Meno mylėtojams – išskirtinė paroda (FOTOGALERIJA)

 Meno mylėtojams – išskirtinė paroda (FOTOGALERIJA)

J. Monkutės-Marks muziejus-galerija rudens parodų sezono atidarymo proga pasiūlė susipažinti su inovatoriškomis technikomis sukurta pluošto meno paroda „Lodzė Lietuvoje“./Džestinos Borodinaitės nuotr.

Džestina BORODINAITĖ

Janinos Monkutės-Marks muziejus-galerija rudens parodų sezono atidarymo proga meno gerbėjams pristatė inovatoriškomis technikomis Lodzės Strzeminskio meno akademijos dėstytojų sukurtą pluošto meno parodą „Lodzė Lietuvoje“.

Pirmą kartą

Muziejaus-galerijos kuratorė Asta Fedaravičiūtė-Jasiūnė pasidžiaugia išskirtine, pirmą kartą šalyje, o kartu ir Kėdainiuose surengta jaunų menininkių profesorių Magdos Soboń, Izabelos Wyrwa bei Ludwikos Żytkiewicz-Ostrowska kūrybine paroda.

Kuratorės teigimu, visos trys parodos autorės, kaip ir jų kūrybinė dvasia, yra labai skirtingos.

Gamina savarankiškai

M. Soboń dirba su rankų darbo popieriumi ir įvairiais pluoštais, kuria didžiulius erdvinius darbus.

Menininkės kūrimo procesas prasideda nuo popieriaus gamybos. Pasirinkusi tinkamus pluoštus ji tiria jų galimybes bei ribas, kad galėtų maksimaliai visa tai išnaudoti.

Parodos autorė eksperimentuoja iki to momento, kol medžiaga tampa paklusni ir pasiduoda jos ketinimams.

M. Soboń kūrybiniai darbai leidžia pajausti rankomis gamintą popierių, kurį, pasirinkdama tinkamus pluoštus ir medžiagas, menininkė gamina savarankiškai. Menininkės darbai žavi žiūrovo akį ne tik spalvų sodrumu, bet ir tekstūros sudėtingumu.

Muziejaus-galerijos kuratorė Asta Fedaravičiūtė-Jasiūnė (iš kairės), Izabela Wyrwa, Ludwika Żytkiewicz-Ostrowska, muziejaus-galerijos direktorė Dalia Minkevičienė-Jazdauskienė./Džestinos Borodinaitės nuotr.

Kūrė įvairiais laikotarpiais

M. Soboń kurti pradėjo prieš 20 metų, dar būdama studentė.

„Mano darbai, kuriems didžiausią įkvėpimą teikia gamta, buvo kuriami įvairiais laikotarpiais. Individualias ir kolektyvines parodas, kurių metu galėjau pristatyti savo darbus, pavyko organizuoti įvairiuose Europos kampeliuose“, – kalba kūrėja.

„Parodos „Lodzė Lietuvoje“ autorių kūrybiniai darbai priklauso trims skirtingoms pluošto meno šakoms ir parodo skirtingus kiekvienos menininkės aspektus. Autorių ypatumas yra ne atkurti nusistovėjusią techniką, bet nuolat tęsti naujų kūrybos būdų paieškas“. 

E. Piret-Heuertz

Darbai – labai jautrūs

I. Wyrwos darbai – labai jautrūs, juose žaidžiama su šešėliais. Parodos autorė piešia naudodama 3D rašiklį, tad menininkės kūriniai atrodo kaip nėriniai arba faktūros be fono.

Kurti I. Wyrwa įkvepia gamta, jausmai bei aplink vyraujančios mintys. Autorės teigimu, labai didelį vaidmenį jos kūryboje vaidina erdvė ir šešėliai, kurie papildo menininkės kūrybinius darbus ir suteikia jiems naujus elementus, o taip pat padeda išreikšti save, savo jausmus, įspūdį, emocijas ir prisiminimus.

