Pats laikas tikrinti šulinių vandenį

 Pats laikas tikrinti šulinių vandenį

BNS Juliaus Kalinsko nuotr.

Atėjo pavasaris. Saulė vis labiau šildo, tačiau drėgmės daug, tad naudojantys šulinių vandenį gyventojai gali džiaugtis pilnėjančiais vandens aruodais. Vis dėlto šulinių vandenį būtina tirti, o tai geriausia daryti būtent pavasarį.

Už tyrimą reikia susimokėti

Geriamasis vanduo gali būti skaidrus, neturėti nebūdingo kvapo ar skonio, tačiau gali turėti neigiamą poveikį sveikatai, pavyzdžiui, dėl patogeninių mikroorganizmų (bakterijų, virusų ar pirmuonių) ar nitratų, nitritų, kitų toksinių (cheminių) medžiagų.

Kaip priminė savivaldybės gydytoja Sandra Buinovskienė, gyventojai, norintys išsitirti šulinio vandens kokybę, tai padaryti gali savo lėšomis, kreipdamiesi į laboratorijas, atliekančias vandens tyrimus.

„Geriamojo vandens mėginių tyrimus atliekančios laboratorijos, turi turėti teisę atlikti geriamojo vandens saugos ir kokybės tyrimus. Šios laboratorijos gali būti akredituotos ir turėti Akreditavimo pažymėjimą, kurį išduoda Nacionalinis akreditacijos biuras, turėti Leidimą atlikti taršos šaltinių išmetamų į aplinką teršalų ir teršalų aplinkos elementuose matavimus ir tyrimus, kurį išduoda Aplinkos apsaugos agentūra arba turėti Geriamojo vandens tiekėjo laboratorijos patvirtinimo leidimą, kurį išduoda Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba“, – akcentavo S. Buinovskienė.

Geriamasis vanduo gali būti skaidrus, neturėti nebūdingo kvapo ar skonio, tačiau gali turėti neigiamą poveikį sveikatai, pavyzdžiui, dėl patogeninių mikroorganizmų (bakterijų, virusų ar pirmuonių) ar nitratų, nitritų, kitų toksinių (cheminių) medžiagų.

Aut. past.

Tiesa, šulinio vandenį nemokamai ištirti galima, kai jį maisto gamybai naudoja nėščia moteris arba šeimos, auginančios kūdikius.

„Nėščios moterys ar šeimos, auginančios kūdikius iki 6 mėn. amžiaus, apie tai, kad maistui naudoja šachtinio šulinio vandenį, turi pranešti savo šeimos gydytojui.

Tuomet šeimos gydytojas informuoja NVSC prie SAM. Pagal gautą pranešimą NVSC specialistai organizuoja šachtinio šulinio vandens cheminį tyrimą. Šiai asmenų grupei šis tyrimas atliekamas nemokamai“, – priminė savivaldybės gydytoja.

Ir vietoje, ir kituose miestuose

Kėdainiuose šulinių vandens kokybę išsitirti galima Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyboje.

Vandens ėminiai pristatomi švarioje plastikinėje ar stiklinėje taroje, kuri pažymėta identifikavimo numeriu, reikia pristatyti apie 1,5–2 litrus vandens.

Laboratorijoje tyrimai atliekami moderniausia įranga, o tyrimų rezultatus tarnyba gali atsiųsti į elektroninį paštą.

Tyrimus galima atlikti ir gretimuose miestuose – tarkime, Kauno vandenų laboratorijoje Kaune. Mėginiai priimami pirmadieniais, antradieniais, trečiadieniais ir ketvirtadieniais nuo 7.30 iki 13.30 val., pietų pertrauka 11.00–11.40 val. Penktadieniais mėginiai nepriimami.

Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija tyrimus gali priimti Kėdainiuose, Kaune arba Panevėžyje.

Laikas nuo mėginių paėmimo iki pristatymo į laboratoriją turi būti kuo trumpesnis. Geriamojo vandens tyrimai turi būti atliekami tą pačią darbo dieną. Mėginiai turi būti apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių.

Kur ištirti vandenį?

VšĮ Žemės ūkio konsultavimo tarnyba. Mėginius pristatyti galima Stoties g. 5, Akademija. Kėdainių skyriuje mėginiai NEPRIIMAMI. Laboratorija rekomenduoja tirti šulinių vandenyje esantį nitratų, nitritų kiekį. Jų ištyrimas kainuoja 9,5 Eur plius PVM. Esant poreikiui laboratorija siūlo platesnius vandens tyrimus. Gyventojai, norėdami pasiteirauti plačiau, gali paskambinti laboratorijos vedėjai Linai Šmakovienei tel. 8 682 38503.

Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija mėginius priima Kaune, Aušros g. 44, bei Panevėžyje, Respublikos g. 13. 

Rekomenduojama atlikti šiuos tyrimus: geležies kiekio nustatymas, suminis kietumo nustatymas (kalkės), nitritų ir nitratų kiekio nustatymai. Šių tyrimų kaina – 29,20 Eur. Pagal poreikius galite pasirinkti ir kitus cheminius vandens tyrimus.
Mikrobiologiniam vandens tyrimui indą vandens mėginiui pristatyti reikia paimti iš laboratorijos. Gręžinio arba vandentiekio vandens mikrobiologinio tyrimo kaina – 15,03 Eur.
Šulinio vandens mikrobiologinis tyrimas kainuoja 11,15 Eur. Paimtą vandenį tyrimams rekomenduojama atnešti tą pačią arba ateinančią dieną. Jeigu vanduo priduodamas kitą dieną, rekomenduojama jį laikyti šaldytuve. Vandens tyrimų atlikimo terminas 5–7 dienos.

UAB „Kauno vandenys“ Vandens tyrimo laboratorija, esanti Kleboniškio g. 1F, įvažiavimas į Eigulių vandenvietę iš Kleboniškio gatvės. 

Mėginio paėmimas ištyrimui kainuoja 21,45 Eur. Papildomi tyrimai kainuoja nuo 2,90 iki 12 Eur už vieną ištiriamą elementą. 

5 Komentarai

  • O Kėdainių vandenų vartotojams tiekiama vandenį ar tiria?Tikriausiai duomenis surašo kokie tinka vartojimui,o arbatinukai kalkėms vos ne po kiekvieno užvirinimo daugėja kalkių nuosėdu.

    • Pastebėjau ir aš. Kas savaitę reikia nukalkinti.

      • Ir kaip senukui iš kaimo pasiekti tą laboratoriją paimti indą vandeniui ir tą pačią dieną nuvešti vandenį į laboratoriją jei iš kaimo vyksta autobusai du kartus į diena, o yra kad ir tik du kartus per savaitę autobusai kursuoja… o laboratorija dar net kitame rajone?…

        • A kayp aš gaaliu atvyažty yš Urdomas savą scyabūklyngą vondeny, kur nyera ny počtas, ny syuntų tarnybas? Čya tai Litvoje tai da y kaimynas yra, o tynai tai tyk medviediai aplynk.

    • Tiria tiria, negi nepamenate gyvsidabrio skandalo Kėdainiuose?

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video