Slaugos darbuotojų Kėdainiuose kol kas pakanka

 Slaugos darbuotojų Kėdainiuose kol kas pakanka

Asociatyvi BNS Juliaus Kalinsko nuotr.

Rasa JAKUBAUSKIENĖ

Jau ne vienerius metus netyla nuogąstavimai, kad vis sunkiau ir sudėtingiau globos namams ar ligoninėms prisikviesti slaugytojų. Atlyginimai maži, o darbų krūvis didelis. Jau dabar skaičiuojama, kad jų reikėtų bent pora tūkstančių daugiau. Tačiau sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys eilinį kartą ramina, kad slaugytojams artėja geresni laikai, kai jų profesijos prestižas stipriai kils ir pagarbos bei geresnio darbo užmokesčio užsienyje ieškoti nebereikės. Tik atsakyti į klausimą, kada tiksliai tai atsitiks, jis neskuba. Slaugytojų pervargimo ir trūkumo situaciją dar labiau paaštrino ir dvejus metus trukusi pandemija. Po jos JAV jau net pradėta kalbėti ir apie rimtą krizę. Čia beveik 98 proc. slaugos namų patiria sunkumų samdydami darbuotojus, o 73 proc. slaugos namų nurodo, kad nerimauja, jog dėl personalo trūkumo gali tekti juos uždaryti. Džiugu, kad Kėdainių rajonas su šia problema kol kas nesusiduria ir tiek rajono ligoninėje, tiek ir globos įstaigose slaugytojų yra pakankamai.

Vis sunkesnės diagnozės

„Šiuo metu slaugos darbuotojų pakanka: turime 2 etatus ir 2 bendrosios praktikos slaugytojas. Aišku jų galėtų būti ir daugiau, bet tokie yra normatyvai, pagal kuriuos skiriami etatai globos įstaigoms, – aiškino Šėtos socialinio ir ugdymo centro (ŠSUC) direktorė Eleonora Ramonienė. – Krūvis yra didelis, nes paslaugų gavėjai į globos namus patenka su vis sunkesnėmis ligų diagnozėmis.“

Kėdainių ligoninės direktorė Edita Vaškevičienė taip pat sako, kad slaugytojų šiuo metu pakanka.

„Vidutiniškai vienam slaugytojui dirbant stacionare pilnu darbo krūviu tenka 8 pacientai. Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriui dirbant su slaugytoju padėjėju – 10 pacientų“, – skaičiuoja ligoninės direktorė.

Reikia turėti pašaukimą

Kėdainių ligoninės direktorė Edita Vaškevičienė./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Apie 1 tūkst. eurų į rankas gaunančios tiek globos namų, tiek ir ligoninės slaugytojos, pasak pašnekovių, dažniausiai dirba ne dėl pinigų, bet iš pašaukimo.

„Darbo užmokestis neatskaičius mokesčių yra apie 1 200 eurų. Nežinau, ar žmonės vengia rinktis šią profesiją.

Anksčiau būdavo konkursai į mokyklas ruošiančias seseles, dabar – kiti laikai. Daug jaunimo išvažiuoja, kitos metė šį darbą gal dėl mažų atlyginimų, didelės atsakomybės, didelių darbo krūvių. Manau, kad norint dirbti šį darbą, reikia turėti jam pašaukimą, – įsitikinusi E. Ramonienė. –  Pas mus slaugytojos dirba jau daug metų, turi daug patirties, gyventojai jas myli, jų laukia, jomis pasitiki.

Šiuo metu eilių į globos namus nėra, nebent žmogus pageidauja konkrečiai būtent į kažkuriuos vienus globos namus, tai jam tenka kažkiek palaukti.“

Kėdainių ligoninėje vidutinis slaugytojų darbo užmokestis 1 tūkst. 340 eurų su mokesčiais. Slaugytojo darbas tai ne tik profesija, tai pašaukimas, atsidavimas žmonėms. Ne kiekvienas gali ir geba dirbti su žmonėmis, juos slaugyti.

E. Vaškevičienė

Tuo metu E. Vaškevičienė antrindama centro direktorei svarstė, kad slaugytojų atlyginimas turėtų būti nuo 1 tūkst. 500 eurų su mokesčiais, priklausomai nuo darbo sudėtingumo, atsakingumo.

„Kėdainių ligoninėje vidutinis slaugytojų darbo užmokestis 1 tūkst. 340 eurų su mokesčiais. Slaugytojo darbas tai ne tik profesija, tai pašaukimas, atsidavimas žmonėms. Ne kiekvienas gali ir geba dirbti su žmonėmis, juos slaugyti, – kalbėjo ligoninės direktorė. – Mūsų visuomenė dažnai viskuo nepatenkinta. Tenka dažniau girdėti ir išklausyti priekaištus ir kritiką nei gerą žodį, kuris neskatina puikiai atlikti savo darbo, o atvirkščiai – demotyvuoja.