Europos lygmenio darbais, jų atlikimo technikomis, spalvomis, šešėlių žaismu mėgavosi ir už surengtą išskirtinę parodą jos komandai dėkojo Kėdainių rajono savivaldybės mero pavaduotojas Paulius Aukštikalnis, administracijos direktorius Arūnas Kacevičius ir tarybos narė Aušra Nesterovienė./Džestinos Borodinaitės nuotr.

Reikalauja atidumo

L. Żytkiewicz-Ostrowskos darbai ir kūrybinės instaliacijos sukurtos pasitelkiant rytietišką Shibori Arashi techniką.

Parodos autorė yra ne tik tradicinio Shibori Arashi dažymo menininkė – šiek tiek paįvairindama bei pridėdama savo kūrybos elementų L. Żytkiewicz-Ostrowska sukuria ant audinio tapytus, dažytus ir atspausdintus reljefus ir tokiu būdu išgauna labai įdomias, išraiškingas spalvines gamas.

Darbų autorę įkvepia praeities, šiuolaikinės ir labai asmeniškos technikos, jos teigimu,  reikalaujančios tikrai didelio atidumo.

M. Soboń kūrybiniai darbai leidžia pajausti rankomis gamintą popierių, kurį, pasirinkdama tinkamus pluoštus ir medžiagas, menininkė gamina savarankiškai.

Aut. past.

Tęsia paieškas

Parodos „Lodzė Lietuvoje“ dalyvių kūrybiniai darbai priklauso trims skirtingoms pluošto meno šakoms ir parodo skirtingus kiekvienos menininkės aspektus.

„Autorių ypatumas yra ne atkurti nusistovėjusią techniką, bet nuolat tęsti naujų kūrybos būdų paieškas“, – parodos atidaryme neturėjusią galimybės dalyvauti ilgametę partnerę, koordinatorę Erny Piret-Heuertz, su kuria muziejus-galerija bendradarbiauja nuo 2009 metų, cituoja A. Fedaravičiūtė-Jasiūnė.

Meno centras

Lankytojai, susipažinę su parodoje eksponuojamų menininkių kūrybinių darbų subtilybėmis ir specifika, kartu šiek tiek daugiau sužinos ir apie pluoštinį Lodzės meną.

„Kaip žinome, Lodzė yra trečias pagal dydį Lenkijos miestas ir buvęs tekstilės pramonės centras.

Šiuo metu Lodzės miestas yra pirmaujantis kultūros miestas, tai – pluošto ir tekstilės meno centras, kuriame yra rengiamos tekstilės meno trienalės, kuriose dalyvauja menininkai iš viso pasaulio.

Lodzės Strzeminskio meno akademija yra labai įžymi, išugdžiusi daugybę tekstilininkų, menininkų, o šiandien matyti muziejuje-galerijoje viešinčias menininkes, kurios ne tik baigė, bet šiuo metu ir dirba minėtoje meno akademijoje – didžiulė garbė“, – tikina A. Fedaravičiūtė-Jasiūnė.

Sulaukė sveikinimų

Europos lygmenio darbais, jų atlikimo technikomis, spalvomis, šešėlių žaismu mėgavosi ir už surengtą išskirtinę parodą jos komandai dėkojo Kėdainių rajono savivaldybės mero pavaduotojas Paulius Aukštikalnis, administracijos direktorius Arūnas Kacevičius ir tarybos narė Aušra Nesterovienė.

Parodos atidarymą vainikavo jaukus parodos autorių kūrybinių prezentacijų pristatymas: M. Soboń kalbėjo tema „Medžiaga kaip išraiškos priemonė“, L. Żytkiewicz-Ostrowska – „Shibori ir tekstilės atspaudai meniniam tyrinėjimui“, Izabela Wyrwa – „Objektai“.

Lauks iki lapkričio vidurio

Muziejaus-galerijos direktorė Dalia Minkevičienė-Jazdauskienė tikisi, kad startavęs rudens parodų sezonas bus aktyvesnis ir meno mylėtojus pakvies dar į ne vieną įdomią profesionalių menininkų kūrybinių darbų parodą.

Pluošto meno paroda „Lodzė Lietuvoje“ muziejuje-galerijoje meno gerbėjų lauks iki lapkričio 13 dienos.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video