Nuo atsibudusių erkių kenčia ne tik žmonės, bet ir augintiniai. Kaip juos apsaugoti?

 Nuo atsibudusių erkių kenčia ne tik žmonės, bet ir augintiniai. Kaip juos apsaugoti?

Pastebėjote, jog jūsų augintinis vangus? Galbūt nebelaka vandens, neėda? Pasak veterinarijos specialistų, gali būti, jog šiuo metų laiku dėl to kalta įsisiurbusi erkė.

Kaip savo augintinius apsaugoti nuo erkių ir kitų parazitų, pasiteiravome veterinarijos gydytojos, veterinarijos vaistinės „Vet – 1“ farmacininkės Orintos Krikščiūnienės.

Aktyvios ilgą laiką

Pasak farmacininkės, erkės Lietuvoje būna aktyvios ilgą laiką.

„Erkės Lietuvoje būna aktyvios ilga laiką. Pagrindinis aktyvumo laikas – nuo kovo iki lapkričio mėnesio. Erkės aktyvumas prasideda oro temperatūrai pasiekus 6–7 laipsnius šilumos.

Aktyviausios būna pavasarį ir rudenį, vasaros metu erkių aktyvumas priklauso nuo oro sąlygų, jei karšta ir sausa – aktyvumas mažėja, jei nekaršta ir drėgna erkių aktyvumas bus didesnis“, – pasakoja pašnekovė.

Grėsmė augintinių sveikatai ar gyvybei

Specialistės teigimu, erkės kenkia ne tik žmonėms, bet ir jų augintiniams – gali sukelti įvairias ligas, kurios pavojingos augintinio sveikatai, ir net pavojų augintinio gyvybei.

„Erkės augintiniams gali sukelti įvairias ligas, kurios yra pavojingos augintinio sveikatai bei gyvybei: babeziozė, Laimo liga, erlichiozė, anaplazmozė, labai retais atvejais – erkinis encefalitas.

Veterinarijos gydytoja, veterinarijos vaistinės „Vet – 1“ farmacininkė Orinta Krikščiūnienė./Dovydo Paslausko nuotr.Babeziozė – dažniausiai gyvūnams pasireiškianti erkių platinama liga. Erkė, besimaitindama augintinio krauju, perneša Babesia genties pirmuonis į gyvūno organizmą. Jie ardo eritrocitus gyvūno organizme, dėl to gyvūnas pradeda silpti.

Pagrindiniai šios ligos požymiai yra karščiavimas, silpnumas, apetito netekimas, rausvos ar rudos spalvos šlapimas, išbalusios gleivinės, užpakalinių kojų silpnumas. Ligos eiga gali būti žaibinė (šuo gali greitai silpti ir net nugaišti), ūmi ar lėtinė. Tai labai priklauso nuo šuns atsparumo, gretutinių ligų ir kitų faktorių

Laimo liga – tai bakterijos Borelia, kurią perneša erkės, sukeliama liga. Jos simptomai – karščiavimas ir šlubavimas, apatija, apetito praradimas.

Erlichiozės požymiai – gyvūnas tampa vangus, praranda apetitą, gali pradėti vemti, gali atsirasti nosies ir akių pažeidimų.

Pastebėjus ir ištraukus erkę, būtina stebėti augintinio savijautą, jei pastebite bent vieną iš ligų požymių, reikėtų nedelsiant kreiptis į veterinarijos gydytoją bei atlikti tyrimus, kurie būtini ligoms nustatyti“, – apie erkių keliamus pavojus pasakojo veterinarijos specialistė.

Apsaugai reikalingos efektyvios priemonės

Specialistė Orinta pabrėžė, jog norint apsaugoti augintinius svarbu laiku imtis atitinkamų priemonių.

„Norint tinkamai apsaugoti savo augintinį nuo erkių reikia laiku pradėti naudoti priemones, apsaugančias nuo kraujasiurbių parazitų, o esant šiltiems orams žiemą, kai temperatūra laikosi pliusinė, rekomenduojama naudoti priemones nuolatos.

Priemonių apsaugai nuo erkių būna įvairių – ekologiškų, augalinių ar cheminių. Vis dėl to manau, kad efektyvesnės yra cheminės priemonės. Augalines priemones siūlyčiau naudoti kaip papildomą apsaugos nuo erkių priemonę.

