Už žmonių paaukotus pinigus vargonus nupirko, bet iki šiol valdžia nerado pinigų jiems sumontuoti

 Už žmonių paaukotus pinigus vargonus nupirko, bet iki šiol valdžia nerado pinigų jiems sumontuoti

Vargonai į Kėdainius atkeliavo 2022 m. vasario mėnesį, tačiau iki šiol jie dulka sudėti bažnyčios kamputyje./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Pastaruosius kelerius metus visi Kėdainiai puikiai žinojo šūkį „Kėdainiams reikia vargonų!“. Čia vyko koncertai, žmonės aukojo pinigus, kad Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčiai, kurioje yra kunigaikščių Radvilų šeimos mauzoliejus, pagaliau būtų nupirkti vargonai. Šis tikslas suvienijo kraštiečius visoje Lietuvoje ir net užsienyje. Pinigus galiausiai žmonės surinko, vargonus rado, atgabeno ir… rajono valdžia juos trejiems metams paliko dulkėti bažnyčios balkone.

Jau ėmė klausinėti, ar vargonai bus „įdarbinti“

Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčios administratorius kunigas Raimondas Stankevičius jau kreipėsi į krašto politikus, mat suprato, kad jiems reikia priminti, kad garsiai prasidėjusios ir net kelerius metus trukusios akcijos neturėtų būti nutildomos nepabaigus projektų iki galo.

„Dar 2021 metais prasidėjo visuomeninis projektas Kėdainiams reikia vargonų, kuriame aktyviai dalyvavo ne tik Kėdainių miesto visuomenė, žinomi Lietuvos žmonės, bet ir Kėdainių rajono savivaldybė, Kėdainių krašto muziejus. Buvo atidaryta paramos-labdaros sąskaita šiam projektui įgyvendinti, rengiami paramos koncertai.

Kasmetinėje Kėdainių evangelikų reformatų parapijos sesijoje vėl iškilo daugumai visuomenės aktualus klausimas – kada Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčioje suskambės atvežti ir šiuo metu bažnyčios balkone saugomi vargonai?“ – į rajono politikus kreipėsi R. Stankevičius.

Dešimtis tūkstančių kainavę vargonai dulka bažnyčios balkone

Galima pagalvoti, gal viskas gerai su tais vargonais, tik veiklos jiems nerandama. Pasirodo, problema ne čia. Kunigas sako, kad norinčių groti vargonais, koncertuoti yra ne vienas, tačiau kad groti… nėra kuo, nors vargonai už žmonių paaukotus pinigus ir nupirkti.

„Tai buvo labai gražus projektas, visi buvo labai užsidegę. Pradžioje suradome Vokietijoje vienus vargonus, jie buvo dovanojami, bet jų atvežimo ir išardymo kaina buvo labai didelė. Atrodo, už dyką gauta, bet realiai – nieko panašaus.

Komanda važiavo apžiūrėti vargonų, bet jie netiko – gal per seni buvo, gal per dideli – nežinau.

Tada rado kitus vargonus, nupirko. Išmontavo, pakrovė, atvežė per du kartus.

Tada viską sudėjo sandėliavimui į bažnyčią. Viskas rodėsi taip gyvybinga, bet kai padėjo juos į balkoną, viskas ir nutilo. Jie yra sandėliuojami. Išardyti ir sudėti tiesiog“, – sakė R. Stankevičius ir pridūrė, kad nupirkti ir atvežti vargonus nepakanka, ir visada buvo aišku, kad tai – tik dalis proceso.

„Manau, jų sumontavimas kainuos ne vieną tūkstantį, gal dešimtis tūkstančių eurų. Įprastai senesni vargonai būna apdulkėję, parūdiję, juos reikia išvalyti, restauruoti, gal kokias detales pakeisti, gal gabenant kažkas sulūžo.

Groti jais yra kam, mūsų vargonininkė laukia nesulaukia ir labai nori vargonuoti. Turime ir daugiau idėjų, muzikų, kurie tikrai darytų, galėtų groti – na, žinote, juk bažnyčia. Mes labai norime jų, bet jie suguldyti guli“, –  kalbėjo kunigas.

Kaip informavo Kėdainių rajono savivaldybė, per visuomeninio projekto „Kėdainiams reikia vargonų!“ vykdymo laikotarpį rėmėjų skirta lėšų suma yra 23 tūkst. eur, Kėdainių rajono savivaldybė vargonų įsigijimui skyrė 35 tūkst. eur. Taigi, iš viso vargonams buvo skirta kone 60 tūkst. eurų.

Aut. past.

Valstybė pinigų Kėdainių vargonams duoti nepanoro

Kaip informavo Kėdainių rajono savivaldybė, per visuomeninio projekto „Kėdainiams reikia vargonų!“ vykdymo laikotarpį rėmėjų skirta lėšų suma sudarė 23 tūkst. eurų, Kėdainių rajono savivaldybė vargonų įsigijimui skyrė dar 35 tūkst. eurų. Taigi, iš viso vargonams buvo skirta kone 60 tūkst. eurų.

2022 m. buvo atlikta Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčios balkone vargonų įrengimo techninė ekspertizė.

Dar po metų Kėdainių krašto muziejus parengė ir pateikė projekto „Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčios pritaikymas kultūrinėms reikmėm“ paraišką finansavimui gauti iš  LR Kultūros ministerijos. Projekto metu buvo suplanuota atlikti Bažnyčios remontą kartu su vargonų sumontavimo darbais.

Tačiau valstybė prisidėti nepanoro ir projekto vykdymui lėšos nebuvo skirtos.

Liepos mėnesį vargonus ims montuoti

Visgi ne visos žinios blogos. Kaip kad dažniausiai ir nutinka, centrinės valdžios noras „suteikti daugiau savarankiškumo savivaldai“ pasireiškia tuo, kad savivalda pati krapšto pinigus dideliems, svarbiems projektams – taip nutiko ir su vargonais.

Įgyvendinant Kėdainių rajono savivaldybės 2024–2026 m. strateginio veiklos plano programos „Kultūros paveldo išsaugojimas, turizmo skatinimas ir vystymas“ priemonę „Kėdainių evangelikų ir reformatų bažnyčios atnaujinimas, 2024 m. Savivaldybės biudžete yra skirta 20 tūkst. eurų Bažnyčios balkono pritaikymo vargonų įrengimui projektavimui.

Kėdainių krašto muziejus atliko viešąjį pirkimą balandžio gale ir pasirašė sutartį su UAB „EFI projektai“ dėl Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčios pastato vargonų choro balkono pritaikymo vargonų įrengimui techninio darbo projekto parengimo.

Pagal sutarties vykdymo grafiką 2024 m. liepos mėnesį projektas turi būti parengtas ir pradėti vargonų montavimo darbai.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video