Ukraina didvyriškai laikosi (papildyta)

 Ukraina didvyriškai laikosi (papildyta)

Ukrainos kariai./ AP/Scanpix lrytas.l nuotr.

rinkosaikste.lt, BNS inf.

Ukraina ir toliau didvyriškai laikosi, nors karas ir atima gyvybes. Ne tik karių, bet ir civilių. Tarp žuvusiųjų yra ir vaikų. Skelbiama, kad didvyriškai besilaikantys Ukrainos kariai nukovė ar sužeidė apie 3,5 tūkst. karių, į nelaisvę paėmė apie 200 Rusijos karių. Teigiama, kad Kijeve situaciją kontroliuoja Ukrainos kariuomenė. Ukrainos prezidentas Volodymiras Zelenskis kviečia visus užsienyje gyvenančius ukrainiečius grįžti kautis už tėvynę ir žada juos aprūpinti ginklais, tuo tarpu pasaulio lyderiai atsimerkė – Ukrainai jau siunčia ginklus ir ruošiasi tramdyti Rusiją griežčiausiomis sankcijomis – planuojamas kai kurių bankų atribojimas nuo tarpbankinių atsiskaitymų sistemos SWIFT.

Prasiveržė į Charkivą

Rusijos pajėgos įžengė į antrą pagal dydį Ukrainos miestą Charkivą šalies šiaurės rytuose, susirėmimai tęsiasi, sekmadienį pranešė Charkivo srities administracijos vadovas Olehas Sinjehubovas. 

„Priešo lengvoji technika prasiveržė į Charkivo miestą, įskaitant jo centrinę jo dalį“, – parašė O. Sinjehubovas socialiniame tinkle „Facebook“ ketvirtą Rusijos invazijos Ukrainoje dieną.     

„Ukrainiečių ginkluotosios pajėgos likviduoja priešą“, – pridūrė jis.  

Pataikė į radioaktyvių atliekų saugyklą

Naktį netoli Kijevo po galingų sprogimų užsidegė naftos produktų saugyklos, o paryčiui pranešta, kad Rusijos raketos pataikė ir į radioaktyvių atliekų saugyklą Kijeve, priklausančią organizacijai „Susivienijimas Radon“, tačiau pirminiais vertinimais, kol kas radiacinio pavojaus nėra.

Pentagonas teigia, kad Ukrainoje jau yra apie pusė visų Rusijos karių, kurie buvo dislokuoti Baltarusijoje, tačiau Rusijos invazinės pajėgos yra sulėtėjusios ir suirzusios dėl netikėtai tvirto pasipriešinimo iš Ukrainos karių, laikančių juos atokiai nuo Kijevo, šeštadienį pareiškė aukštas Jungtinių Valstijų gynybos pareigūnas.

„Matome ženklų, kad rusai yra vis labiau suirzę dėl prarasto pagreičio per paskutines 24 valandas, ypač šiaurinėse Ukrainos dalyse“, – sakė pareigūnas.

Šeštadienį Maskvos Gynybos ministerija pareiškė, kad, Kijevui atmetus derybų Rusijos sąjungininkėje Baltarusijoje pasiūlymą, Rusijos kariuomenei buvo įsakyta išplėsti puolimą.

Siunčia dar daugiau ginklų, žmonės protestuoja gatvėse

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) šeštadienį paskelbė, jog Vašingtonas skirs Ukrainos pajėgoms 350 mln. dolerių (312 mln. eurų) vertės papildomą karinę pagalbą.

Ginklus ukrainiečiams siunčia ir Vokietija, Prancūzija bei kitos šalys.

Visame pasaulyje vyksta masiniai žmonių protestai prieš V. Putino veiksmus Ukrainoje. Pačioje Rusijoje taip pat žmonės jau drįsta išeiti į gatves ir parodyti savo nepritarimą karui. Nemažai Rusijos įžymybių taip pat jau pareiškė nepritariančios V. Putino veiksmams ir viešai jį ragina atsikvošėti ir nutraukti karo veiksmus.

Ruošiasi atjungti nuo SWIFT

Jungtinės Valstijos, Europos Sąjunga, Jungtinė Karalystė ir Kanada šeštadienį susitarė dėl virtinės naujų sankcijų Maskvai, įskaitant kai kurių bankų atribojimą nuo tarpbankinių atsiskaitymų sistemos SWIFT, stiprindamos atsaką į Rusijos pradėtą įsiveržimą į Ukrainą.

Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen) nurodė, kad Europos Sąjunga koordinuoja veiksmus su JAV, Jungtine Karalyste ir Kanada dėl naujų sankcijų Rusijos prezidento Vladimiro Putino režimui, tokiu būdu išpildydamos vieną pagrindinių Ukrainos prašymų.

U. von der Leyen kalbėjo po vaizdo pasitarimo su JAV, Vokietijos, Prancūzijos, Italijos ir Kanados lyderiais.

Šio naujos priemonės „paralyžiuos Putino gebėjimą finansuoti savo karo mašiną“, pabrėžė EK vadovė U. von der Leyen sakė pateikianti pasiūlymus ES lyderiams, kurie dar galėtų prašyti pakeitimų, kad sumažintų priemonių poveikį savo ekonomikoms.

Bankai, kuriems taikomi nauji suvaržymai, yra „visi tie, kuriems jau taikomos tarptautinės bendrijos sankcijos, taip pat kitos institucijos – jeigu bus būtina“, sakoma Vokietijos vyriausybės atstovo Steffeno Hebestreito (Štefeno Hebestreito) pranešime.

„Tokiu būdu siekiama atkirsti šias institucijas nuo tarptautinių finansų srautų, o tai smarkiai apribotų jų veiklą pasaulyje“, – pridūrė jis.

Sąjungininkai taip pat susitarė imtis priemonių, turinčių neleisti Rusijos centriniam bankui „naudotis tarptautinėmis finansinėmis operacijomis rubliui stiprinti“, informavo S. Hebestreitas.

Be to, turtingiems Rusijos piliečiams, susijusiems su V. Putino vyriausybe, ir jų šeimų nariams taip pat nebebus leidžiama naudotis vadinamųjų „auksinių pasų“ sistema Europos šalių pilietybei įgyti.

JAV ir ES įkurs darbo grupę, turinčią „užtikrinti spartų sankcijų įgyvendinimą ir įšaldyti asmenų, kuriems taikomos sankcijos, jų šeimos narių ir įmonių turtą“.

Ukraina primygtinai prašė visus Rusijos bankus atsieti nuo SWIFT finansinės sistemos, leidžiančios lengvai ir saugiai kasdien pervesti milijardus  dolerių tarp daugiau kaip 11 tūkst. bankų ir kitų finansinių institucijų visame pasaulyje.

Sąjungininkai abipus Atlanto vandenyno šią galimybę svarstė 2014 metais, kai Rusija užgrobė ir aneksavo Ukrainai priklausantį Krymą ir ėmėsi remti prokremliškus separatistus Rytų Ukrainoje. Rusija tąsyk pareiškė, kad jos atsiejimas nuo SWIFT prilygtų karo paskelbimui. Sąjungininkai šio sumanymo atsisakė, bet vėliau visuomet buvo kritikuojami dėl per švelnaus atsako į Rusijos agresiją.

Bandydama išvengti šios grėsmės ateityje, Rusija ėmėsi kurti savą finansinių pervedimų sistemą, bet ne itin sėkmingai.

Anksčiau pašalinimas iš SWIFT sistemos jau buvo itin veiksmingai panaudotas prieš Iraną, kai šis buvo nubaustas dėl savo branduolinės programos.

Vis dėlto visų Rusijos finansų institucijų pašalinimas iš SWIFT galėtų taip pat pakenkti kitoms ekonomikoms, įskaitant JAV ir svarbią sąjungininkę Vokietiją.

ES finansų ministrai anksčiau šeštadienį pavedė Europos Komisijai ir Europos Centriniam Bankui (ECB) išnagrinėti galimas SWIFT atjungimo pasekmes, pareigūnams baiminantis nenumatyto poveikio ES ekonomikai.

Naujausias Vakarų apsisprendimas atsieti nuo šios sistemos tik dalį bankų suteikia Europai ir JAV erdvės prireikus griežtinti baudžiamąsias priemones Rusijai.

Bene netikėčiausia priemonė prieš V. Putiną buvo Vakarų galybių susitarimas apriboti Rusijos centrinio banko galimybes prieiti prie savo didžiulių užsienio valiutos atsargų.

Manoma, kad šios atsargos sudaro daugiau kaip 600 mlrd. JAV dolerių (532 mlrd. eurų). Didelę dalį jų sudaro lėšos, gautos už Rusijos parduotus energijos išteklius.