Šiuo metu apsaugos nuo kraujasiurbių parazitų pasirinkimas yra itin platus – antiparazitiniai antkakliai, užlašinamieji tirpalai, tabletės, purškalai, šampūnai. Visos šios priemonės skiriasi pagal veiksmingumo laiką, sudėtį.

Cheminės sudėties antiparazitiniai antkakliai veikia 6–8 mėnesius, priklausomai nuo veikliosios medžiagos ir gamintojo, augaliniai antiparazitiniai antkakliai veikia 1–2 mėnesius.

Antiparazitiniai lašiukai nuo erkių veikia 3–4 savaites. Šampūnai ir purškalai veikia trumpiausiai, dažniausiai keletą valandų, tad gali būti naudojami kaip papildoma apsaugos priemonė“, – įvairias priemones, galinčias ir reikalingas apsaugoti augintinius nuo erkių sukeliamų ligų, vardijo specialistė.

Įsisiurbusią erkę pašalinti kuo greičiau

Jeigu apsaugos priemonės nesuveikia laiku ar yra panaudotos per vėlai, kai erkė jau įsisiurbusi, veterinarė pataria erkę pašalinti kaip įmanoma greičiau.

„Jeigu ant augintinio odos radote įsisiurbusią erkę, svarbu ją ištraukti kuo greičiau. Pirštais ją ištraukti gali būti sunku, tad galima pasinaudoti pincetu ar specialiais erkių traukimo prietaisais kuriuos galima įsigyti veterinarijos vaistinėje.

Svarbu erkę sugriebti prie pat odos ir nepalikti neištrauktos erkės galvos. Ištraukus erkę tą vietą galima patepti dezinfekcinėmis priemonėmis.

Įsidėmėkite datą, kada ištraukėte erkę ir stebėkite, ar jūsų augintiniui nepasireikš erkių sukeliamų ligų požymiai“, – patarimais, kaip tinkamai pašalinti įsisiurbusią erkę, dalijosi veterinarė.

[quote author=“O. Krikščiūnienė“]Erkės augintiniams gali sukelti įvairias ligas, kurios yra pavojingos augintinio sveikatai bei gyvybei: babeziozė, Laimo liga, erlichiozė, anaplazmozė, labai retais atvejais – erkinis encefalitas.[/quote]

Kenksmingi ir kiti parazitai

Orinta taip pat atkreipė dėmesį, jog erkės – ne vieninteliai parazitai, galintys pakenkti augintiniams.

„Kitas dažnas parazitas – blusos. Šie parazitai pavojingi tuo, kad perneša helmintų kiaušinėlius. Dažniausias užsikrėtimo blusomis požymis – niežulys ir kasymasis. Sunkesniais atvejais, esant jautrumui blusų seilėms, intensyvus augintinio kasymasis gali sukelti sunkius odos pažeidimus, sualergizuoti odą, gali išplikti kailis.

Kiti kenksmingi parazitai – helmintai, dar liaudiškai vadinami – kirminai. Pas šunis ir kates parazituoti gali daug rūšių helmintų, tačiau dažniausiai sutinkami nematodai (apvalieji kirminai) ir cestodai (plokštieji kirminai dar vadinami kaspinuočiais).

Helmintai mažina gyvūnų atsparumą virusinėms ir bakterinėms ligoms. Didelė jų invazija gali sudaryti žarnyno nepraeinamumą.

Pagrindiniai požymiai, kad gyvūnas gali turėti helmintų yra – svorio netekimas, anemija, viduriavimas, kosulys. Taip pat subrendusių helmintų galima aptikti gyvūno išmatose, arba juos jis gali išvemti“, – apie kitus parazitus, kenkiančius augintiniams, pasakojo pašnekovė.

Veterinarės teigimu, siekiant apsaugoti augintinius nuo šių parazitų taip pat reikėtų vartoti veterinarines priemones.

„Blusoms naikinti gali būti naudojamos tos pačios priemonės, kaip ir nuo erkių, t.y. antiparazitiniai antkakliai, šampūnai, lašiukai, tabletės, purškalai.

Helmintus naikinti taip pat yra įvairių priemonių – tabletės, pastos, sirupai, užlašinamieji tirpalai“, – patarimais dalijosi Orinta.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video