Turime išmokti gerbti vienas kito darbą, pastebėti pozityvius dalykus ir ne tik materialiniai dalykai skatins pasirinkti norimą dirbti darbą.“

Socialinio skyriaus vedėja Jūratė Blinstrubaitė./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Vietų pakanka

Nors pasak ŠSUC direktorės E. Ramonienės, šiuo metu visos vietos centre užpildytos, tačiau Kėdainių rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjos Jūratės Blinstrubaitės teigimu, visame rajone vietų skaičius globos namuose (tiek valstybiniuose, tiek privačiuose) kol kas yra pakankamas.

„Svarbiausia, kad asmuo, norintis ten apsigyventi, atitiktų kriterijus. Tai yra: asmuo pats nori apsigyventi globos namuose (išskyrus tuos atvejus kai yra neveiksnus), yra nesavarankiškas ir jam reikalinga specialistų priežiūra visa parą, o visos priemonės likti gyventi namuose yra išnaudotos.

Absoliučią daugumą globos namų gyventojų sudaro asmenys, kurie serga demencijomis, kitomis psichikos ligomis ar turi kompleksinę negalią. Dėl šių ligų asmenys visiškai praranda gebėjimą pasirūpinti savimi“, – aiškino skyriaus vedėja.

Anot jos, eilės senelių globos namuose nėra ilgos – moterims reikia laukti 1–2 mėn., vyrams – apie 3 mėn. Eilės ilgumas priklauso nuo pasirinktų globos namų.

„Absoliučią daugumą globos namų gyventojų sudaro asmenys, kurie serga demencijomis, kitomis psichikos ligomis ar turi kompleksinę negalią. Dėl šių ligų asmenys visiškai praranda gebėjimą pasirūpinti savimi.

J. Blinstrubaitė

„Vienišus neįgalius asmenis apgyvendiname be eilės. Kartais sulaukiame klausimų dėl užsirašymo į eilę iš anksto, kol dar žmogus gali savimi pasirūpinti.

Iš anksto į eilę negalime užrašyti, nes vertinamas esamas, o ne būsimas nesavarankiškumas, – pabrėžė J. Blinstrubaitė. – Vietas į valstybinius socialinės globos namus (pvz. Kėdainių socialinės globos namai) skirsto Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, todėl į juos gali tekti palaukti ir ilgiau.“

Skyriaus vedėja pažymėjo, jog eilės yra ir į kai kuriuos privačius globos namus, tačiau apgyvendinimo eilę susidaro patys privatūs globos namai, ne savivaldybės.

Šėtos socialinio ir ugdymo centro (ŠSUC) direktorė Eleonora Ramonienė.

Kainos panašios

Kalbant apie kainas tiek valstybiniuose, tiek privačiuose globos namuose, J. Blinstrubaitė pastebėjo, jog jos mažai skiriasi.

„Privačių globos namų kainos prasideda nuo 1 100 eurų per mėnesį asmeniui su sunkia negalia, valstybės ar savivaldybių globos namų kainos prasideda nuo 1 050 eurų per mėnesį asmeniui su sunkia negalia. Taigi kainos yra labai panašios“, – sakė pašnekovė.

Tuo metu ŠSCU direktorė kalbėdama apie kainą slaugos namuose dar papildė: „Mokėjimo už ilgalaikę socialinę globą suaugusiam asmeniui dydis per mėnesį – 80 procentų asmens pajamų. Tais atvejais, kai asmuo gauna slaugos ar priežiūros tikslinę kompensaciją, visa ši suma skiriama mokėjimui už ilgalaikę globą.

Jeigu asmuo turi turto ir turto, kurio vertė yra didesnė už Kėdainių rajono savivaldybės nustatytą turto vertės normatyvą, tai asmuo moka 1 procentu padidintą mokestį skaičiuojant nuo jo turto vertės viršijančios normatyvą.“

Apžvelgdama pacientų amžių, J. Blinstrubaitė pažymėjo, jog jis yra labai įvairus: „Vidutiniškai 83 metų amžiaus, bet skirtumai apgyvendinamų asmenų amžiaus yra labai dideli, tai gali būti tiek devyniasdešimtmetis, tiek septyniasdešimtmetis, viską lemia negalios sunkumas, negebėjimas pasirūpinti savimi, o ne amžius. Yra ir darbingo amžiaus asmenų, kuriems dėl sunkių ligų ir negalios prireikia socialinės globos namų paslaugų“.

2 Komentarai

  • Dimonas darbinsis kai rinka užsilenks?

  • Tamuli,tur būt lauki, kol dėl mobingo kuris nors medikas nusižudys???

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video