„Tai įšaldys jo operacijas. Ir centriniam bankui taps neįmanoma perkelti savo turto“, – sakė U. von der Leyen.

Nuo karo pabėgo per 120 tūkst. žmonių

Nuo karo iš Ukrainos suspėjo pabėgti daugiau kaip 120 tūkst. žmonių. Dar apie 850 tūkst. ukrainiečių yra priversti migruoti šalies viduje.

Lietuva jau sulaukė pirmųjų nuo karo pabėgusių ukrainiečių.

Lietuvos ligoninėse rengiamo vietos sužeistiems ukrainiečiams.

Renka paramą

Šalies didmiesčiuose sekmadienį pradedama rinkti parama daiktais, kurie bus skirti nuo Rusijos karinės invazijos nukentėjusiems ukrainiečiams.

Šalies gyventojai kviečiami atnešti daiktų, reikalingų Ukrainos žmonėms gelbstintis nuo karo, ieškant kur prisiglausti ar pasislėpti: antklodžių, pagalvių, patalynės, miegmaišių, paklotų, rankšluosčių, žiemos sezonui tinkamų šiltų drabužių ir batų.

Paramos rinkimą organizuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija su Lietuvos Raudonuoju Kryžiumi.

Šalies gyventojai nuo sekmadienio vidurdienio gali aukoti daiktus Vilniuje „Avia Solutions Group“ arenoje (Ozo g. 14, Vilnius), Kaune „Žalgirio“ arenos aikštelėje (Karaliaus Mindaugo pr. 50, įvažiavimas nuo senamiesčio), Klaipėdoje – Piliavietės aikštelėje (Pilies g. 4), Šiauliuose – Šiaulių arenoje (J. Jablonskio g. 16), „Cido“ arenoje Panevėžyje (Parko g. 12) bei Alytaus Sporto rūmuose (Naujoji g. 52).

Paramą daiktais šiuose surinkimo punktuose bus galima perduoti sekmadienį 12–20 val., pirmadienį ir antradienį 10–20 valandomis.

Šimtatūkstantines pajėgas pasienyje su Ukraina telkusi Rusija ketvirtadienį įsiveržė į ją, pradėdama plačią karinę operaciją visoje šalyje. 

ATNAUJINTA 16.12: Ukrainos pajėgos užsitikrino Charkivo kontrolę, varo Rusijos karius iš miesto – pareigūnas

Ukrainos pajėgos po susirėmimų su Rusijos kariais Charkivo gatvėse sekmadienį užsitikrino viso antro pagal dydį šalies miesto kontrolę, pranešė Charkivo srities administracijos vadovas.

„Charkivas yra visiškai kontroliuojamas mūsų [pajėgų]“, – susirašinėjimo platformoje „Telegram“ parašė Olehas Sinjehubovas ir pridūrė, kad kariuomenė per „valymo“ operaciją varo Rusijos karius iš miesto.

Kiek anksčiau sekmadienį jis pranešė, kad į miestą prasiveržė Rusijos pajėgų „lengvoji technika“ ir gatvėse kilo mūšiai.

Naujienų agentūros AFP žurnalistas mieste girdėjo kulkosvaidžių tratėjimą ir sprogimus.

O. Sinjehubovas pareiškė, kad Rusijos pajėgos yra „absoliučiai demoralizuotos“.

Anot jo, Rusijos kariai palieka savo transporto priemones „vidury kelio“ ir grupėmis po penkis žmones pasiduoda ukrainiečių kariuomenei.

„Kai tik pamato bent vieną ginkluotųjų pajėgų atstovą, jie pasiduoda“, – pareiškė srities administracijos vadovas.

Jo teigimu, jau pasidavė „dešimtys“ Rusijos karių.

„Į nelaisvę paimti Rusijos kovotojai kalba apie visišką išsekimą ir demoralizaciją, jie neturi ryšio su centrine vadaviete, jie nesupranta ir nežino, ką daryti toliau“, – pareiškė O. Sinjehubovas.

„Nuo pat Ukrainos puolimo pradžios jie nėra gavę maisto ir vandens“, – pridūrė jis.

„Palikdami pozicijas, Rusijos kovotojai bando pasislėpti tarp civilių gyventojų, prašo žmonių drabužių ir maisto.“

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video