstatymo pakeitimuose matau tik norą padidinti pelną vaistinių didiesiems tinklams, nusišluostant kojas į žmonių poreikius.

Valdžios kuriama beprasmė nauja šiurpi istorija gyventojams: jei vaistinėse galės dirbti be vaistininkų, tai išnyks visos vaistinės.

Tai darykit, kad to nebūtų, o ne šiurpinkit žmones“, – kritikos įstatymo pataisų organizatoriams negaili Kėdainių vicemeras.

Jis akcentavo, kad vaistininkas – ne paprastas produkto pardavėjas. Vaistininkas turi kompetencijų patikrinti, koks vaistas geriausias, koks vaistų suderinamumas, ieškoti tinkamų alternatyvų. Jei vaistininko vaistinėje nebus, kas prisiims atsakomybę už galimai nesuderinamų vaistų pardavimą, vartojimą ir iš to kilsiančias papildomas sveikatos problemas?

„Nejau tik tiek mūsų žmonės nusipelnė? Naikinant daugiaprofilines ligonines regionuose, siaurinant vaistinių galimybes bloginame ir žmogaus sveikatos problemų sprendimą.

Nestatykime žmonių sveikatos ir gyvybių į pavojų“, – ragina P. Aukštikalnis.

Tokiuose skubiose įstatymo pakeitimuose matau tik norą padidinti pelną vaistinių didiesiems tinklams, nusišluostant kojas į žmonių poreikius“.

P. Aukštikalnis

Opozicija pataisoms nepritaria

Opozicinė demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ išreiškė stiprų nepritarimą brukamoms pataisoms. Jų teigimu, būtina atsižvelgti į vaistininkų bendruomenės keliamus klausimus ir išsakomą kritiką, kuri, anot parlamentarų, yra visiškai pagrįsta ir reikalauja gilesnės diskusijos, o ne skubotos reformos, didinančios vaistinių pelną, tačiau statančios į realų pavojų gyventojų sveikatą ar net gyvybę.

„Jokių privalumų šis pakeitimas neturi. Jis neatneš naudos pacientams, nepalengvins darbo vaistininkams, užkraus neaiškias papildomas atsakomybes vaistininkų padėjėjams ir turės sunkiai prognozuojamų pasekmių visuomenės sveikatai. Vieninteliai, kurių interesas čia atstovaujamas, yra vaistinių savininkai, kurių pelnai padidės, o atsakomybė – ne, nes sveikata rizikuoja žmonės, o atsakomybė tenka darbuotojams“, – sakė parlamentaras Tomas Tomilinas.

Įstatymo pakeitimas teikiamas prisidengiant Europos Sąjungos direktyvų taikymu Lietuvoje, tačiau, anot demokratų atstovo, dėl to buvo susitarta darbo grupėje prie Sveikatos apsaugos ministerijos, bet iš viso susitarimo įstatymu bandoma įtvirtinti tik vaistinių pelną didinančią dalį.

3 Komentarai

  • Manau, kad kiekvienas turėtų dirbti savo darbą. TAI GAL NEUŽILGO IR DANTIES GYDYTI EISIME PAS STOMOTOLOGIJOS SKYRIUJE DIRBANČIĄ VALYTOJĄ????????????????

    • Ateisiu ir cia durna komentara parasyti.

  • Aha,vaistininkai sprendžia vaistų suderinamumą…Ką daktaras išrašo,tą jie ir parduoda.Nereikia čia tų pasakų.Jo,paims vaistininkas ir pakeis recepte nurodytą vaistą kitu…Geriau pasakykite kada šis anos kadencijos vicemeras dings ne tik iš laikraščio,bet ir iš savivaldybės.Apie administracijos direktorių ir kitus jau pranešta.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video