Pirmą kartą užfiksuotas stichinis reiškinys, tačiau karščio rekordas nesumuštas

 Pirmą kartą užfiksuotas stichinis reiškinys, tačiau karščio rekordas nesumuštas

Dimitrijus KUPRIJANOVAS

Birželio 19–24 dienomis užsitęsę karščiai Lietuvoje peraugo į stichinį meteorologinį reiškinį – kaitrą. Birželio mėnesį kaitra, apėmusi visą Lietuvą (išskyrus Nidą), užregistruota pirmą kartą! Taip pat ji išsiskyrė ir savo ilga trukme bei neaplenkė ir Kėdainių krašto, kuris į stichijų zoną nepatenka.

Tiesa, birželio mėnesio karščio rekordas mūsų krašte nebuvo sumuštas, mat, pasirodo, ankstesniais metais buvo ir karštesnių dienų. Aukščiausia pastarųjų dienų temperatūra, užfiksuota Dotnuvos hidrometeorologijos stotyje, buvo  32,1 °C. Toks karštis užfiksuotas birželio 21 dieną.

Iki rekordo pritrūko

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos vyriausiasis specialistas Gytis Valaika informavo, kad karščiausia birželio mėnesio diena Kėdainiuose buvo birželio 21-oji.

„Tądien Kėdainių rajone esanti Dotnuvos hidrometeorologijos stotis fiksavo 32,1 °C. Tai buvo aukščiausia šio mėnesio temperatūra. 

Tiesa, tai nebuvo rekordas, mat anksčiau yra buvę metų, kai karštis buvo dar ekstremalesnis. Ekstremalesnių karščių anksčiau būta ir liepos mėnesį“, – paaiškino G. Valaika.

Fiksavo gyventojai

Beje, kėdainiečiai karštosiomis dienomis labai aktyviai dalijosi informacija ir aiškino, kad pas juos prie daugiabučių namų ar darboviečių buvo kur kas karščiau, nei sako hidrometeorologijos tarnybos specialistai. G. Valaika paaiškino, kodėl taip yra.

„Neabejoju, kad Kėdainių miesto centre, ypač kur daug trinkelių ir asfalto, buvo dar keletu laipsnių karščiau, tačiau oro temperatūra šalia asfalto nematuojama. 

Verta priminti, kad meteorologijos stotys, kaip ir esanti Dotnuvoje, įrengiamos pagal tam tikrus būtinus reikalavimus, o temperatūra matuojama pavėsyje, o ne saulės atokaitoje“, – informavo specialistas.

Stichinis reiškinys 

Pasak G. Valaikos, birželio 19–24 dienomis užsitęsę karščiai Lietuvoje peraugo į stichinį meteorologinį reiškinį – kaitrą. 

Birželio mėnesio karščio rekordas mūsų krašte taip pat nebuvo sumuštas, mat ankstesniais metais buvo ir karštesnių dienų.

Aut. past.

Kai maksimali paros oro temperatūra pasiekia ar viršija 30 °C, registruojamas pavojingas meteorologinis reiškinys – karštis. Kai maksimali oro temperatūra pasiekia ar viršija 30 °C tris ar daugiau parų iš eilės, registruojamas stichinis meteorologinis reiškinys – kaitra. 

Birželio 19–24 dienomis kaitra registruota visose Lietuvos hidrometeorologijos tarnybai priklausančiose meteorologijos ir agrometeorologijos stotyse, išskyrus Nidą. 

Šios kaitros metu aukščiausia oro temperatūra registruota birželio 23 dieną Rokiškyje, kuomet ji buvo pakilusi net iki 34,0 °C. Birželio mėnesį kaitra, apėmusi visą Lietuvą (išskyrus Nidą), užregistruota pirmą kartą! Taip pat ji išsiskyrė ir savo ilga trukme – tai ne tik visą Lietuvą apėmusi, bet ir ilgiausiai trukusi birželio kaitra Lietuvoje.

Kėdainiai – ramus rajonas

Hidrometeorologų teigimu, Kėdainiai į stichijų zoną nepatenka. Tai, pasak jų, yra vienas iš ramesnių rajonų.

Kėdainių rajone yra Dotnuvos meteorologijos stotis, kuri nuo 1961 metų daugiausia užregistravo labai smarkaus lietaus atvejų. 

Stipriausia liūtis pliaupė 2009 metais prieš pat Jonines, birželio 23-iosios rytą, kai beveik per 5 val. iškrito net 74 mm lietaus. 

Dar seniau, 1975 metų sausio 19-ąją, perpiet, per patį vidurdienį visas Kėdainių miestas skendėjo tirštame rūke.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video