Pristatyta Genovaitės Gustytės eilėraščių knyga „7 esatys“

 Pristatyta Genovaitės Gustytės eilėraščių knyga „7 esatys“

Genovaitė Gustytė ‒ Kėdainių krašto kultūros premijos laureatė, meno kūrėja, Kėdainių kultūros centro direktorės pavaduotojos kultūrinei veiklai, poetė, režisierė, aktorė./Rūtos Švedienės nuotr.

Rūta ŠVEDIENĖ

Kėdainių Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos kiemelyje įvyko Krašto kultūros premijos laureatės, meno kūrėjos, Kėdainių kultūros centro direktorės pavaduotojos kultūrinei veiklai Genovaitės Gustytės knygos „7 esatys“ pristatymas. Tokį elegantišką, tiek žiūrovų sutraukusį knygos sutiktuvių renginį retai pamatysi.

Apie knygą

Knyga „7 esatys“  – tai poetės G. Gustytės daugelio metų kruopštaus kūrybinio darbo rezultatas. Poetė savo kūryboje išlieka intravertė, eilėraščiuose dominuoja monologas, potekstė, filosofinė meditacija.

Per problemišką situaciją, intelektualią dvasinę įtampą siekiama reikšmingos harmonijos, per aštrius prieštaravimus, svyravimus skverbiamasi gilyn į esmę. G. Gustytei būdingas eleginis stilius, pasireiškiantis ne atskirais vaizdiniais, o netekimo kažko svarbaus apmąstymu, aistrų nutildymu ir vienišumo išgyvenimu.

Knygą „7 esatys“ sudaro septyni skyriai. Juos visus sieja autorės apmąstymų procesas, siekimas paaiškinti svarbiausius būties klausimus: kas yra gyvenimas? Ką galima pažinti? Kas yra tiesa, laimė, laisvė, harmonija?

Knyga iliustruota pačios autorės.

„7 esatys“ tikrai gera knyga, ypač smalsiam, mąstančiam skaitytojui“, ‒ sakė poetas Vitolis Laumakys./Rūtos Švedienės nuotr.

Apie renginį

„Šis vakaras prasmingai įsilieja į Miesto šventės tėkmę, nes esame čia švęsti knygos gimimo. Sveikinu gausų būrį artimųjų, draugų, svečių, susirinkusių į Kėdainių krašto kultūros premijos laureatės, poetės, režisierės ir aktorės, Kėdainių kultūros centro direktorės pavaduotojos kultūrinei veiklai Genovaitės Gustytės poezijos knygos „7 esatys“ pristatymą“, ‒ tokiais žodžiais renginį pradėjo vedėja Irmina Pryvalova ir trumpai pristatė G. Gustytės biografiją bei nuopelnus.

Pakviesta pasisakyti Genovaitė dėkojo visiems susirinkusiems: „Palaikymas ir leidžiant knygą, ir šiandien ją pasitinkant man iš tikrųjų labai svarbus ir reikalingas. Dėkoju Dievui, kad turėjau laimę susitikti šitam laike bei šitoje erdvėje ir pabūti kartu su jumis. Labai dėkoju, kad esu priimta į Miesto šventės renginius. Man tai didžiulė garbė“, ‒ kalbėjo poetė.

Trumpame renginio vedėjos ir poetės Genovaitės pokalbyje sužinojome, kaip atsitiko, kad eilėraščiai neliko gulėti stalčiuje, o štai iškeliauja į pasaulį solidžios apimties knygoje.

