Sustabdė ir Bakainių piliakalnio, ir Akademijos tvenkinio bei parko sutvarkymą

 Sustabdė ir Bakainių piliakalnio, ir Akademijos tvenkinio bei parko sutvarkymą

Slenkantis Bakainių šlaitas šią vasarą nebus tvarkomas.

Eglė KUKTIENĖ

Penktadienį vykusiame rajono tarybos posėdyje buvo pristatytas patikslintas savivaldybės biudžetas. Pajamos didėja daugiau kaip 3 mln. eurų, tačiau didžiausios diskusijos kilo dėl sutaupytų 14,5 tūkst. eurų, iš kurių 6,7 tūkst. eurų sutaupyti iš pinigų, skirtų, upių vandens kokybės tyrimams atlikti. Nors aiškinamajame rašte, kurį gauna ir skaito visi tarybos nariai, aiškiai parašyta, jog sutaupyti pinigai perskirstyti kitiems konkretiems aplinkosauginiams reikalams, tačiau kai kuriems politikams tai nesutrukdė demonstruoti jau įprasta tapusią agresiją ir puolimą. Dėl opozicijos principinio nepritarimo, šią vasarą kėdainiečiai gali nebesitikėti, kad bus baigtas sutvarkytas Bakainių piliakalnis bei Akademijos tvenkinys ir parkas. 

Patikslino

14,5 tūkst. eurų buvo patikslinta Aplinkos apsaugos rėmimo programa. 

Įvykdžius viešuosius pirkimus Sosnovskio barščio naikinimui, dalis nepanaudotų asignavimų  (6 tūkst. eurų) turėjo būti perskirstoma.

Aplinkos oro, dirvožemio, požeminio ir paviršinio vandens nuotekų tyrimams atlikti Kėdainių rajone iš 3 tūkst. eurų panaudota 1,2 tūkst. eurų, tad perskirstoma bus 1,8 tūkst. eurų. 

Dažnesni krašto upių vandens kokybės tyrimai taip pat leido sutaupyti. Jiems buvo numatyta 10 tūkst. eurų, tačiau visus planuotus tyrimus nupirkti pavyko tris kartus pigiau, tad dalį sutaupytų lėšų ketinta taip pat perskirstyti. 

Šiose ir kitose eilutėse sutaupyti 14,5 tūkst. eurų turėjo būti skirti svarbiems projektams. Vienas iš tokių projektų – Bakainių piliakalnio tvarkymas. Šis žinomiausias Kėdainių krašto piliakalnis, galima sakyti, byra akyse. 10 tūkstančių eurų buvo numatyta nuošliaužoms tvarkyti ir piliakalniui sutvirtinti. 

Likusieji pinigai būtų buvę paskirstyti Akademijos tvenkinio pakrantei tvarkyti. Tvenkinių ir paplūdimių tvarkymo klausimo svarba šią ypatingai karštą vasarą lyg ir neturėjo kelti abejonių, tačiau tik ne mūsų krašto politikams.

Dalis lėšų būtų keliavę ir į Akademijos parką.

Užsipuolė

Paprastai gebėjimas sutaupyti pinigų yra sveikintinas, tačiau, panašu, ne visiems taip atrodo. 

Pamatę, kad sutaupyti pinigai tiriant upių vandenį, pretenzijas ėmė reikšti opozicijos atstovai. 

Kai kurie priekaištavo net ir dėl to, esą sunku rasti informaciją apie vandens tyrimus Kėdainių rajono savivaldybės interneto svetainėje.

Dar žiemą rajono politikai nusprendė, kad reikia dažninti krašto upių vandens kokybės tyrimus. Sprendimas įgyvendintas, o savivaldybės administracija pajėgė sutaupyti nemažai pinigų, kuriuos buvo galima panaudoti kitose aplinkosaugos srityse.

„Kodėl jūs, administracija, siūlote mažinti savivaldybės tarybos skirtą 10 tūkst. eurų sumą vandens tyrimas atlikti šiais metais? Jūs norite, kad mažiau tirtume mes kažkaip? 

Ir kodėl informacija atskirai nėra skelbiama naujienų skiltyje? Kodėl jūs slepiate informaciją, nukišę ją taip, kad jos praktiškai neįmanoma rasti? 

Aš sugaišau valandą laiko, kol radau upių tyrimų rezultatus, o žmogus, neturintis specialių žinių, nelabai supras“, – sakė politikė Karolina Štelmokaitė ir pridūrė, kad duoda merui 15 minučių surasti interneto svetainėje upių tyrimų rezultatus ir garantuoja, kad jam nepavyks jų rasti.

Įsikando vieną įmonę

Tarybos posėdyje nepaliaujamai skambėjo neakivaizdūs kaltinimai ir vienai pramonės rajono įmonei. Kėdainių cukraus fabrikas, jau du kartus užteršęs Šerkšnio upelį, ir čia tapo atpirkimo ožiu. Politikai vėl kurdami sąmokslo teorijas postringavo esą nuolat fiksuojama šio upelio tarša galimai vėl yra šios įmonės veiklos rezultatas. 

Kuo kalti mokesčių mokėtojai, kad už jų pinigus turime dar labiau dažninti Šerkšnio upelio tyrimus? Gal vertėtų eiti prie plano B ir pajudinti įmones, kurios gali būti kaltos dėl upelio taršos? 

P. Aukštikalnis.

Kaltinimai pasiekė tokį lygį, kad Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėja Ieva Matyžiūtė gavo imtis gynėjos vaidmens. 

„Mes sutaupėme pinigų po viešųjų pirkimų upių vandens kokybės tyrimams procedūrų.

Kaip tarybos nariai ir nusprendė, nupirkome visiems metams periodinius trijų upių tyrimus. 

