Rekonstruotas kloizas tapo prieglobsčiu jauniesiems dailininkams

 Rekonstruotas kloizas tapo prieglobsčiu jauniesiems dailininkams

Dalis Dailės mokyklos ugdytinių persikėlė į naujas patalpas, esančias Smilgos g. 5. Restauruotame kloize vyksta tapybos, piešimo, tekstilės užsiėmimai./Eglės Kuktienės nuotr.

Eglė KUKTIENĖ

Po ilgų metų laukimo, prasidėjusio dar 2015-aisiais, pagaliau iki galo baigta Kėdainių kloizo rekonstrukcija. Kaip ūkinių prekių sandėlis tarnavęs istorinis statinys pagaliau tapo kultūrine erdve ir jau turi šeimininkus – rekonstruotame kloize įsikūrė Kėdainių dailės mokyklos mokytojai ir moksleiviai. Nuo sausio vidurio čia jau rengiamos tapybos, piešimo ir tekstilės pamokos.

Kainavo trečdalį milijono

Kloizo rekonstrukcijos projekto vertė siekia 283 tūkst. eurų. Iš jų didžioji dalis – Europos Sąjungos lėšos ir tik kiek daugiau kaip 40 tūkst. eurų prisidėjo pati Kėdainių rajono savivaldybė.

Nors techninis kloizo rekonstravimo projektas buvo parengtas dar 2015 metais, rangos darbų sutartis buvo pasirašyta tik 2018-aisiais.

Kėdainiečiai restauratoriai UAB „Tarda“ daugiau kaip dvejus metus dirbo, kol sinagogos patalpos tapo tinkamos Dailės mokyklos užsiėmimams.

Projekto įgyvendinimo metu atlikti tvarkomieji paveldosaugos ir statybos darbai: stogo, fasado, cokolio remontas, langų ir durų keitimas, inžinerinių tinklų privedimas ir aplinkos sutvarkymas.

Taip pat restauruotos ir suremontuotos esamos erdvės, kurios pritaikytos neįgaliesiems, o tai leis sudaryti sąlygas visuomenei pažinti ir naudotis šiuo kultūros paveldo objektu.

Restauruojant kloizą buvo išsaugoti ir atskleisti kai kurie senieji pastato elementai – sienų dekoras, lenktos medinės lubos, raudonų plytų krosnis, esanti rūsyje.

Išskirstė srautus

Dailės mokyklos direktorė Vida Burbulienė džiaugiasi, kad mokiniams pagaliau skirta dar viena mokymosi erdvė. Senosiose patalpose visi vos tilpo, tad kartais pamokos užsitęsdavo ir iki vėlaus vakaro.

Dabar, paskirsčius mokinių srautus, kai kurias pamokas bus galima baigti anksčiau, lengviau suderinti mokytojų darbo grafikus.

„Mes į senąsias patalpas nebetilpome. Dirbdavome 4 ar net 5 pamainomis. Buvome jau kaip silkės bačkoje, tad ėmiau savivaldybės prašyti naujų patalpų, – pasakoja mokyklos direktorė. – Viskas buvo suderinta su žydų bendruomene. Kloizą restauravo ilgą laiką, o savivaldybė su Faina Kukliansky – Lietuvos žydų bendruomenės pirmininke – sutarė, kad čia galės būti Dailės mokykla.

Žydų bendruomenė nenorėjo, kad šiose patalpose būtų kažkokios kavinės ar pasilinksminimo vieta, visgi tai yra buvusi jų šventykla“.

V. Burbulienė neslepia, kad šių patalpų Dailės mokykla laukė jau labai seniai. „Šiemet pagaliau mūsų svajonė išsipildė“, – džiaugiasi vadovė.

Kėdainių Dailės mokykla po ilgo laukimo pagaliau dalį savo moksleivių gali pakviesti į naujas patalpas restauruotame kloize, esančiame Smilgos g. 5A.

Aut. past.

Dar reikia šiek tiek laiko

Pastatas mokyklai perduotas buvo dar pernai rugpjūtį, tačiau reikėjo nemažai laiko, kol patalpos buvo pritaikytos kokybiškam mokymuisi.

„Kiti mokyklos rūmai jau sutvarkyti pilnai, o šie – dar ne iki galo. Dar reikės laiko, kol susipirksime viską, ko reikia.

Mokytojų kambarys dar visai plikas, suplanuota pirkti naujas kėdes. Tekstilės kabinete supirkti nauji stalai, tačiau reikės jų ir daugiau“, – vardija direktorė.

Ji priduria, kad abiejų pastatų išlaikymas, kuris apmokamas tik iš tėvų sumokėto mėnesinio mokesčio, nėra toks jau lengvas dalykas. Šildymo sezonu sąskaitos išties nemažos.

„Gruodį sumokėjome už abiejų pastatų šildymą 3 tūkst. eurų. Tai čia dar iki kainų pakilimo. Tikrai neramu, kokio dydžio sąskaitų sulauksime dabar.

Pavasarį, kai šildymo sezonas baigiasi, būna gerokai lengviau. O dabar spaudžiamės, taupome, nes pinigėlių tikrai labai trūksta“, – sakė V. Burbulienė.

Kėdainių dailės mokykloje mokosi daugiau kaip 400 mokinių. Į naujas patalpas perkeltas didžiausias mokinių srautas, kurie lanko piešimo, tapybos ir tekstilės pamokas.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video