„Tas nelaimingas kovidas kaltas. Pasiėmiau atostogas, tris dienas tvarkiausi namus. O vėliau supratau, kad reikia imti ir susitvarkyti eilėraščius su viltimi, kad gal kada nors jie suguls į knygą. Makabriškas humoras: kai jau perlipi 60, pagalvoji apie tai, kai išeisi. Aš nenoriu nuotraukų, jų neturiu ir jos negražios, tad pagalvojau ‒ paskutinis mano geras darbas bus, kad kai ateis atsisveikinti su manimi, pamatys, kad ne nuotraukos rodomos, o eina iš lėto eilute mano eilėraščiai. Tai žmogus bent naudingai laiką praleis, ‒ sakė Genovaitė su jai būdingu humoru. ‒ Juokauju, žinoma. Kai yra pradėtas darbas, visada man jį norisi pabaigti. Šiandien džiaugiuosi, kad tas darbas yra pabaigtas. Turiu padėkoti daugeliui žmonių, kurių dėka atsirado knyga.

Genovaitės sūnus Mažvydas Vakaris, pagrindinis knygos rėmėjas, palaikytojas, sakė, kad skaitytojai gauna viso darbo mažą kristaliuką, kuris jam labai brangus./Rūtos Švedienės nuotr.

Visų pirma broliui ir seserims, kurie prisidėjo prie knygos leidybos. Pagrindinis mano rėmėjas ir mecenatas ‒ sūnus Mažvydas Vakaris. Po to jau teko dirbti su leidėja. Knygą išleido leidykla „Andrena“. Tiesa, iš pradžių buvo sumanymas leisti elektroninę knygą, nes popierinė visgi nemažai kainuoja. Bet… paskambino leidėja Nijolė Petrošienė, su kuria jau daug metų pažįstamos, ir štai išėjo popierinė knyga.“

Nijolė Petrošienė renginio metu sakė, kad kūryba yra milžiniška kančia, bet kartu ir didžiulė, išskirtinė Dievo meilė žmogui: „Ačiū Dievui, Genovaitės kūryba sumaterialėjo. Turime knygą. Matyt, taip turėjo būti. Kūryba yra ta jėga, kuri išjudina pasaulį, priverčia žmones daryti didžiulius gerus darbus. Kuo daugiau bus kūrybos, tokių eilių, minčių, mums nieko nereikš žvangantys ginklai ir pandemijos“.

Apie knygą renginio metu mintimis pasidalijo Kėdainių krašto garbės pilietis, Krašto kultūros premijos laureatas, Kėdainių kino studijos „Mėgėjas“ įkūrėjas, poetas Vitolis Laumakys:

„Ši knyga verta išskirtinio dėmesio. Man tai hibridas iš prozos, vertikalioje struktūroje tampantis filosofine poezija. Ryškiai suasmeninta, lakoniška, atvirai apnuoginanti autorės mintis ir godas. Stengiasi pažinti, suprasti gyvenimo ir mirties parametrus. Savotiškai, gerąja prasme, įterpia 43 haiku tipo eiles. Natūraliai ribojasi nuo kvapų, spalvų ir gana paplitusio išoriško, daugiažodžio abstraktaus plepėjimo, kuris, beje, irgi vadinamas poezija. Šioje plotmėje reti tarsi duoklė, tarsi įprotis suskamba ir ezoteriniai elementai.

Gausus Kėdainių intelektualų būrys susirinko į Genovaitės Gustytės knygos „7 esatys“ sutiktuves./Rūtos Švedienės nuotr.

Genovaitė nebijo pasakyti, kaip ji žiūri į gyvenimą. Mums leidžiama džiaugtis  atsivėrimu žmogaus, kuris ne tik kūrybingas, bet ir turi nepaprastai puikią ir nuoširdžią sielą. „7 esatys“ tikrai gera knyga, ypač smalsiam, mąstančiam skaitytojui“.

Renginio metu pasisakė bei sveikino rajono meras Valentinas Tamulis, Genovaitės Gustytės sūnus Mažvydas Vakaris ir kt.

Poezijos renginyje būta labai daug. Buvę Genovaitės teatro studijos „Polėkis“ ir suaugusiųjų teatro trupės artistai skaitė po kelis eilėraščius iš knygos ‒ galima sakyti, beveik visa knyga ir buvo perskaityta.

