Merus rinks tiesiogiai, tačiau ką jie darys, neaišku

 Merus rinks tiesiogiai, tačiau ką jie darys, neaišku

BNS Žygimanto Gedvilos nuotr.

Eglė KUKTIENĖ

Praėjus metams laiko po to, kai Konstitucinis teismas išaiškino, jog tiesioginiai merų rinkimai buvo prieštaraujantys Konstitucijai, Seimas galiausiai šalies Konstituciją pakeitė ir įteisino tiesioginius merų rinkimus. Tai reiškia, kad per kitąmet kovą vyksiančius savivaldos rinkimus už merus vėl balsuosime tiesiogiai. Vis dėlto atrodo, kad vien tik įtraukti tiesioginius merų rinkimus nepakanka – klausimas KAIP tie merai dirbs, iki šiol neaiškus nei visuomenei, nei patiems merams.

Naujas modelis

Su tiesioginių merų rinkimų oficialiu įteisinimu kuriamas ir naujas darbo savivaldoje modelis. Jis turi būti įtvirtintas ir jo projektas jau yra parengtas.

Įstatyme numatyta, kad meras taptų vietinės vykdomosios valdžios vadovu ir nebebūtų rajono tarybos nariu.

Meras ir toliau sudarinėtų tarybos posėdžių darbotvarkes ir posėdžius vestų. Tiesa, merui būtų suteikta veto teisė, tačiau rajono taryba tą mero veto galėtų atmesti.

Nebeliktų „amžinųjų“ merų, nes numatyta įvesti ribotą kadencijų skaičių.

Teisininkas Ignas Vėgėlė sako, kad apie demokratiją kalba negali eiti, jei žmonės, rinkdami tarybas ir merus, net nežinos, ką vieni ir kiti darys./BNS Juliaus Kalinsko nuotr.

Keičiama iš pagrindų

Advokatų tarybos pirmininkas Ignas Vėgėlė VDU Valdo Adamkaus bibliotekoje vykusioje viešoje diskusijoje „Demokratija prasideda nuo savivaldos“ atkreipė dėmesį į tai, kad koronaviruso ir karo fone Lietuvoje vyksta labai svarbūs dalykai – iš esmės keičiama rinkimų sistema, tačiau neatrodo, kad žmonės šia tema labai domėtųsi.

„Kol visuomenė skendi baimėje, vyksta rinkimų sistemos pertvarka“, – sakė I. Vėgėlė.

Jis atkreipė dėmesį, kad nepaisant to, jog tiesioginiai merų rinkimai yra įtraukti į Konstituciją, trūksta vieno svarbaus elemento: mero funkcijų.

„Politikai pasirengę keisti Konstituciją ir suteikti daugiau galių bendruomenei. Tačiau mes turime 2023 metais artėjančius rinkimus ir nežinome, kokie jie bus. Ar galime kalbėti apie demokratiją savivaldoje, kai mes nežinome, kaip rinkimai vyks, o rinkimai bus jau po metų.

„Kol visuomenė skendi baimėje, vyksta rinkimų sistemos pertvarka“.

I. Vėgėlė

Iki šiol Konstitucijoje nebuvo nieko nei apie merą, kaip instituciją, nei apie jo funkcijas, nei apie tiesioginius merų rinkimus.

Konstitucijos pakeitime turime unikalų dalyką: įtrauktą mero instituciją ir pasakymą, kad merai bus renkami tiesiogiai kartu su savivaldybės taryba.
Bet ir toliau niekas nekalbama apie mero funkcijas. Savivaldos gyventojai eis rinkti merus ir tarybas nežinodami, kokias funkcijas jie atliks, kaip pasiskirstys kompetencija tarp institucijų. Kiek meras turės vietinės valdžios funkcijų, atstovavimo funkcijų – nieko nežinome“, – atkreipė dėmesį I. Vėgėlė.

Nežino ir merai

Kėdainių rajono savivaldybės meras Valentinas Tamulis, kalbėdamas apie šiuo pokyčius, taip pat gūžčiojo pečiais – neaišku ir sunku suvokti, kaip vyks mero darbas.

„Keistokai viskas bus. Būti meru ir eiti vesti tarybos posėdį, neturint teisės balsuoti pačiam… Sunkiai įsivaizduoju, kaip tai realiai vyks.

Kol kas dar sunku suvokti man, kokios bus tos mero pareigos.

Įstatyme numatyta, kad meras taptų vietinės vykdomosios valdžios vadovu ir nebebūtų rajono tarybos nariu.

Aut. past.

Nuomonių yra visokių ir tarp pačių merų, vieni sako, tarsi viskas ir gerai, kitiems tokia sistema netinka – kas tas meras yra toks, tiesiog kažkoks tarybos posėdžio vedėjas?“ – svarstė V. Tamulis.

„Kol nėra galutinio patvirtinto Vietos savivaldos įstatymo pataisų, šiandien mero funkcijos – neaiškios“, – sakė ir vicemeras Paulius Aukštikalnis, pabrėždamas, kad visuomenė merą nori matyti kaip stiprų strategą, komandos lyderį, strateguojantį rajono ateitį ir besirūpinantį kiekvienu krašto žmogumi.

Antikonstitucinis meras?

V. Tamulis juokaudamas sakė, kad iki šiol buvo savotiškas „antikonstitucinis meras“, o tokie po ilgo laiko pastebėti Konstitucijos pažeidimai atrodo labai keistai.

„Pats faktas, kad liko tiesioginiai merų rinkimai, yra geras. Iečių buvo prilaužyta, sprendimai galėjo pakrypti įvairiai, tačiau galima pasidžiaugti, kad tiesioginiai mero rinkimai bus.

Tiesa, keista, kad 2015 metais merai buvo tiesiogiai renkami, o kai buvo renkami 2019 metais, tada susizgribo, kad tokia praktika neatitinka Konstitucijos.

„Kol nėra galutinio patvirtinto vietos savivaldos įstatymo pataisų, šiandien mero funkcijos – neaiškios“.

P. Aukštikalnis

Kodėl po pirmųjų rinkimų apie tai nebuvo kalbama? Keista.

Išeina, kad aš buvau antikonstitucinis meras. Koks teisėtumas yra mano pasirašytų potvarkių, priimtų sprendimų? Jei aš buvau išrinktas pažeidžiant Konstituciją.

Aišku, niekas tiek giliai nekapsto, tačiau iš juridinės pusės žiūrint situacija tikrai labai įdomi“, – sakė rajono meras ir pridūrė, kad kitąmet tiesiogiai išrinkti merai savo kailiu aiškinsis, kaip reikia dirbti pagal naują savivaldos valdymo sistemą. Tada ir paaiškės, kaip realybėje veiks kol kas teoriniai gana drastiški mero, tarybos ir administracijos vadovų darbo pakeitimai.

4 Komentarai

  • Nežino ką darys merai, tačiau veržiasi kandidatuoti, nes matomai, kad ir nieko neveiks, bet vieteke šilra, vadan žmonių gerivės

  • Slepas per daug ruko, smegenis isdziuvo pas ji

  • Šlepas galėtu Kedainiu gvazdikus laistyti. Juk obuolys nuo obels netoli rieda

  • Šlepas su srovių žurnaliste bandys imt Kėdainius

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video