Jei nutiktų kažkoks ekstra atvejis, kada netikėtai prisireiktų tirti kažkurios upės vandenį, turime tam atskirą eilutę iš kurios ir imtume papildomas lėšas.

O upių vandens mėginiai tyrimams imami prieš pramoninį rajoną. Matoma tarša gali būti iš ūkininkų laukų, iš Panevėžio rajono. Negalite teigti, kad dėl jos kaltas būtent Cukraus fabrikas. 

Be to, tarša yra ne momentinė ir ūmi, ne nusižengimo sąlygota – tai bendra bloga upės būklė“, – aiškino I. Matyžiūtė.

Skyriaus vedėja vėliau dar gavo spragilų už tai, kad esą tyrimus ima konkrečiomis dienomis ir valandomis, apie kurias įmonės žino. Buvo implikuojama, esą įmonės gali spėti pasiruošti ir laikinai užsukti nelegalius kranelius, leidžiančius teršalus į upes.

Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėja Ieva Matyžiūtė gavo teisintis, kad upių vandens tyrimams reikalingi mėginiai imami nesuderinus datos ir laiko su galimais vandens teršėjais. Mėginiai imami ir nedarbo dienomis.

„Imame mėginius bent vieną kartą ir ne darbo dienomis. 

Niekas neskelbia, kada mėginiai bus imami, kokiomis valandomis ir dienomis.

Mėginių ėmimo laikas skiriasi, jis parenkamas atsitiktine tvarka“, – aiškino skyriaus vedėja, atremdama politikų puolimą. 

Gali prisidėti ir įmonės

Aršus bandymas palikti sutaupytas lėšas upių tyrimų eilutėje, dėmesį sutelkus į vienui vieną – Šerkšnio upelį – užkliuvo vicemerui Pauliui Aukštikalniui, kuris atkreipė dėmesį, kad aplinkosauga ties Šerkšnio upeliu nesibaigia, o sutaupytos lėšos verkiant reikalingos ir kitose aplinkosaugos srityse. 

Juo labiau, kad esant dideliam norui tirti vieną, palei pramonės rajoną tekantį upelį, galima lėšų rasti ir iš galimų teršėjų kišenės, o ne švaistytis mokesčių mokėtojų pinigais. 

„Kuo kalti mokesčių mokėtojai, kad už jų pinigus turime dar labiau dažninti Šerkšnio upelio tyrimus? 

Jau anksčiau meras siūlė, kad būtų galima apmokestinti pramonės parką, ar pasirinkti galimus teršėjus, ir iš jų imti pinigus dažniems upelio tyrimams. Bet tada tas siūlymas nebuvo entuziastingai sutiktas ir buvo pamirštas.

O dabar – kas žadėta, tas ir padaryta. 

Kodėl mes vieną upelį turime ištisai tirti mokesčių mokėtojų pinigais? Jis ir taip buvo tiriamas, dabar tiriamas dar dažniau. 

Gal vertėtų eiti prie plano B ir pajudinti įmones, kurios gali būti kaltos dėl to upelio taršos?“, – svarstė vicemeras.

Sutaupytos lėšos galėjo būti skirtos Akademijos parkui/ Google Maps nuotr.

Galiausiai, po ilgų diskusijų opozicijos siūlymu taryba nubalsavo iš sprendimo projekto apskritai išbraukti visas eilutes, susijusias su aplinkosaugos rėmimo programos sutaupytomis lėšomis. 

Ką tai reiškia?

Ogi tai, kad lėšos, kurios galėjo būti skirtos tvarkyti Bakainių piliakalnio nušliaužas, Akademijos parką ir maudymvietės paplūdimį, liks principingai gulėti stalčiuose. Taip pat principingai, kokie principingi yra mūsų krašto politikai – be jokios naudos. 

8 Komentarai

  • Bet visi kalba, kad jau tvenkinys išvalytas ir parkas sutvarkytas? Tai kaip čia yra? Už kieno pinigus ir kas davė tokius nurodymus, jeigu taryba nepatvirtino?

  • Bet plačiai šneka, kad jau tvenkinys išvalytas ir parkas sutvarkytas? Tai kaip čia yra? Už kieno pinigus ir kas davė tokius nurodymus, jeigu taryba nepatvirtino?

  • Bet plačiai šneka, kad parkas jau sutvarkytas ir tvenkinys išvalytas. Tai už kokius pinigus, jei taryba nedavė jų? kas davė tokius nurodymus? Iš kur tokia savivalė ateina ? Kaip sutartys parašytos?

  • Akademijos bendruomenei neatrodo, kad sutvarkytas. O jums atrodo? Tikrai ten tbarkyti nėra ką? Nejuokinkite. Ten žmonės buriasi, jie gal geriau žino,

  • Nu tai tegu tvarko tą tvenkinį. Bet kada kitus tvenkinius tvarkys? Ne tik prie kėdainių kokie apleisti.

  • Nuverst ta zlugusia valdze ir vietoi jos Karoli Galvele

  • Pabandyk tik Ignai. O kas kaimo babulyčių – dedu liaukų vakaruškose sėdės ir fotckes dės? Visai be galvos esi.

  • Vienintelis dalykas, ko reiktų Akademijos parkui – tai iš pagrindų atnaujinti takus ir šienauti laiku. Tai senas parkas, su sava dvasia. Teko matyt parko tvarkymo projektą – ten tiek medžių pjovimų buvo numatyta, kad ne kažką ir beliktų iš to grožio. Svarbiausia tokių „ale“ tvarkymo projektų detalė – tai EU pinigų įsisavinimas bet kokia. Tad džiugu, kad tokie su sveiku protu prasilenkiantis projektai numarinami.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video