Atsikvėpti nuo poezijos padėjo dainininkė Greta Karalienė ir koncertmeisterė, pianistė Loreta Haidari.

„Nuoširdus AČIŪ Miesto šventės organizatoriams ‒ Kėdainių rajono savivaldybei ir rengėjams ‒ Kėdainių kultūros centrui bei Mikalojaus Daukšos viešajai bibliotekai, kad mano knygos „7 esatys“ sutiktuvės įtrauktos į jubiliejinės Miesto šventės renginių programą. Man tai didžiulė garbė. Esu dėkinga leidėjai Nijolei už bendrystę, sūnui Vakariui ir visiems atėjusiems manęs palaikyti. Nepaprastai džiaugiuosi, kad knyga kažkam reikalinga“, ‒ kitą dieną po renginio, nuslūgus jauduliui, sakė G. Gustytė.

Apie autorę

Genovaitė GUSTYTĖ gimė ir augo Žemaitijoje (Mildagės k., Telšių r.) gausioje šeimoje. Baigė Luokės vidurinę mokyklą, įstojo į Juozo Miltinio aktorių paruošimo studiją (prie Panevėžio dramos teatro). Vėliau baigė Jaroslavlio valstybinį teatro institutą ir įgijo dvi specialybes – aktorinio meno ir teatro režisūros (abi kvalifikacijos patvirtintos LSKVC).

Intensyvus darbas Panevėžio dramos ir lėlių vežimo teatruose, poezijos vakarai, knygų pristatymai, monospektakliai, įvairūs kultūriniai projektai buvo režisierės ir aktorės kasdienybė. Bet energingai, kūrybingai ir įvairiapusei asmenybei ilgainiui pabosta tradicinis teatras, todėl Genovaitė ieško naujų erdvių saviraiškai. Ir… pasirenka Kėdainius.

2005 m. Genovaitė Kėdainių kultūros centre suburia vaikų ir jaunimo teatro studiją „Polėkis“.

Per trylika studijos veiklos metų pastatyti 23 spektakliai (scenarijai ir pjesės – Genovaitės!), kasmet organizuojamos teatrinės vasaros stovyklos.

Nuo 2007 m. iki šiol Genovaitė Gustytė dirba Kėdainių kultūros centro direktorės pavaduotoja kultūrinei veiklai. Tai ne tik planai, programos ir ataskaitos, bet ir renginiai, iniciatyvos, projektai, instaliacijos, poezijos skaitymai, dainų šventės… Genovaitės kultūrinė veikla grindžiama lietuviškumo ir žmogiškųjų vertybių išsaugojimu.

2006 m. G. Gustytei suteiktas Meno kūrėjo statusas už aktyvią ir ilgą kūrybinę veiklą.

2014 m. Kėdainių rajono savivaldybės konkurso „Kultūros versmė“ nominacija „Metų kultūros darbuotoja“.

2016 m. Lietuvos mėgėjų teatro sąjungos prezidento padėka už nuoširdų kūrybinį darbą, puoselėjant Lietuvos mėgėjų teatrą.

2016–2021 m. švietimo ir mokslo ministrų padėkos už aktyvų iniciatyvos „Atverk duris vasarai“ palaikymą ir įdomių veiklų organizavimą vaikų vasaros atostogų metu;

2018 m. Lietuvos nacionalinio kultūros centro ir Lietuvos šimtmečio dainų šventės „Vardan tos…“ direktoriaus padėka ir medalis.

2018 m. nominacija Kėdainių krašto kultūros premijos laureatė (ir sidabro medalis „Už nuopelnus“) – už aktyvų dalyvavimą Kėdainių krašto kultūrinėje veikloje, jaunųjų menininkų ugdymą, įvairiapusę kūrybinę veiklą bei lietuviškumo ir žmogiškųjų vertybių saugojimą.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video